Урок № 42. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки», українська література 7 клас

Урок № 42. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки», українська література 7 клас

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, допомогти засвоїти зміст та усвідомити проблеми твору, їхнє художнє вирішення; розвивати навички виразного читання, переказування твору, визначення його проблем; вчити висловлювати власну думку; виховувати любов до природи, бережне ставлення до неї.

Обладнання: портрет письменника, виставка його творів, ілюстрації до них.

Теорія літератури: оповідання; сюжет, композиція.

ХІД УРОКУ № 42. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки», українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка домашнього завдання.

IV. Cприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя.
Ім’я письменника Євгена Гуцала відоме далеко за межами України, його твори перекладені багатьма мовами світу. Він — лауреат премії імені Ю. Яновського та Державної премії України імені Т. Г. Шевченка.
Є. Гуцало народився на Вінниччині в учительській родині. Дитина війни. Закінчив педінститут і багато років працював у редакціях газет та видавництві «Радянський письменник». Переїзди дали йому можливість ознайомитися з новими краями і людьми. Гостре око журналіста помічало й закарбовувало в пам’яті цікаві людські характери, житейські історії, які перетворювалися на багатий матеріал для майбутніх книжок. Не випадково свою першу збірку Є. Гуцало назвав «Люди серед людей» (1962 р.).
Євген Пилипович Гуцало подарував юним читачам такі книжки: «Олень Август», «Пролетіли коні», «З горіха зерня», «У лелечому селі», «Бережанські портрети», «З вогню воскреслі», «У полі білий кінь», «За обручем» та ін.
Письменник дуже любив природу, тонко її відчував, уболівав за те, щоб зберегти красу для багатьох наступних поколінь. Літературознавець М. Жулинський писав: «Світ наш неподільний, світ людини, тварини, рослини, світ невимовно прекрасний і гармонійний у своїй первозданній започаткованості, але як легко порушити цю рівновагу, як просто зруйнувати незримі ниті між людиною і природою! Як безпечно прошкує цим коротким життям людина у своїй егоїстичній закутості, не охоплюючи співчуттям, милосердям, співпереживанням навколишнє життя. Євген Гуцало… спонукає до співпереживаючої елегійності, до прояснення почуттів, до отверезіння навальних планів-задумів перетворення, підкорення природи…»
З одним із таких оповідань Є. Гуцала про людську доброту й жорстокість, бездумність, милосердя та справжню турботу про природу — «Сім’я дикої качки» — ми сьогодні й ознайомимося.

2. Виразне читання оповідання «Сім’я дикої качки».

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Обмін враженнями, евристична бесіда, спостереження над текстом.

— Яке враження справило на вас оповідання?

— Чому Тося ходила хвостиком за Юрком?

— Які почуття були у Юрка до Тосі?

— Чому Тося не завадила забрати хлопцеві каченят, чому не зробила це потім, як побачила, що каченята не їдять і не п’ють?

— Чому місцеві хлопці перестали товаришувати з Юрком?

— Яке почуття було у хлопця, коли він їхав із села до міста, чому?

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Розгадування кросворда.
Кросворд, ключове слово в якому називає одного з персонажів твору «Сім’я дикої качки».
1) Місце, де провів свій ранок Юрко. (Річка.)
2) Що спочатку приваблювало Юрка в Тосі, а потім стало набридати? (Увага.)
3) Що, як великий промінь, лежало на плечі у Юрка, коли він ішов уранці старим дубовим лісом? (Вудочка.)
4) Той, про кого розповідав Юрко Тосі, що він зловив його в міському озері на вудку. (Крокодил.)
5) Те, що збирався робити Юрко з дикими каченятами. (Доглядати.)

71

Відповідь: качка.

VІ. Підбиття підсумків уроку

VІІ. Домашнє завдання
Читати, переказувати оповідання, скласти план; зробити ілюстрації; підготувати повідомлення.

Урок № 42. Тема. Є. Гуцало. «Сім’я дикої качки», українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас

Читайте також:
