• Гороскоп 2016

УРОК № 51. Тема. В. Нестайко. «Тореадори з Васюківки», українська література 6 клас

УРОК № 51. Тема. В. Нестайко. «Тореадори з Васюківки», українська література 6 клас

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, зі змістом його твору; дати учням поняття про повість; виховувати наполегливість у навчанні; розвивати почуття гумору.

Обладнання: портрет письменника, збірки його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: повість.

Хід уроку № 51. Тема. В. Нестайко. «Тореадори з Васюківки», українська література 6 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання. Зачитування учнями складених гуморесок.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя.
Не кожній дитині, на жаль, випадає щасливе, безхмарне дитинство. У Всеволода Нестайка воно було обпалене війною, позначене гіркими недитячими переживаннями. Тому, коли він став дорослим, йому захотілося писати для дітей — повернутися в дитинство і догратися, досміятися, дофантазувати разом із юними читачами.
Всеволод Зіновійович Нестайко народився 30 січня 1930 року в м. Бердичеві, що на Житомирщині, в сім’ї службовця.
З дитинства він мріяв стати капітаном далекого плавання. «Однак,— згадує письменник,— доля вирішила інакше, і після закінчення десятирічки я вирушив у плавання по книжковому морю — вчився в університеті, потім працював у журналах і видавництвах».
Всеволод Нестайко — автор багатьох повістей, оповідань, казок, п’єс. Його герої — непосидющі хлопчики й дівчатка, якими керує гаряче прагнення пізнати світ.
Весела усмішка, інколи лукава, часом трохи іронічна, притаманна Нестайковим творам для дітей: «Незнайомець з тринадцятої квартири», «Пригоди Грицька Половинки», «Пригоди Робінзо-на Кукурузо», «Таємниця трьох невідомих». Його книжку «Тореадори з Васюківки» занесено до «Особливого почесного списку ім. Г. К. Андерсена». Письменник нагороджений медаллю ім. А. Макаренка, відзначений багатьма літературними преміями.

2. Виразне читання і розділу повісті В. Нестайка «Тореадори з Васюківки» «Метро під свинарником. Тореадори з Васюківки. Собакевич».

3. Словникова робота.
Авантюрист — шукач сумнівних, ризикованих пригод, пройдисвіт;
убоїще, шмаркатий, вишкварки — лайливі слова;
віру маку — покараю, поб’ю;
подати голос — обізватися;
льоха — свиня;
вскочити в халепу — потрапити в незручне, загрозливе становище;
заскочити зненацька — впіймати, застати несподівано;
нам’яти вуха — побити, покарати;
пискля — малеча, пташеня;
онучі — шматки тканини, якими замотують собі ноги, взуваючи чоботи, валянки;
райрада — районна рада, місцевий орган управління;
ланкова — головна в робітничій бригаді (ланці);
надавати плескачів — побити;
не знати куди очі подіти — засоромитися;
дати дриза — втекти, швидко побігти;
сільмаг — сільський магазин;
буцегарня — в’язниця;
пугутькало — сова;
підштаники — нижня чоловіча білизна;
второпав — зрозумів;
беркиць — упав;
поголів’я — худоба;
плахта — незшита спідниця, що розкладається на прямокутний шмат тканини;
бугай — бик;
цап — козел;
калабаня — велика яма з водою;
вигін — пустир, пасовисько;
баналюки — небилиці;
нафталін — хімічна речовина, що відганяє міль;
реманент — інвентар;
гейзери — фонтани;
анциболотники — чорти;
і не тютьки — і не туди, й уваги не звернули;
шминдрики — лайливе слово;
екзамен на носі — скоро, незабаром;
костричитись — удавано хоробро поводитись;
дуля з маком — нічого не отримати;
журавель — жердина, якою дістають воду з колодязя;
припиначка — мотузка з металевою чи дерев’яною палицею, до якої прив’язують козу.

4. Обмін враженнями щодо прочитаного, евристична бесіда.
1) Скільки епізодів пригод хлопців у цьому розділі ви б виділили?
2) Які риси характеру виявилися у героїв Яви та Павлуші в цьому розділі?
3) Що здалося смішним і чому?
4) Чого, на вашу думку, можна ще чекати від хлопців?

5. Асоціативний диктант.

Завдання: записати, які з наведених слів асоціюються з прочитаним твором.
Веселий, сумний, нудний, нецікавий, цікавий, захоплюючий, безглуздий, неймовірний, фантастичний, жорстокий, страшний, повчальний, нерозумний, хороший.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Гра «Розшифруй рядок».
Олесь Кмітливець записав особливим способом рядок із відомої пісні, який спав йому на думку, коли він читав повість «Тореадори із Васюківки». Розшифруйте цей рядок.

БЗМРЙНМЖНЖТ

Відповідь: Без мрії не можна жити (пропущені голосні).

VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати, переказувати І розділ, аналізувати поведінку героїв, засоби гумору; створити ілюстрації.

VII. Підсумок

УРОК № 51. Тема. В. Нестайко. «Тореадори з Васюківки», українська література 6 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 6 клас
