• Гороскоп 2016

Урок № 57. Виразне читання найцікавіших епізодів твору Лесі Ворониної «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Урок № 57. Виразне читання найцікавіших епізодів твору Лесі Ворониної «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Мета: вдосконалювати вміння і навички учнів виразного читання, зокрема пригодницько-детективного твору Лесі Ворониної «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Повторити особливості виразного читання, важливість у сприйнятті ідейного змісту твору, характеристиці його персонажів; розвивати вміння виразно читати, дотримуючись усіх вимог такої роботи; збагачувати словниковий запас учнів; формувати естетичні смаки; виховувати шанобливе ставлення до художнього слова, його творців; розвивати інтерес до навчальної діяльності, пошану до людей старшого покоління.

Тип уроку: застосування знань і формування вмінь.

Обладнання: портрет Л. Ворониної, текст твору письменника «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №9».

Хід уроку № 57. Виразне читання найцікавіших епізодів твору Лесі Ворониної «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

«Мікрофон» (бліц-опитування):
— За яких умов виконання будь-якого твору буде цікавим? (проектування відповідей для самоперевірки на екран)
— Що ви розумієте під виразністю читання?
(Виразне читання — це мистецтво відтворення в живому слові думок, почуттів, настроїв, переживань, якими насичений художній твір).
— Назвіть засоби виразного читання
(Техніка читання, логічний наголос, паузи, сприйняття-розуміння; бачення і реакція; ставлення читця до твору; мета читання та інтонація, зв’язок з аудиторією)
— Які навички треба мати і про що необхідно знати читцю?
(Про образне мислення й емоційну збудливість; здатність переключатися з одного психологічного стану в інший; вміння володіти собою та слухачем, а також технікою мовлення; знання законів музики мови).
— У чому полягають особливості техніки читання?
(Дихання, голос та його сила, тембр, темп)
Чому дуже важливо під час читання художнього твору дотримуватись пауз? Які паузи нам відомі?
(Граматична, логічна, логіко-граматична, ритмічна, психологічна)
(Коли читець свої почуття переконання прагнутиме нести конкретній аудиторії)

III. Оголошення теми, мети уроку
Мотивація навчальної діяльності

ІV. Основний зміст уроку (проектується на екран)

Відчуття красивого та художнього не визначиш у сухій формулі. Вони потребують почуття, практики, досвіду, власної допитливості та часу!
К. Станіславський

Пам’ятка виразного читання художнього твору
(У кожного учня на парті)
— Перш ніж начитувати текст, готуючись до декламації, необхідно збагнути його ідейний смисл;
— чітко уявляй епоху, яку зображено в творі;
— відчуй позицію автора;
— симпатії та антипатії;
— погляди автора, його ставлення до явищ, подій та різних людей;
— кому із героїв твору автор симпатизує, до кого ставиться скептично;
— кого виставляє на посміховисько;
— таврує, ганьбить;
— чи завжди автор рівний у ставленні до героя, чи все у ньому приймає?
— за що засуджує, за що похваляє своїх героїв автор?
— яким є моє (виконавця) ставлення до автора, до кожного з героїв його твору;
— уявляй, нафантазовуй картинку прочитаного;
— досягай безпосередності та невимушеності у виразному читанні!

Бесіда
Від чого залежить темп читання?
(Від розвитку подій та явищ, почуттів та настроїв героїв. Він може змінюватися багато разів).
Якою буде виразність читання фантастичного твору?
Чи симпатизує автор будь-якому герою власного твору, чи, навпаки, ставиться скептично? (посилайтеся на зміст твору).
Як ставитеся до Л. Ворониної та до героїв її твору?

Виразне читання найцікавіших епізодів твору за ролями
Під час читання звертається увага на виразність (дотримання техніки читання: дихання, голос, тембр; логічний наголос, темп, логічної мелодії, паузи, вимови, інтонації).

Вдосконалення навичок виразного читання.
1. Віднайдіть місце в художньому творі, де темп читання різний (повільний, середній, швидкий).
2. Прочитайте уривок з фантастичного твору, а саме: з розділу «Криївка блакитних жаб» від слів «Перше, що мене вразило, коли ми ступили крізь отвір у стіні…», закінчуючи словами «… на Землі таких істот зроду не водилося».
Охарактеризуйте його інтонацію, темп, зазначте паузи, логічні наголоси.
3. Доведіть, що логічна мелодія фрази значною мірою визначається розділовими знаками на прикладі уривку з розділу «Політ крізь часопростір» від слів: «Я зняв зі свистка кришку і побачив маленький дисплей…», закінчуючи «…вершечок велетенської піраміди».
4. Розставте логічний наголос і зазначте паузи в останньому абзаці розділу «Політ крізь часопростір».

Робота з підручником

Опрацювання статті про виразне читання

V. Підсумок уроку

Бесіда за питаннями:
Чим відрізняється виразність у читанні прозового твору від поетичного?
Для чого під час читання твору необхідно дотримуватись виразності його виконання?
Як виразність у читанні впливає на поведінку виконавця, риси його характеру, світогляд, кругозір?
Яким чином виразне читання пов’язано з іншими видами мистецтва?

VI. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів

VII. Домашнє завдання

Пофантазуйте і придумайте продовження пригодницького твору: «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №10».

Урок № 57. Виразне читання найцікавіших епізодів твору Лесі Ворониної «Таємниче Товариство боягузів, або засіб від переляку №9». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Українська література 6 клас
