УРОК 14. Початкові уявлення про декоративно-прикладне мистецтво та засоби його виразності. Диво-квітка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

УРОК 14. Початкові уявлення про декоративно-прикладне мистецтво та засоби його виразності. Диво-квітка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: продовжувати вивчати з учнями особливості декоративно-прикладного мистецтва; ознайомлювати з основними видами декоративно-прикладного мистецтва, засобами їх виразності (декоративними формами, кольором, орнаментом);
розвивальна: формувати в дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати декоративні форми; розвивати дрібну моторику руки, вміння узагальнювати, відкидати зайве, несуттєве; стимулювати розвиток допитливості;
виховна: виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати із зображеннями предметів декоративно-ужиткового мистецтва, орнаментів; вироби (або їх зображення) народних майстрів;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип уроку: комбінований урок; урок закріплення умінь і навичок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Декоративно-прикладне (декоративно-ужиткове) мистецтво — це вид образотворчого мистецтва; створення та прикрашання предметів повсякденного побуту. До декоративно-прикладного мистецтва належать художньо виконані гобелени, настінні керамічні або різьблені з дерева плакетки, вишивки, ювелірні вироби тощо, а також орнаментовані розписи, скульптурно-декоративне оздоблення інтер’єрів та фасадів споруд, облицювальна кераміка тощо.

ХІД УРОКУ 14. Початкові уявлення про декоративно-прикладне мистецтво та засоби його виразності. Диво-квітка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
З якими видами образотворчого мистецтва ми вже познайомилися?
Якими матеріалами та інструментами користуються художники, які працюють у різних видах мистецтва?
Які засоби виразності дарує нам живопис, графіка, скульптура?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя
— Декоративне мистецтво виникло в ті далекі часи, коли людина навчилася робити предмети для життя. Людині хотілося, щоб глиняна миска або глечик для води були не просто зручними, але й красивими. Свою назву це мистецтво одержало від латинського слова «декор», що означає «прикрашати». Звісно, розпис стіни не тільки прикрашає інтер’єр, але й «розповідає» про добро і зло, радість і горе, допомагає створити певний настрій.

Декоративно-прикладне мистецтво (ДПМ) — це вишивка і килимарство, розпис і аплікація, різьблення і кування, інкрустація та вироби зі скла. Вироби ДПМ створюють не тільки професійні, а й самодіяльні художники — народні майстри.
Декоративне мистецтво називають ще ужитковим, або прикладним, тому що його твори невід’ємні від предметів, на які вони нанесені. Малюнок, створений для розписування глечика, виглядатиме кумедно на тканині або меблях. Тому зображення у декоративно-прикладному мистецтві завжди підпорядковане формі тих предметів, на які воно нанесене.

Які вироби декоративно-прикладного мистецтва є у вас удома?

Зображення в декоративно-ужитковому мистецтві зазвичай роблять спрощеними, як говорять художники,— стилізованими. Усі елементи виглядають пласкими.
Для того щоб стати частиною орнаменту, реальна квітка проходить складний шлях від малюнка з натури до узагальненого рішення в орнаменті. Малюючи стіннівку, плакат, розписуючи кераміку або тканину, художники рідко використовують зображення, наближене до реальності,— вони спрощують реальну форму речей, які малюють, так, щоб збереглися основні їх риси, які легко розпізнати. Спробуємо переробити, спростити об’ємні форми так, щоб вони стали пласкими. Для цього уважно розглянемо, як стилізували художники квітку дзвоника.

393394Орнаментика дворового фасаду Будинку губернського земства, м. Полтава

(Учитель пропонує учням розглянути приклади стрічкового візерунка, обираючи ілюстрації на власний розсуд. Найвиразнішими для пояснення є бігунці, виконані у техніці петриківського розпису, та малюнки косівської кераміки.)
Зі стилізованих зображень природних форм можна створювати найрізноманітніші декоративні композиції. Сьогодні ми докладніше знайомитимемося зі стрічковою композицією. Стилізовані зображення — квіти, листя, трави, ягідки (художники називають їх елементами композиції) — чергуються в суворо визначеній послідовності.
Зазвичай вісь такої композиції складає лінія-стеблинка, яка проходить по центру, а решта елементів немовби прив’язується до неї. Якщо розглянути таку композицію уважно, то можна помітити, що вона схожа на струмочок, який біжить, звиваючись, поміж каміння. В Україні стрічкову декоративну композицію зі стилізованих природних форм так і називають — бігунець.
Зі стилізованих малюнків можна скласти різноманітні за настроєм композиції. Сьогодні ми виконуватимемо композиції, побудовані на протилежних образах — позитивному і негативному.

Якби ваш настрій перетворився на квіти, то які квітки стали б радістю, смутком, образою, мрією, злістю?

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Творче завдання

Пояснення до творчого завдання
Учитель. Розділіть аркуш навпіл. У верхній половині аркуша намалюйте гарний настрій, а в нижній — поганий. т Що допоможе нам створити різні за настроєм композиції?
У позитивних зображеннях можна використовувати спокійні форми і лінії, світлі та радісні кольори. Негативним композиціям нехай буде притаманна інша виразність: кутасті різкі лінії, контрастні темні кольори.
Кольори потрібно добирати на палітрі. Працюйте не чистим кольором: змішуючи фарби, знаходьте різноманітні відтінки. Використовуючи можливості кольору, ви зможете створити нюансні або, навпаки, контрастні зображення трави, листя, інших деталей. Зважайте на колір фону. Якщо хочете, щоб композиція була радісною, не варто для цього використовувати мляві брудно-зелені або сіро-блакитні відтінки. Такі відтінки більшою мірою підійдуть для негативних тем. Елементи орнаменту синього кольору краще помістити на теплий фон (оранжево-жовтий), тому що, наприклад, на блакитно-зеленому фоні вони загубляться.
Складіть кілька варіантів композиції. Не зупиняйтеся на першому, єдиному варіанті. Шукайте результат, який задовольнить вас.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують роботу під керівництвом учителя.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Із малюнків створюють виставку «Танок настроїв».

Коментар
Під час виконання завдання учні мають демонструвати вміння створювати стрічкову композицію, передавати настрій за допомогою ліній та кольору.
Особливу увагу потрібно приділити малюнкам, на яких однакові за формою елементи змінюють своє положення щодо осі малюнка.

УРОК 14. Початкові уявлення про декоративно-прикладне мистецтво та засоби його виразності. Диво-квітка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Читайте також:
