УРОК 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

УРОК 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

Мета: дати уявлення учням про міфи, причини їх появи; ознайомити з уривками з міфів; розвивати творчу уяву; виховувати повагу до історичної спадщини.

Обладнання: картки із словами для розчитування, ілюстрації із зображенням міфічних героїв.

ХІД УРОКУ 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

І. Вправи для підвищення швидкості читання

1. Гра «Складіть прислів’я».

Спершу про Вітчизну подбай,… … ніж золото багатого.
Нема в дерева коріння,… … потім думу гадай.
Ліпше чест ь бідного,…   … нема в нього й листя.

2. Читання слів-анаграм.
Дилеген, чітпри, кизка, ромовкиско, кибай, фимі. (Легенди, притчі, казки, скоромовки, байки, міфи)

— Який жанр твору для вас новий?

II. Вивчення нового матеріалу

1. Мотивація навчальної діяльності.
— Прочитайте тему, записану на дошці: «Міфи народів світу. Сторінки з історії».
На уроках із вивчення матеріалу цього розділу ви дізнаєтесь багато цікавого: що таке міфи, як вони виникли, про що в них розповідається.

2. Розповідь вчителя.
— Розповідь про богів, духів, героїв, надприродні сили, які брали участь у створенні світу, називають міфом. У дуже давні часи, коли людині були незрозумілими природні явища, стихії, вона, відчуваючи своє безсилля перед ними, намагалася пояснити їх. Саме тоді людська фантазія й витворила ці фантастично-поетичні розповіді про надприродні сили, які нібито справді живуть і втручаються в життя людини.
Слово міф грецького походження, означає воно слово, переказ.
Міфи відрізняються від казок тим, що казки завжди сприймалися як плід людської фантазії, а міфи вважалися ймовірними (нібито так насправді було).
Кожен народ світу має свої міфи. Дуже відомими є міфи стародавньої Греції, які розповідають про пригоди та подвиги людей-героїв (дітей різних богів та богинь). Вони наділені надприродною силою, сміливістю і спритністю. Один із найпопулярніших міфіпних героїв — Геракл. Він — син Зевса і цариці Алкени. Щоб стати безсмертним, Геракл мав здійснити дванадцять подвигів.

3. Читання дітьми міфу про шостий подвиг Геракла («ланцюжком»).

4. Бесіда за змістом.
— Яке завдання постало перед Гераклом?
— Що мав дістати за роботу Геракл?
— Чи дотримав свого слова цар Авгій?

5. Знайомство із книгою Сергія Плапинди «Міфи і легенди давньої України».
1) — Має давні міфи й український народ. Богом над Богами, Творцем Всесвіту давні слов’яни вважали Рода. Він дарував життя усьому живому — людям, звірам, птахам. Дощ — то наслання від нього для того, щоб задовольнити спрагу на землі. Доля людини — то теж дарунок Рода. Живе Род на небі, їздить на хмарах. Жіночі божества — Рожаниці — уособлювали в собі народження і мали таємний зв’язок із зірками. А душа людини — то іскра небесного вогню, зірка, яку Бог запалює при народженні дитини і гасить, коли людина помирає.
Роду і Рожаницям належало приносити жертву у вигляді хліба, сиру, меду…
2) Перегляд ілюстрацій із книги.

6. Зачитування уривків із міфів окремими дітьми.

III. Підсумок уроку
— Що цікавого дізналися на уроці?
— Що таке міф?
— Із якої мови походить це слово?
— Чим міф відрізняється від казки?
— Про яких міфологічних героїв ви дізналися?

IV. Домашнє завдання
Намалювати міфологічного героя, про якого ви дізнались на уроці.

УРОК 1. Тема. Вступний урок до теми «Міфи народів світу. Сторінки з історії», уроки читання 4 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків читання 4 клас

Читайте також:
