Урок № 52. Літературний турнір за повістю Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Урок № 52. Літературний турнір за повістю Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Мета: на основі виконання практичних завдань поглибити й закріпити знання учнів щодо творчої спадщини Я. Стельмаха; розвивати хист і вміння аналізувати художній твір, характеризувати його героїв, розвивати критичне мислення; виховувати почуття дружби, поваги, взаєморозуміння й толерантності.

Тип уроку: узагальнення і систематизація знань.

Обладнання: текст твору, тестові завдання, малюнки учнів.

Хід уроку № 52. Літературний турнір за повістю Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

І. Повідомлення теми, мети й завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

1. Вступне слово вчителя
Мабуть, немає в світі людини, яка не любила б мріяти, фантазувати. Чарівний світ дитинства дає змогу поринути в незвичайну атмосферу таємничих пригод, краще пізнати світ, виховати в собі найкращі моральні якості. А коли з нами трапляється найбільше пригод? Звичайно, тоді, коли ми маємо досить часу для відпочинку. Зрозуміло, що для вас такою порою є літо, бо саме тоді хочеться чогось чудесного, магічного.
Отож, сьогодні, не дивлячись на те, що за вікном зима, я пропоную вам перенестися в літо, поринути в прекрасний світ пригод, які сталися з героями повісті Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки».
Це буде незвичайний урок, це буде літературний турнір. Зрозуміло, що будуть команди-суперниці, і розважливе журі, і вболівальники.
Сподіваюсь, що після сьогоднішнього уроку ваша дружба ще більше зміцніє, а знання ваші стануть ґрунтовнішими.
Головне питання, на яке ми сьогодні маємо дати відповідь, — що із свого дитинства я візьму в доросле життя?
Отже, представляю команди, які братимуть участь у сьогоднішньому турнірі.

2. Представлення команд-учасниць і журі

3. Конкурс «Упізнай героя»
1) — Ну і змінився ж ти, — хитнув головою дідок, зупиняючись серед двору.
— Га ? — долинуло з погреба.
Змінився, кажу, Демидівно, онучок твій, — повторив дідок.
Підріс. Ніби погладшав трохи.
Та де там погладшав. Худющий, як і був.
Е ні, який же він худющий. Опецькуватий. А то ж ніби волосся було русяве, а це потемніло.
2) — Хо-хо! — пролунав за нашими спинами насмішкуватий голос. Ми притьмом обернулись. Перед нами шкірив зуби юнак років чотирнадцяти.
— Ну, чого тобі? — насупивсь Митько.
— Мені нічого. Я думав, це вам приємно познайомитись з майбутнім майстром спорту міжнародного класу.
— Ну от, коли станеш майстром, ми з тобою побалакаємо, — пообіцяв я йому.
За мить хлопець здимів, мов не було.
Неприємний суб’єкт, — поділився враженням на наше нове знайомство Митько.

4. Конкурс «Детектив»

Ви зустрічали в творі багато нових слів. Зараз маєте знайти до цих слів пару, тобто інше значення.

Ботаніка велика ящірка
Зоологія колекція
Варан наука, що вивчає рослини
Юрський період наука, що вивчає викопні організми
Гербарій наука про тварин
Палеонтологія епоха динозаврів

5. Конкурс «Іспит»
Переказати зміст розділів «Таємниця лісового озера», «Я вкриваю себе ганьбою», «Великий зоолог».

6. Конкурс капітанів «От колись було»
Музична пауза

7. Конкурс «Темна конячка»

Загадки від учителя біології
а) З рогами, а не бик, доять, а не корова.
б) Кору здирає, а кошика не плете.
в) Кругом бочки бігають клубочки.
Як відгадки пов’язані зі змістом твору?

8. Конкурс «Ти мені — я тобі»
(по два питання за змістом твору)

9. Конкурс «Топографічна зйомка» (малюнки)

10. Конкурс «Альпініст».

Тестування
(з літер, що позначають правильні відповіді, має утворитися ключове слово).

1. Митько з Сергієм поїхали в село
a) відпочивати;
м) збирати гербарій;
б) провідати бабусю.

2. Як хлопці дізналися про варанів?
и) з книг;
в) з розкопок;
д) з розповідей.

3. Як звали діда, який потрапив у викопану хлопцями яму?
т) Трохим;
г) Данило;
е) Гнат.

4. Першою приманкою для чудовиська мала стати
і) корова;
ь) коза;
ю) гуска.

5. Васько захоплювався
з) лижами;
ж) фігурним катанням;
к) велосипедним спортом.

6. Біля куреня Сергій знайшов
c) рушницю;
о) сандалю;
м) шапку.

7. Чому Сергієві снився страшний сон?
з) Митько читав перед сном про динозаврів;
ч)багато наївся;
т) побачив невідомого звіра.

8. Васька врятував
б) Митько
а) Митько і Сергій
х) дід Трохим.

9. Невідомим звіром виявився
щ) динозавр; _
в) Васько;
н) дід Трохим.

10. Васько хотів
р) пожартувати з хлопцями;
е) налякати хлопців;
ф) зацікавити хлопців.

Ключове слово — Митькозавр.

Підготувати усну розповідь на тему «Я пригодами живу» або «Я захоплююсь світом яскравих пригод».

11. Інтерактивна технологія «Мікрофон»
Пояснити зміст прислів’я: «Кожна пригода — до мужності дорога».

12. Підведення підсумків турніру. Заключне слово вчителя.

II. Підсумок уроку

Інтерактивна технологія «Незакінчене речення»
1. Коли хлопчики виростуть, вони стануть…
2. Я хотів би (хотіла б) виховати в собі такі риси характеру…
3. Коли я виросту, то візьму з собою в життєву дорогу із дитинства…

III. Домашнє завдання
Усна характеристика головних героїв

Урок № 52. Літературний турнір за повістю Я.Стельмаха «Химера лісового озера, або Митькозавр з Юрківки». Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Українська література 6 клас
