УРОК № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

УРОК № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

Мета: повторити, узагальнити й систематизувати з учнями вивчене за рік; викликати в них інтерес до читання художніх творів; розвивати навички образного та логічного мислення, узагальнення, аналізу й синтезу, пам’ять, уміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного, оцінювати дії, вчинки та поведінку героїв; виховувати загальнолюдські моральні якості на прикладі кращих літературних персонажів, розвивати естетичний смак.

Обладнання: книжкова виставка, портретна галерея, «картинна галерея» учнівських ілюстрацій до творів; елементи костюмів та декорацій, призи-сувеніри.

Теорія літератури: див. попередній урок.

Хід уроку № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів
Аналіз контрольної роботи, навчальної діяльності семикласників за рік.

III. Узагальнення і систематизація знань, умінь та навичок

1. костюмований бал літературних героїв.
— Захар Беркут, Максим, Мирослава, Тугар Вовк, Бурунда-бе-гадир;
— Хлопчик-пастушок; дівчина-тополя (за творами Т. Шевченка);
— Павлусь (як козак), сестра Ганя у турецькому одязі;
— малий Михайлик (або батько з Михайликом), Люба (за твором М. Стельмаха);
— Климко;
— Павлусь (за оповіданням «Скарб» О. Стороженка);
— Мишка (за твором Б. Лепкого);
— Планетник;
— Тося і Юрко (за твором Є. Гуцала «Сім’я дикої качки»);
— Толик (за твором А. Дімарова «Блакитна дитина») та ін. (Кожен з учнів вигадує елементи костюма, коротку розповідь
про свій персонаж, інші мають здогадатися, хто це, з якого твору, назвати автора.)

2. Вікторина від Марійки допитливої.
— Відгадайте, з якого ліричного твору ці рядки, хто є його автором.
(Можна виконати письмово.)
1) «А попереду Дорошенко Веде своє військо, Веде Запорізьке Хорошенько!»
(Суспільно-побутова козацька пісня «Ой на горі та й женці жнуть».)
2) «Ой ночують чумаченьки

В чистім степу при долині,
Розпустили сірі воли пасти
При зеленій муравині».
(«Ой у степу криниченька», суспільно-побутова чумацька пісня.)

3) «По діброві вітер виє,
Гуляє по полю,
Край дороги гне тополю
До самого долу».
(Т. Шевченко. «Тополя»)

4) «І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’янути
Незлим тихим словом».
(Т. Шевченко. «Заповіт»)

5) «Чи то так сонечко сіяло,
Чи так мені чого було?
Мені так любо, любо стало,
Неначе в Бога…»
(Т. Шевченко. «Мені тринадцятий минало»)

6) «— Ти куди ж розігналась?
Чи, бува, не до самого моря?
Чайки держаться гурту,
а ти відпливаєш одна».
(Л. Костенко. «Чайка на крижині»)

7) «Вони, ті крила,
не з пуху-пір’я,
а з правди,
чесності і довір’я».
(Л. Костенко. «Крила»)

8) «За тобою завше будуть мандрувати
Очі материнські і білява хата».
(В. Симоненко. «Лебеді материнства»)

9) «Кораблі! Шикуйтесь до походу!
Мрійництво! Жаго моя! Живи!
В океані рідного народу
Відкривай духовні острови!»
(В. Симоненко. «Гей, нові Колумби й Магеллани»)

10) «Та де б не ходив я в далекій дорозі,
В чужім чи у ріднім краю
Я згадую вогник у тихій тривозі
І рідну хатину свою».
(А. Малишко. «Вогник»)

11) «А небо вплетене і плете
Зелене волосся дощу.
Але усім тепло,
Усі знають — дощ перестане».
(В. Голобородько. «З дитинства: Дощ».)

12) «Додому час. До міста всіх кохань,
Де тополеві вранішні тумани,
Де стрий тулуб вершника Богдана
На золотому тлі софійських бань».
(Л. Кисельов. «Додому».)

3. З’єднайте художні засоби з їхнім визначенням.

90

4. Творчий конкурс.

Завдання: скласти жартівливу інструкцію
а) завзятому читальнику;
б) тому, хто не любить читати.
(За варіантами, групами, за бажанням.)

Наприклад (до пункту а):
1. Не читай на річці під водою, бо намокнуть сторінки.
2. Коли тобі пропонують вибрати роботу — полоти город або прибирати в хаті (у квартирі), вибирай перше — на свіжому повітрі краще читається і з кущів менш помітно
і под.

Наприклад (до пункту б):

1. Читання книжки не такий жах, як тобі здається.
2. Одна хороша прочитана книжка дорівнює порції вітамінів для розуму
і под.

5. Інтерактивна вправа «Мікрофон».

Завдання: продовжити речення:
«Уроки української літератури у 7-му класі запам’яталися мені тим…»
(Можна провести на таку тему анкетування.)

6. Гра «дружнє коло».
Учні по колу висловлюють побажання один одному.

7. Напутнє слово вчителя.

УРОК № 70. Тема. Шляхами літературних героїв, українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
