УРОК №15. Тема. «…І народжується диво спектаклю». Виготовлення декорацій, ляльок, костюмів до лялькової вистави, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

УРОК № 15. Тема. «…І народжується диво спектаклю». Виготовлення декорацій, ляльок, костюмів до лялькової вистави, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Мета: учити брати участь у колективній роботі при створенні декорацій, ляльок, костюмів, оформлення сцени до новорічних свят і використовувати художньо-виразні та пластичні засоби для створення декорацій та ляльок; розвивати уяву, фантазію, художній смак та творчі здібності учнів; виховувати розуміння мови мистецтва як форми міжособистістного спілкування.

Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.

Обладнання: для вчителя — ляльки (петрушки, тростинні, маріонетки, плоскі), картки-схеми виконання ляльок, кольоровий папір, ватман, картон, ножиці, клей ПВА, фарби, пензлик; для учнів — ескізи декорацій, костюмів, кольоровий папір, картон, ватман, нитки, шматочки різноманітних тканин, шкіра, хутро, пластилін, фарби, газета, серветки, пензлики, склянка для води, графітовий олівець, фломастери, ножиці, клей ПВА, голки.

ХІД УРОКУ № 15. Тема. «…І народжується диво спектаклю». Виготовлення декорацій, ляльок, костюмів до лялькової вистави, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.
Головне завдання нашого уроку — створення декорацій та ляльок, в образах яких ви спробуєте передати характерні риси казкових персонажів за допомогою художньо-виразних та пластичних засобів.
Ми будемо з вами прагнути, щоб наші декорації та ляльки зробили виставу неповторну, дивовижну, щоб учні початкових класів потрапили у загадковий світ казки. То сьогодні на уроці ми з вами будемо чарівниками і спробуємо з таких простих матеріалів, як картон, кольоровий папір, шматочкі тканини, створити казковий образ, який зацікавить глядача.

III. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.
(Учитель пояснює, як виготовляти ляльок-петрушок, плоских ляльок, робити викрійки одягу.)
Лялька-петрушка складається з голівки, рук, ніг і костюма; за тулуб править рука актора, вставлена всередину костюма.
У спектаклі з ляльками-петрушками всі персонажі приблизно одного зросту: 25—30 см над лінією грядки. Костюм для петрушки шгіють трохи довший, щоб сховати руку виконавця. Голівку ляльки спочатку виліплюють із пластиліну. Розміри голів ляльок-петрушок — найрізноманітніші. Але не дуже великі (зайва вага ускладнює роботу) і не дуже маленькі (ляльок захочуть побачити і з останнього ряду залу). Коли голівку зліплено, її розписують гуа-шевими фарбами з клеєм ПВА.
Для виготовлення голівки ляльки використовують також пап’є-маше. Беремо папір, бажано м’який (газетки папірові серветки), зволожуємо, рвемо на дрібні шматочки і обклеюємо ними пластилінову скульптуру. Перші два шари змішують з водою, інші п’ять — з клеєм. Коли пап’є-маше висохне і затвердне, треба розрізати і вийняти із середини пластилін. Порожнисті половинки голови склеюють.
Голову ляльки можна легко і швидко вистригти ножицями з поролону або вирізати з пінопласту. Її також можна склеїти з цупкого ватману. Для цього аркуш ватману склеюють трубочкою. По діаметру вирізають круг з невеликим напуском, на якому роблять надрізи. Зубчики загинають і приклеюють до циліндра, закриваючи його зверху на зразок покришечки. Те ж саме проробляють і з нижньою частиною циліндра. Після цього трубочку розфарбовують. Зверху з нарізаного смужками кольорового паперу роблять перуку, при бажанні наклеюють вії, бороду, вуса. Ніс і вуха малюють або приклеюють.
Фактура для опорядження лялькових голівок може бути щонайрізноманітнішою. Для перуки, вусів, бороди — мочалки, нитки, шпагат, тасьма, фетр, шкіра. Фантазія ваша необмежена.
Руки ляльки найчастіше шиють за викрійкою у формі рукавички, рукавички вивертають і набивають ватою. Виготовляють кисті рук і з пінопласту, обклеюючи їх для міцності двома шарами пап’є-маше; пластика таких рук багатша. Ноги, взуття ляльок роблять із тих самих матеріалів, що і кисті рук. Взуття можна обтягнути зверху фактурним матеріалом і розмалювати фарбами.
Отже, у нас уже готові голова, руки і ноги ляльки. Тепер пошиємо її корпус-рукавичку. Викроюють її в такій послідовності. На цупкій тканині, складеній удвоє, обводять олівцем контур руки. Середній та підмізинний пальці при цьому загнуто; таким чином, у рукавички лише три пальці. Мізинцем і великим пальцем ляльковод керує руками ляльки, а вказівним — головою. За намальованим на тканині контуром руки роблять напуск в 1 см. Викрійку зметують, приміряють на руці актора і зістрочують. Дуже важливо, щоб рукавичка сиділа на руці ляльковода зручно. Костюм ляльки шиють поверх рукавички. Бажано попередньо скроїти його з паперу, зробити примірку.
Слід пам’ятати, що одяг відіграє важливу роль у створенні образу ляльки.
У багатьох п’єсах поряд із героями-людьми діють персонажі-тварини. Ляльки, що виконуватимуть ці ролі, виготовляються так само.
Ляльок-тварин добре аплікувати шматочками шкіри, хутра, фетру.
Плоскі ляльки (мал. 173) можна застосувати поряд з ляльками-петрушками, що рухаються на ширмі в одній площині. Виготовити їх легко. Основний матеріал — цупкий картон. Ляльку вирізають одразу всю або по частинах: руки, ноги, тулуб, голову. На одному із суглобів у місцях кріплення робиться невеликий напівкруглий напуск, у якому проколюють отвір. Такий самий отвір роблять і в суглобі, який прикріпляють до напуску. Скріпляють суглоби дротом. Актор тримає ляльку за дерев’яну тростину, нерухомо прикріплену до тулуба ляльки.

163Мал. 173

Плоскі ляльки розмальовують, а також обклеюють різнофак-турними матеріалами.

IV. Практична діяльність учнів

Робота в групах.
Учні створюють декорації, лялькових персонажів (мал. 174) за власними ескізами, використовуючи картки-схеми (див. попередній урок.)

164Мал. 174.

До початку роботи учні згадують правила техніки безпеки при роботі різними художніми матеріалами та інструментами.
Учитель обходить робочі місця з метою проведення індивідуального і фронтального інструктажів, контролю за організацією робочих місць та дотриманням учнями правил безпеки праці.

V. Завершення уроку
Учитель підводить підсумки: аналізує та оцінює діяльність груп.

VI. Домашнє завдання
Групам підготувати афіши, запрошення, декорації, ляльок для презентації своєї вистави.

УРОК №15. Тема. «…І народжується диво спектаклю». Виготовлення декорацій, ляльок, костюмів до лялькової вистави, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас

Читайте також:
