• Гороскоп 2016

УРОК № 54. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література 7 клас

УРОК № 54. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література 7 клас

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, допомогти зрозуміти провідні думки твору, його художні особливості та стильову манеру автора; розвивати навички виразного читання, аналізу епічного твору, виділення елементів гумору; виховувати оптимістичне світобачення, щирість, почуття гумору.

Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: повість, головні та другорядні герої, сюжет, композиція, гумор.

Хід уроку № 54. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.
1) Заслуховування усних творів «Вогник у вікні мого дому» або «Лист предкам».
2) Висловлення суджень про вірші А. Малишка, про те, який із вивчених найбільше припав до душі, чому.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя.
До недавнього часу в довідниках про письменників зазначалося, що Анатолій Дімаров народився в місті Миргороді на Полтавщині.
Насправді майбутній письменник народився 1922 року на батьківському хуторі в заможній родині споконвічних хліборобів. Батько Андроник Федорович Гарасюта і мати, яка зростала в сім’ї священика, були добрими, побожними, освіченими; дітей виховували у праці, за законами народної моралі — вчили шанобливо ставитися до старших, до природи, до звичаїв і традицій.
Батько любив дарувати дітям справжню казку. Так, узимку, на свята, на груші посеред двору виростали… ковбаси!
Прийшла радянська влада й змусила всіх записуватися у колгосп. А тих, хто не хотів, жорстоко переслідували: одбирали надбане власною тяжкою працею добро, висилали в Сибір, навіть розстрілювали. Матері довелося рятувати синів, виїхати з хутора, поміняти прізвище й ім’я та по батькові дітей. Батько без документів змушений був переховуватися, потім йому вдалося влаштуватися на роботу пасічником у лісовому господарстві. Так і страждали всі, живучи окремо одне від одного, без вини винуваті.
Анатолій був здібним хлопцем, ще в середніх класах виявився його літературний талант. Школу він закінчив якраз перед Другою світовою війною. Пройшов воєнне лихоліття, був поранений. Після демобілізації працював у газеті, вступив до Літературного інституту в Москві й почав публікувати свої твори.
У 1949 році А. Дімарова прийняли до Спілки письменників України, коли вийшла його перша книжка «Гості з Волині». Потім з’явилися книги «Дві Марії», «Волинські легенди», «Син капітана», «Док», «Ідол», «Зінське щеня», «Самосуд» та ін. Багато творів Анатолій Андрійович написав і для дітей: «Для чого людині серце», «Про хлопчика, який не хотів їсти», автобіографічні повісті «Через місточок», «Блакитна дитина», «На коні й під конем». Його перу належать також пригодницько-фантастичні повісті «Друга планета» і «Три грані часу». Письменник удостоєний Державної премії імені Тараса Шевченка.
А. Дімаров — людина різнобічних захоплень. Він — завзятий мандрівник, побував на всіх найбільших гірських масивах світу, має величезну колекцію рідкісних мінералів.
Анатолій Андрійович — вроджений оповідач, уміє коротко і яскраво, з тонким гумором відтворити різноманітні життєві явища. Дуже цікаві його твори для дітей і про дітей, незважаючи на те, що для дітей писати важче. Сам письменник, розкриваючи секрети власної творчості, говорить: «…З дітьми я завжди намагаюся розмовляти на одному з ними рівні, мовби веду бесіду зі своїми ровесниками й соратниками… »

2. Виразне читання.
(Учитель умовно поділяє повість на три частини.)
Учні виразно читають першу частину повісті.
(До розповіді про сина лісника Василя Кологойду.)

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Обмін враженнями, евристична бесіда.

— Від імені кого ведеться розповідь у повісті?

— Виділіть головні, ключові епізоди.

— Схарактеризуйте Толю, головного героя твору. (Наполегливий, сміливий, з почуттям гумору, власної гідності,
гордий, з багатою уявою, фантазією, розбишакуватий, недисципліно-ваний, може обманювати батьків, не дуже старанно вчиться.)

— Що вам здалося найсмішнішим у цій частині, чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Гра на розвиток пам’яті й уважності.
1. Хто останній назве ім’я героїв повісті.
2. Хто останній назве прикмети часу, які є у творі.
3. Хто останній назве атрибути (зброя, одяг, елементи зовнішності, спорядження) козака-запорожця, який постав в уяві головного героя.

VI. Підбиття підсумків уроку

VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати першу частину повісті, переказувати її за складеним планом; оцінювати дії та вчинки героїв; зробити ілюстрації.

УРОК № 54. Тема. А. Дімаров. «Блакитна дитина», українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
