Урок № 7. Основні й похідні, теплі та холодні кольори. Схід сонця в пустелі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Урок № 7. Основні й похідні, теплі та холодні кольори. Схід сонця в пустелі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: закріплювати в учнів поняття основні, похідні, холодні та теплі кольори; навчати учнів розрізняти кольори за настроєм; надавати початкові відомості про колорит;
розвивальна: формувати у дітей образне, логічне, просторове мислення; навчати міркувати;
виховна: виховувати в учнів уважність; стимулювати розвиток допитливості.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників; навчальні роботи з методичного фонду;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; фломастери; гумка; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра. (Матеріали для роботи за вибором учнів.)

Тип уроку: урок актуалізації знань.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Колір — один із засобів образотворчого мистецтва, завдяки якому відображаються властивості предметного світу.

Основні кольори — червоний, жовтий, синій. Їх можна змішувати, щоб одержати інші кольори, але одержати їх за допомогою змішування не можна.

Похідні кольори — оранжевий, зелений, фіолетовий. Кольори, що отримані змішуванням пар основних кольорів.

Теплі кольори — червоний, оранжевий, жовтий. Асоціюються з сонячним світлом, вогнем. Викликають відчуття тепла.

Холодні кольори — блакитний, синій. Викликають відчуття прохолоди.

ХІД УРОКУ № 7. Основні й похідні, теплі та холодні кольори. Схід сонця в пустелі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
Чому люди малюють?
Які кольори художники називають основними? Чому вони так називаються? (Червоний, жовтий та синій кольори не можна отримати змішуванням.)
Який колір ми отримаємо, якщо змішаємо жовтий і синій? (Зелений.) Синій та червоний? (Фіолетовий.) Червоний і жовтий? (Оранжевий, або жовтогарячий.)
Як художники називають кольори, що отримані змішуванням основних кольорів? (Змішані, або похідні.)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя
— Уважно розгляньте спектральне (колірне) коло, назвіть кольори за годинниковою стрілкою, починаючи від синього.

371Спектральне (колірне) коло

Художники розподіляють усі кольори на холодні та теплі. Давайте спробуємо описати кожен із них. Синій колір — це колір виблискуючих гірських вершин, холодних і недосяжних. Колір безхмарного неба. Він не перетворюється на брудно-білий, як інші кольори, тому його і використовували під час прання, додаючи синьку до води, в якій прали білу білизну.
Тепер зробимо один крок до зеленого: набігають морські хвилі, на безкраїх просторах бушують шторми.
Робимо ще один крок і потрапляємо в суто зелений колір — колір трави та листя, такий приємний і близький.
Рухаючись далі до жовтого, ми потрапляємо в болотно-зелений колір і колір хакі, колір військової форми.
Наступний колір — брудно-жовтий — це запорошений пилом піщаний шлях. За ним — колір лимона і чистий, яскраво-жовтий колір — колір сонця.
Починаємо рухатися до червоного кольору. Перед нами яскравий оранжевий — колір апельсина, колір сонця, що заходить. Червоний — колір вогню. Якщо цей колір затемнити, то ми отримаємо брудно-коричневий, а якщо просуватимемося у бік синього, він стане бордовим. Ще крок — і фарби стають холодними. А на самісінькій межі нас проводжає теплий малиновий колір.
Та ось повіяло холодом, ми наближаємося до фіолетового. У цьому місці живуть кольори вечірніх сутінків. Темно-фіолетовий, ближче до синього,— колір грозових хмар.
Учені визначили, що людське око найкраще розрізняє відтінки зеленого кольору. Тому зелена зона здається трохи ширшою і яскравішою за решту. Якщо ви подивитеся на веселку, то найбільш широкою і чітко виділеною смугою на ній вам ввижатиметься зелена.
Ми з вами завершили подорож спектральним колом. Але його можна проходити знову і знову, додаючи до вже знайомих вам кольорів чорний або розбілюючи їх. І завжди в теплих кольорах переважатимуть відтінки жовтого або червоного. Теплі кольори нагадують нам про вогонь, сонце, тепло. Настрій, який передають ці кольори,— радісний і веселий.
Холодні кольори нагадують про холод і зиму. Холодними є синій, блакитний і фіолетовий кольори та їх відтінки. Під час малювання за допомогою холодних кольорів передають загадкові, фантастичні, замріяні стани.
Художники у своїх роботах використовують поєднання теплих і холодних кольорів.
Розташовані поряд, теплі та холодні кольори допомагають один одному «звучати» яскравіше, голосніше. Теплий стає ще теплішим, а холодний — ще холоднішим. Контраст теплого і холодного створює святковий, урочистий, «дзвінкий» настрій.

372М. К. Реріх «Гімалаї. Блакитні гори» (1939)

373І. І. Левітан «Березовий гай» (1885—1889)

374В. Ван-Гог «Соняшняки» (1888)

Організація сприйняття творів мистецтва
Учитель демонструє репродукції картин видатних художників, у яких переважає певна (тепла, холодна) колірна гама, пропонує учням визначити, які відчуття викликають ці картини.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда
Назвіть свої улюблені кольори. За що ви їх любите?
Якими ваші улюблені кольори роблять небо, землю, дерева?
Якої пори року у природі переважають ваші улюблені кольори?

Творче завдання

Слово вчителя
— Згадайте ліс яскравим сонячним днем або похмурою осінньою порою. Кольори неба, землі, листя — все перебуває в повній гармонії. Ми дивимося на сніговика крізь серпанок морозного зимового дня і бачимо, як блакитне повітря, наповнюючи простір, пом’якшує всі кольори.
Кожна пора року має свої неповторні кольори, свою чарівність.
(Учитель пропонує учням намалювати пори року. Це може бути один або кілька малюнків, присвячених певній порі року)

Що ви намалюєте?
Які фарби оберете?

Давайте пограємося. Кожний із вас створить малюнок, використовуючи свої улюблені кольори, а ми, дивлячись на нього, спробуємо відгадати, про яку пору року ви хотіли розповісти.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують роботу самостійно. Учитель подає індивідуальну допомогу.

Коментар
Якщо завдання видається заважким для рівня підготовки учнів, можна запропонувати створити малюнок тільки у теплій («Гарячі піски пустелі») або у холодній («Синій вечір») гамі.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт
Учні по черзі демонструють свої роботи, а решта відгадує, про яку пору року розповідає малюнок.
Якщо учні не в змозі відгадати пору року за малюнком, учитель пропонує разом визначити, що потрібно змінити або додати, щоб малюнок-розповідь став зрозумілим.

VІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Учитель пропонує учням удома завершити малюнки, враховуючи виявлені помилки.

Урок № 7. Основні й похідні, теплі та холодні кольори. Схід сонця в пустелі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Читайте також:
