УРОК № 56. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина». Продовження ознайомлення з повістю, українська література 7 клас

УРОК № 56. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина». Продовження ознайомлення з повістю, українська література 7 клас

Мета: допомогти учням розібратися в проблемах, порушених у творі, способах їх вирішення; викликати інтерес до читання; розвивати навички виразного читання, переказування твору, виділення найголовніших епізодів, характеризування героїв; виховувати розуміння необхідності гуманістичного ставлення до оточуючих, оптимізм, почуття гумору.

Обладнання: портрет письменника, виставка його книжок, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: повість; герої художнього твору; художні засоби, гумор.

Хід уроку № 56. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина». Продовження ознайомлення з повістю, українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.
1) Розповідь (переказ) найцікавішого епізоду із другої частини повісті.
2) Зачитування планів (із взаєморецензуванням та коментарями вчителя).

2. Міні-вікторина для найуважніших читачів від Марійки допитливої.
1) Яку виставу дивилися Віктор Михайлович та Галина Іванівна? («Украдене щастя» І. Франка.)
2) Про вчителів яких предметів говориться у повісті? (Математики, географії, української мови та літератури.)
3) Кого у школі найбільше боялися діти? (Завпеда Павла Степановича.)
4) Який секрет не могла довго втримати «жінота» 5-Б? (Що їхній класний керівник закоханий у Галину Іванівну.)
5) Хто був «один із аристократів нашого села» і ким він працював? (Федір Бурлака, машиніст паровоза.)
6) Коли хлопцям «терпець урвався»? (Коли Галина Іванівна подала вчителеві одну руку, а машиністові — дві.)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання.
(Учні виразно читають умовно третю (останню) частину повісті А. Дімарова «Блакитна дитина».)

2. Словникова робота за питаннями учнів.

3. Обмін враженнями, спостереження над текстом.

— Чому, на вашу думку, батьки «були скупими на ласку, обережними на похвалу»?

— Як розуміти висновок оповідача: «Хоча: чого вони варті, оті зроду-віку небиті, нелаяні діти?..»?

— Які розваги були у сільських дітей на канікулах?

— Якою подією і якими чутками про неї пишалися діти? (Повінню і тим, що нібито в печі запливали соми, які не могли звідти й вилізти.)

— Прочитайте опис ріки. З яким подібним описом ви вже знайомилися в 6-му класі? (Опис Десни в О. Довженка.)

— Як ви думаєте, у річці, де герой із братиком ловив раки, справді водилися гадюки?

— Прокоментуйте такий вислів героя повісті: «Ні відра, ні раків, один Сергій ще…»

— Схарактеризуйте головного героя за його висловлюванням: «І хоч не я — брат утопив відро, мені од того не було легше. Мама все одно провину звалить на мене, бо ж я — старший, а старший за все в одвіті». Чи згодні ви з такою думкою героя? Свою відповідь обґрунтуйте.

V. Закріплення знань, умінь та навичок
Марійка Допитлива прочитала автобіографічну повість А. Дімарова «Прожити й розповісти», з якої дізналася, що Толя, головний герой цього твору, був дуже неслухняною дитиною (до речі, його прототипом послужив сам письменник). Мати старалася щоразу дати неслухняному хлопчиськові доброї прочуханки, зате врівноважений і добрий батько виховував лише словом, учив робити добро, слухатися своєї совісті і серця: «…Татусь, посадивши мене на коліна, повів мову про двох янголів, які сидять у кожного з нас за плечима від народження до самої смерті. Білий янгол — за правим плечем, а чорний — за лівим. Білий підказує нам добрі вчинки, чорний — злі. І від кожного з нас залежить, якого янгола слухатись».
Якого янгола, на вашу думку, більше слухався герой повісті «Блакитна дитина»? — цікавиться Марійка. — А ви особисто?

VI. Підбиття підсумків уроку

VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати третю (умновну) частину повісті «Блакитна дитина», скласти план і переказувати текст за ним; зробити ілюстрації; підготувати веселі діалоги за основними епізодами повісті.

УРОК № 56. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина». Продовження ознайомлення з повістю, українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас

Читайте також:
