УРОК № 51. Тема. Леся Українка. «Лісова пісня». Конфлікт між буденним життям і високими пориваннями душі особистості, дійсністю і мрією, українська література 10 клас

УРОК № 51. Тема. Леся Українка. «Лісова пісня». Конфлікт між буденним життям і високими пориваннями душі особистості, дійсністю і мрією, українська література 10 клас

Мета: допомогти учням з’ясувати суть конфлікту, втіленого в художньому творі, розкрити підтекст драми; розвивати навички спостереження над текстом, виділення головного та деталей, цілісного сприйняття, вміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного; виховувати розуміння переваг високої духовності над буденністю, естетичний смак.

Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього.

Теорія літератури: конфлікт, образи-персонажі, образи-символи.

ХІД УРОКУ № 51. Тема. Леся Українка. «Лісова пісня». Конфлікт між буденним життям і високими пориваннями душі особистості, дійсністю і мрією, українська література 10 клас

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.
«»Лісова пісня» — це діамантовий вінець Лесі Українки»,— писав М. Рильський.
Можна з цим погоджуватися чи ні, безперечно одне: поетеса порушила одну з вічних проблем, яка хвилює людство,— конфлікт між мрією та дійсністю, волею та духовним рабством, високими пориваннями душі особистості та буденним життям. Як письменниця намагається розв’язати цю проблему ви дізнаєтесь на сьогоднішньому уроці.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Клоуз-тести «Хто з героїв…»
1) … не дав зрубати старезного дуба, хоч за нього пропонували великі гроші? (Дядько Лев.)
2) … чудовим співом ніжної сопілки пробуджує зі сну Мавку? (Лукаш.)
3) … просить Лукаша не точити сік із берези, бо то її кров? (Мавка.)
4) … лукава, ніби видра, і хижа, наче рись? (Килина.)
5) … поранила серпом навмисне руку, щоб не жати жито й не шкодити Русалці Польовій? (Мавка.)
6) … в драговині цупкій привик одвіку усе живе засмоктувати? (Водяник.)
7) … прагне все живе і вільне ввести у «твердиню тьми і спокою»? («Той, що в скалі сидить».)
8) … застерігав Мавку, щоб обминала людські стежки, бо на них «раз тільки ступиш — і пропала воля». (Лісовик.)
9) … для збагачення нехтує почуттями Лукаша, що полюбив лісову царівну. (Мати Лукаша.)
10) … залицяється до Мавки, але не бачить в її очах торішнього кохання й кидає, коли з’являється Марище? (Перелесник.)
11) … захищає Мавку від Лукашевої матері, просить не називати її відьмою, бо відьми живуть у селі, а не в лісі? (Дядько Лев.)
12) … після зради Лукаша і її зневіри забирає Мавку до себе? (Марище.)
(Оцінювання відбувається методом взаємоперевірки.)

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання, прослуховування аудіозаписів.
(Учитель ознайомлює з третьою дією драми-феєрії «Лісова пісня».)

2. Евристична бесіда.
— Чи такого фіналу ви очікували? Чому?
— Які нові персонажі, образи з’являються в цій дії? Як розуміти їх значення? (Злидні, Доля та ін.)
— Хто такі вовкулаки, чому Лісовик перетворив Лукаша саме на вовкулаку?

3. Повідомлення учня.
(Учень розповідає про вовкулак (за народними уявленнями).)
В українській міфології, вовкулак — людина-перевертень, що має здатність перевтілюватися у вовка. Це напівфантастична істота, людина у вовчому вигляді. Вважалося, що вовкулаки можуть бути вродженими та оберненими. Вроджені — це ті вовкулаки, які народилися під певною планетою. Якщо вагітна жінка зустрічала вовка, то у неї повинен був народитися вовкулака. Перетворені (обернені) вовкулаки — істоти, що зазнають більших страждань, ніж вроджені. Вони живуть у барлогах, бігають у лісах, але зберігають людський внутрішній світ. У вовкулаку можна було обернути і старого, і малого. Повернутися до людської подоби обернені вовкулаки могли через кілька років. Вроджені ж вовкулаки все життя проводили в сім’ї як звичайні люди, а вночі, перетворившись на вовків, винищували худобу. Образ вовкулаки символізував безсилля людини перед темними надприродними силами, тугу за справжнім людським життям. Це також один із багатьох образів, через який народ застерігав людину від біди, що може на неї чекати. Цей образ нагадував про необхідність мати у своїй душі Бога, ніколи про нього не забувати, не грішити, щоб не бути тяжко покараним за зроблене зло.

4. Продовження евристичної бесіди.
— Які сцени, на ваш погляд, є комічними? Який твір вони нагадують? (Про злидні, сварки Килини й матері Лукаша.)
— Чому Мавка не звинувачує Лукаша у своїх стражданнях? (Бо він дав їй душу, дав можливість відчути кохання.)
— Які мотиви народних казок ви помітили? (Сопілка, що говорить людським голосом, та ін.)

5. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
• «Які «лінії дотику» можна знайти у творі Лесі Українки «Лісова пісня» і сучасному реальному житті?»

Орієнтовні відповіді
— Люди, захопившись мріями, «ламаються», розчаровуються, не знаходять себе в дійсності.
— Не можна зраджувати мрію, жити тільки буденним.
— Кохання — прекрасне почуття, що возвеличує душу.
— Мистецтво — велика сила.
— Природа дає людині відраду, спокій, відчуття гармонії життя.

6. Складання опорної схеми.
• У драмі-феєрії відображений конфлікт між буденним життям і високими пориваннями душі особистості. Складіть опорну схему, відобразивши в ній сили, що уособлюють різні сторони конфлікту.

V. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення.
«»Лісова пісня» стала для мене …»
«Найбільше мені запам’яталися сцени …»
«Мене зацікавив образ Долі, тому що …»

Природа Людський світ
Фантастичні персонажі
Мавка високі помисли, пориви до прекрасного, добра, мистецтва щире кохання
Люди Килина, мати Лукаша буденність неволя зло зрада корисливість прагматизм
Дядько Лев
+
Лукаш
+–
Марище

 

VІ. Домашнє завдання
Знати зміст твору, вміти характеризувати образи, підготувати інсценівки за твором.

УРОК № 51. Тема. Леся Українка. «Лісова пісня». Конфлікт між буденним життям і високими пориваннями душі особистості, дійсністю і мрією, українська література 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас

Читайте також:
