УРОК 13. Тема. Хто більше читає, той більше знає, уроки читання 3 клас

УРОК 13. Тема. Хто більше читає, той більше знає, уроки читання 3 клас

Матеріал до уроку: В. Лучук «Книголюба»; С. Жупанин «Я — бібліотекар».

Мета: виховувати бажання читати; розширювати читацький кругозір; знання про письменників; розвивати уміння виразно читати; порівнювати, уявляти образи дійових осіб.

Обладнання: картки зі словами.

ХІД УРОКУ 13. Тема. Хто більше читає, той більше знає, уроки читання 3 клас

І. Вправи для розвитку навичок читання

1. Прочитайте слова у колонках таким чином: у першій колонці читайте зверху перше слово, у другій — останнє, а в третій — знову перше.

І так читайте всі слова, стрибаючи, як коник, швидко й голосно.

Пероперласобор
бережечитатихан
сонзіркимузей
серцедрузіпергамент
розумсотипапірус
людствоскарбмонах
школавиявивжиття

 

2. Ідучи за цифровими підказками, прочитайте прислів’я на одному диханні:

2 більше 1 хто 4 той Зчитає 6 знає 5 більше

Бо книги — морська глибина.
Хто в них пірне аж до дна,
Той, хоч і труду мав досить,
Дивнії перла виносить.
(І. Франко)

— Як називають тих, хто любить і береже книги?

II. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми прочитаємо твори українських поетів Володимира Лучука і Степана Жупанина про таких маленьких книголюбів.

1. Відомості про авторів.
— Народився Володимир Іванович Лучук 27 серпня 1934 року в селі Матче на Холмщині (тепер Польща) в сім’ї хлібороба. «Серпень — то місяць жнив, а жнива рік годують. І, хто народжується в серпні, то працьовитий буде»,— чув хлопчина змалечку й радів.
Навесні 1945 року Лучукові батьки переїхали на Україну. Тут, на Волині, хлопець закінчив у селі Доросинях 7 класів, а в місті Рожиці — десятирічку.
Від 1955 року В. Лучук друкувався в періодичній пресі.
У 1962 році В. Лучук видав книжку віршів для дітей «Уставати рано треба». Відтоді не полишав праці в царині красного письменства для підростаючого покоління. Світ побачили його збірки «Я малюю голуба» (1967), «Сіла хмара на коня».
Степан Ілліч Жупанин народився 18 січня 1936 року в селі (тепер місто) Іршові на Закарпатті в багатодітній сім’ї бідного селянина.
Від шести років випасав чужі вівці, щоб заробити на шматок хліба.
Старша сестра рано навчила Степанка читати — Степан Жупанин був кращим учнем та активним піонером. Десь у сьомому класі він написав вірш-пісеньку «Мак і бджілка».
1959 року вийшла у світ його перша книжка віршів та казок для дітей «Бджілка». Вчителюючи в гірському селі Ільниці та згодом у місті Виноградові, Степан Жупанин написав чимало нових творів, що склали збірочки поезії «Сестрички-смерічки», «Гірська стежина».

III. Опрацювання вірша В. Лучука «Кноголюбка»

1. Виразне читання вірша вчителем.
— Уважно послухайте вірш і скажіть, чому автор дав йому назву «Книголюбка».

2. Словникова робота.
Вправи щодо розвитку й контролю дихання.
На картках у дітей записані колонки слів. Учні їх читають таким чином: секундний видих; після паузи вдих — прочитати на видиху першу колонку слів, знову пауза — вдих, на новому видиху прочитати слова другої колонки тощо.

Селачитатиочі
веселаспатиплоті
вилаумітироботі
мандрувалапрочитатисвіті
спіймалалюбитипелехаті

 

3. Читання вірша. Гра «Ніч і День».
— Починаємо читати мовчки у довільному темпі. За командою «Ніч!» слід припинити читати й помітити очима те місце, де почули команду, а очі заплющити. За командою «День!» продовжити читати від зазначеного місця.

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.
— Якою ви уявляєте собі дівчинку? Скільки, на вашу думку, їй років?
— Твори яких поетів згадуються у вірші?
— Кого у сні бачила дівчинка?
— Яка мрія у дівчинки?

5. Робота за малюнком до вірша. Словесне малювання.
Малюнки-фрагменти сну.
Читання вголос «ланцюжком».
Виразне читання вірша.

IV. Опрацювання вірша С. Жупанина «Я — бібліотекар»

1. Словникова робота.
Прочитайте пари слів із питальною інтонацією.

Кедри і смеречки.
Книжок, журналів.
Загадки, вірші.
Василько і Таня.
Зблизька і здалека.

— Слова якої пари є антонімами?

2. Читання вірша учнями мовчки.
— Що свідчить про те, що хлопчик дуже любить читати? І де йому найбільш сподобалось влаштувати бібліотеку? Чому саме в зелен-залі?

3. Вибіркове читання вірша.
— Що було за віконцем?
— Чим цікавились друзі хлопчика?
— Звідки поспішали читачі?
— Яким ви уявляєте собі хлопчика?

4. Робота за малюнком до вірша.
— Прочитайте вірш і зіставте його з малюнком. Чи все зображено так, як розповів поет?

5. Виразне читання вірша.

V. Підсумок уроку
— Чим сподобались вам вірші «Книголюбка» і «Я — бібліотекар»?
— Чи є в них щось спільне?
— А чим відрізняються?
— Як ви думаєте, чи здійсниться мрія дівчинки прочитати всі книги на світі?
— Яку пораду ви дасте Книголюбці?

УРОК 13. Тема. Хто більше читає, той більше знає, уроки читання 3 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 3 клас
