Урок № 43. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки». Людина і світ крізь призму моральних проблем, українська література 7 клас

Урок № 43. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки». Людина і світ крізь призму моральних проблем, українська література 7 клас

Мета: допомогти учням усвідомити проблематику твору, його сюжет і композицію, ідейно-художні особливості; розвивати навички виразного читання, переказування, аналізування твору, визначення його сюжетних елементів, головного; виховувати почуття необхідності осмисленого критичного ставлення до власних вчинків, дій; доброту, благородство і чесність.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його твору.

Теорія літератури: оповідання; сюжет, композиція; проблема; образи.

Хід уроку № 43. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки». Людина і світ крізь призму моральних проблем, українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.
1) Читання (переказування) уривку, який запам’ятався найбільше, обґрунтування свого вибору.
2) Зачитування планів.
3) Взаєморецензування планів з коментарями вчителя.
4) Заслуховування повідомлення окремих учнів про дику качку.
5) Огляд ілюстрацій.

ІV. Формування і вдосконалення умінь та навичок

1. Робота з таблицею.
— Пригадайте відомості з 5-го класу про сюжет, кульмінацію.
Заповніть таблицю:

Сюжет оповідання «Сім’я дикої качки»
Експозиція Опис дубового лісу, по якому йшов Юрко, та його настрою
Зав’язка Юрко і Тося повертаються з риболовлі, бачать качку з каченятами, і хлопець забирає пташенят
Розвиток дії Юрко намагається нагодувати, напоїти диких каченят, але вони відмовляються; втрачає інтерес і кидає їх, іде до хлопців гратися. Тося згадує про пташенят, забирає їх і несе до річки
Кульмінація Тося випускає каченят на воду, кличе качку; їй допомагають хлопці
Розв’язка З Юрком ніхто не хоче товаришувати; він їде до міста, і йому дуже соромно

 

2. Порівняльна робота.
— Визначте риси характеру героїв, усно схарактеризуйте їх, порівняйте.

+
Юрко
Любить милуватися природою
Має почуття сорому
Багато знає
Життєрадісний
Не думає про наслідки своїх дій та вчинків
Любить хвастатися
Нетовариський, грубуватий
Тося
Добре ставиться до природи
Товариська
Прагне до нових знань
Щира
Засуджує зло
Дуже довірлива
Не має наполегливості при захисті своєї правоти

 3. Спостереження над побудовою твору — композицією.
(Описи, розташування персонажів, художні особливості).

— Спочатку автор змальовує чудовий опис старого дубового лісу вранці, радісний настрій хлопчика, який іде на риболовлю.

— Відповідно до розвитку подій змінюється й пейзаж. Юрко засмучений — повертається з порожніми руками, ще й Тося причепилася, буде розказувати, який він невдалий рибалка. І «повітря посухішало, блакить між стовбурами зблякла».

— Образ Юрка, безвідповідального міського хлопця, протиставляється Тосі, чуйній дівчині, яка прагнула врятувати каченят, незважаючи на те, що втратить прихильність людини, яка їй не байдужа.

— Опис каченят викликає співчуття, бажання захистити, не нашкодити. («Дрібненькими полохливими клубочками котилися каченята», «стомлені й перелякані».)

— Вражає художня деталь — «розпачливий материн крик», крик матері-качки, яка втратила дітей.

Усі ці елементи композиції підпорядковані розкриттю ідеї твору.

4. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

— Визначте ідею твору та його проблеми.

Очікувані відповіді
Ідея твору — засудження бездумного ставлення до природи, до своїх учинків.
Проблеми:
— охорона й збереження дикої природи;
— проблема дружби;
— активного захисту добра;
— совісті й сорому
та ін.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Проблемне запитання

Чи зустрічали ми раніше таких героїв, як в оповіданні Є. Гуцала «Сім’я дикої качки», що між ними спільне і що відмінне? Допоможіть Марійці. (Це хлопчики-підберезники з оповідання Є. Гуцала «Лось», Олесь з оповідання Григора Тютюнника «Дивак», Павлик з оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань», Сашко з кіноповісті О. Довженка «Зачарована Десна» (5—6 класи). Усі ці герої добрі й чуйні, переживають, коли хтось брутально ставиться до природи, нищить її; стають у міру своїх сил і можливостей на її захист; але в кожного свої обставини й своя життєва історія.)

VІ. Підбиття підсумків уроку

VІІ. Домашнє завдання
Дописати свою версію подальшого розвитку подій в оповіданні «Сім’я дикої качки»; окремим учням підготувати повідомлення.

Додаток до уроку 43

Коли ми вживаємо слово «качка», то насправді маємо на увазі дуже велику різноманітність птахів, від знайомих мешканців пташиного двора до диких мандрівників по небу. Сімейство качок включає лебедів, гусей, качок-рибалок та різноманітні види качок.
Більшість диких качок мешкає у північних районах нашої планети. Тільки зимою вони прилітають до південних районів. Але на півдні вони залишаються короткий час. Як тільки починає танути лід на півночі, птахи повертаються додому — у водоймища, ріки, болота, на береги озер і морське узбережжя, де вони люблять мешкати.
Качки без проблем плавають у крижаній воді. Причиною того, що вони утримуються на плаву, є те, що тіло качки щільно покрите водонепроникним пір’ям. Залоза, що знаходиться біля хвоста, виділяє маслянисту рідину, яка змочує пір’я. Під ним є товстий шар пуху. Навіть перетинчасті лапи качок захищають їх від холодної зими: оскільки в них немає ні кровоносних судин, ні нервів, вони просто не відчувають холоду.
Лапи качок розташовані позаду тулуба, що дозволяє їм чудово плавати, а на суші додає характерну ходу перевальцем. Качки можуть швидко пересуватися у повітрі та в коротких перельотах розвивають швидкість до 112 км на годину!
Більшість качок будує гнізда на землі біля води. Вони викладають їх ніжними рослинами та приминають своїми грудьми. Самиці гріють своїми грудьми яйця при висиджуванні. Качка відкладає від 6 до 14 яєць і сама сидить на них.
Птахи линяють після шлюбного періоду. Доти, доки не відросте пір’я на крилах, вони не можуть літати. Щоб захистити себе в цей час від ворогів, вони стають дуже тихими, роблять усе, щоб не привертати до себе уваги.
У всьому світі існує близько 160 видів качок, і вони мешкають на всіх континентах, крім Антарктиди.
(Із книги «Світ навколо нас. Тварини»)

Урок № 43. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки». Людина і світ крізь призму моральних проблем, українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
