Урок № 62. Тема. І. Багряний. «Тигролови». Гуманістична ідея перемоги добра над злом, українська література 9 клас

Урок № 62. Тема. І. Багряний. «Тигролови». Гуманістична ідея перемоги добра над злом, українська література 9 клас

Мета: допомогти учням усвідомити гуманістичну, оптимістичну спрямованість роману, зацікавити творчістю українських белетристів; розвивати навички роботи з текстом художнього твору, аналізу великих епічних форм, визначення елементів сюжету й композиції; виховувати патріотизм, оптимістичне світобачення, вольові риси характеру, допитливість, любов до книги.

Обладнання: портрет письменника, різні видання роману, ілюстрації до нього.

Теорія літератури: пригодницький роман, сюжет, композиція, художні образи, символи, художні засоби.

ХІД УРОКУ № 62. Тема. І. Багряний. «Тигролови». Гуманістична ідея перемоги добра над злом, українська література 9 клас

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.
Роман І. Багряного «Тигролови», з яким ми розпочали знайомство, — багатоплановий, багатопроблемний. Але передовсім це — палкий протест проти порушення елементарних людських прав, зняття маски з монстра, ім’я якого — тоталітаризм. Недаремно і в еміграції органи радянської держбезпеки не полишали письменника в спокої. Чим саме лякав радянську владу цей роман і чим приваблював читачів усього світу — спробуємо розібратися на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку
«Хвилинка мудрості».

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Переказ прочитаних розділів роману «Тигролови», виділення ключових епізодів.

2. Складання «сюжетного ланцюжка».
(Учні, окрім елементів сюжету, виділяють позасюжетні елементи.)

3. Обговорення проблемних питань.
— Чи можна ототожнювати образи Григорія Многогрішного і самого автора, їхні життєві долі? Чому?
— Як вам здається, змальовані картини БАМу, поїздів-«драконів» — це художній прийом, гіпербола чи тогочасна реальність?
— Наскільки правдоподібними й типовими здаються вам пригоди Григорія Многогрішного?

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання.
(Учні по черзі виразно читають розділ одинадцятий «На кішку» і до кінця твору за хрестоматією.)

2. Словникова робота, обмін враженнями щодо прочитаного.

3. Евристична бесіда.
— Яке враження справив на вас твір? Чому саме таке? Чи читали ви щось подібне в українській літературі?
— Чому цей твір такий популярний за кордоном, а у нас його мало знають?
— Чи правий Григорій Многогрішний, що так вчинив зі слідчим і його супутником? Свою думку обґрунтуйте.

4. Переказування твору підготовленими учнями.
(Учні переказують розділи і частини, які не ввійшли до хрестоматії (найцікавіші їх епізоди).)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Робота з таблицею.
• Заповніть таблицю «Значення твору І. Багряного «Тигролови»».

Пізнавальне Виховне Естетичне
Дізнаємося про:
— українців-переселен-ців на Далекому Сході;
— тайгу;
— полювання;
— ГУЛАГ; БАМ, поїзди
Виховуємо в собі:
— сміливість;
— сила волі;
— витривалість;
— загартованість;
— працьовитість;
— допитливість;
— патріотизм
Отримуємо задоволення:
— від краси стосунків Григорія і Наталки;
— описів природи, життя звіроловів, полювання

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення:
«Найбільше мені запам’яталося…»
«Я в захопленні від…»
«Мені захотілося…»

VII. Домашнє завдання
Вміти переказувати роман «Тигролови», дописати «сюжетний ланцюжок».

Урок № 62. Тема. І. Багряний. «Тигролови». Гуманістична ідея перемоги добра над злом, українська література 9 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас

Читайте також:
