Урок № 5. Початкові уявлення про живопис як вид образотворчого мистецтва. Золота осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Урок № 5. Початкові уявлення про живопис як вид образотворчого мистецтва. Золота осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: надавати учням початкові уявлення при живопис як вид образотворчого мистецтва; ознайомлювати учнів із матеріалами та інструментами художника-живописця; продовжувати навчати передавати форму та колір листка дерева, працювати на вологому папері;
розвивальна: розкривати практичну та естетичну роль образотворчого мистецтва; формувати в учнів уміння сприймати й аналізувати колір та форму реального предмета; розвивати спостережливість, увагу, зорову пам’ять;
виховна: виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; виховувати гарний смак і бажання малювати; створювати відповідне психологічне налаштовування дітей на навчальну та творчу роботу.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників; навчальні роботи з методичного фонду; матеріали та інструменти художника-живописця; кленове листя;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип уроку: урок формування вмінь і навичок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Живопис — вид образотворчого мистецтва, у якому зображення створюють за допомогою кольору.

ХІД УРОКУ № 5. Початкові уявлення про живопис як вид образотворчого мистецтва. Золота осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
Чому люди малюють?
Якими матеріалами користуються живописці, графіки, скульптори, майстри декоративно-прикладного мистецтва?
Які твори створюють митці різних видів образотворчого мистецтва?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя

Художник-живописець —
Мов чарівник натхненний:
Ось взяв він чистий аркуш,
Та пензлики, та фарби,
Змахнув! І вже з’явились
Моря, ліси та гори,
Портрет рудої Мурки,
І глек, і помідори.
Н. Горошко

— Майстерні художників часто схожі на їхні роботи. Сьогодні ми вирушимо до майстерні художника-живописця. Тут панують фарби.
Фарбам обов’язково потрібна палітра — дощечка з діркою для пальця, на якій фарби змішують. Для масляних і акрилових фарб підійде шматок дерева, для гуашевих і акварельних — лоток для льоду або тарілка.
Ще потрібний мольберт — дерев’яна підставка для малюнка, пензлі круглі та пласкі, вода або розчинник, мастихін — маленька лопатка для змішування та нанесення фарб.
(Учитель демонструє учням матеріали та інструменти, потрібні для живопису. Пропонує учням визначити, які саме можливості ці предмети надають художникові)

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Бесіда
Чим ми можемо скористатися, щоб виконати кольоровий малюнок? (Фарбами — акварельними або гуашевими, кольоровими олівцями, фломастерами, кольоровою крейдою, восковими олівцями.)
Що нам знадобиться для того, щоб малювати фарбами? (Папір, пензлі, фарби, палітра, серветки, ємність для води.)

367Я. Вермеєр «У майстерні художника» (1666—1667)

Слово вчителя
— Тихо шепоче листя… Задумливо марить воно літом. А ху-дожниця-осінь уночі розфарбовує його яскравими теплими фарбами.
(Учитель демонструє кленову гілку з листям, пропонує учням описати її та порівняти свою розповідь із віршованими розповідями поетів.)

368Матеріали та інструменти художника-живописця

Творче завдання (вариант 1)

Слово вчителя
— Перед початком малювання уважно розгляньте листочки на гілці. Вони дуже схожі між собою, але двох однакових ми ніколи не знайдемо, навіть якщо порівняємо всі листочки на дереві.
Поверхню листочка пронизують прожилки. Тому він такий пружний і гнучкий. Центральна прожилка переходить у ніжку-черешок. Від неї попарно відходять у різні боки тонші прожилки. Від них, у свою чергу, — ще тонші. І так — до самого краю листочка. Листя клена має по краю гострі зубчики.
На що схожий кленовий листочок? (На долоньку із розчепіреними пальчиками.)

Пояснення до творчого завдання
Учитель. Намітимо положення листка на білому аркуші паперу тонкими легкими лініями. Роблячи підготовчий малюнок (художники називають його ескіз, або начерк), не потрібно сильно натискати на олівець.
Зображення не повинне бути ані занадто великим, ані занадто малим. Спочатку намічаємо вигин листочка. Потім — знаходимо точку, з якої виходять основні жилки, а після — намічаємо загальний контур листочка. Щоб листок вийшов не дуже витягнутим та не дуже широким, потрібно весь час порівнювати його з натурою.
Тепер можна добирати потрібний колір.
(Учитель пропонує учням визначити, які саме кольори присутні в забарвленні кленового листочка, та розповісти, в який спосіб можна отримати потрібні фарби. Спочатку змішується основний колір, ним промальовується уся поверхня зображуваного листка.)
Подивіться на свій кленовий листок. Подекуди він червонувато-жовтий, а подекуди, як пам’ять про літо, збереглися ділянки зеленуватого кольору. Давайте додамо їх до зображення, поки фарби на нашому листочку ще не висохли. На вологому папері кольори красиво перетікають один в інший. Не бійтеся води. Під час роботи акварельними фарбами вода — наш найголовніший помічник, а невеликі патьоки роблять малюнок живим. Якщо води на папері зібралося так багато, що вона готова перетворитися на калюжу, швидко відіжміть пензель та його кінчиком зніміть зайві краплі. Серветка допоможе вам у цьому.

Творче завдання (вариант 2)

Слово вчителя
— Намалюй осінній пейзаж у техніці монотипії.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують творчу роботу. Учитель надає індивідуальну допомогу.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт
Після завершення роботи відбувається обговорення учнівських малюнків.
Із малюнків створюють виставку «Листопад».

Коментар
Наприкінці уроку учні мають демонструвати основні навички роботи в техніці акварелі, навички відтворення необхідного кольору змішуванням кольорів на палітрі; уміння аналізувати природні форми; уважність; допитливість; уміння міркувати.

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Учитель пропонує учням завершити малюнки вдома, виправляючи помилки, які було виявлено.

Урок № 5. Початкові уявлення про живопис як вид образотворчого мистецтва. Золота осінь. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас
