УРОК № 42. Тема. О. Кобилянська. Повість «Земля». Образи твору, художня майстерність письменниці, українська література 10 клас

УРОК № 42. Тема. О. Кобилянська. Повість «Земля». Образи твору, художня майстерність письменниці, українська література 10 клас

Мета: допомогти учням усвідомити майстерність письменниці в розкритті різних психологічних типів людей, у порушенні «вічних проблем» і спробі їх вирішити; викликати інтерес до читання художніх творів; розвивати навички порівняння образів, проведення аналогій з реальним сучасним життям, вміння висловлювати власні думки з приводу прочитаного; виховувати здатність до співчуття, прагнення до духовного розвитку.

Обладнання: портрет письменниці, видання твору, ілюстрації до нього.

Теорія літератури: вічні проблеми, система образів твору, образ-символ, художні засоби.

ХІД УРОКУ № 42. Тема. О. Кобилянська. Повість «Земля». Образи твору, художня майстерність письменниці, українська література 10 клас

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.
Проблема «злочину й кари» належить до вічних. Як ви могли переконатися із творів світової літератури, наприклад Ф. Достоєвського та інших, із щойно прочитаної повісті О. Кобилянської, врешті-решт, із сучасних кінофільмів, злочин обов’язково буде покараний, і найчастіше це покарання йде через докори сумління самого злочинця, через нещастя з близькими для нього людьми, через відсутність душевного спокою й щастя. Письменниця осуджує злочин як протиправну, ворожу для людини дію, як духовну деградацію особистості, і робить це з великою художньою майстерністю та переконливістю. Але твір «Земля» — багатопроблемний, із новітніми способами й прийомами художнього зображення, що захоплює читача, примушує переживати й замислюватися, а крім того, ще й отримувати естетичну насолоду від гарного й мудрого слова. І на сьогоднішньому уроці ми підсумуємо творчі здобутки письменниці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

1. Літературний диктант.
1) Про який час ідеться у творі? (Кінець ХІХ століття.)
2) У якому краї відбуваються події твору «Земля»; до якої держави належав цей край? (Буковина, тепер Чернівецька область, Австро-Угорська імперія.)
3) Чому Докія й Івоніка журилися на весіллі в Парасинки? (Вони хотіли поєднати дітей і землі, але Михайло ще мав відслужити.)
4) Чому батьки були проти зв’язку Сави з Рахірою? (Бо то була його двоюрідна сестра, ще й з поганою репутацією.)
5) Як ставилися до Сави в сім’ї Рахіри? (Підтримували його в усіх темних нахилах, нічого не забороняли.)
6) Як до Анни ставилися її мати й брати? (Били, ображали, забирали гроші.)
7) Чому з Анною мало товаришували на селі? (Бо вона була відлюдною і шляхетнішою за сільських дівчат; для хлопців була бідною.)
8) Який недобрий знак бачила Анна щодо її з Михайлом кохання? (Марево із «сусіднього» лісу.)
9) Яка образа в казармі була для Михайла найгірша? (Вилизувати сміття.)
10) Хто спонукав Саву до розправи з братом і чому? (Рахіра, їй була потрібна земля.)
11) Як батько впевнився в тому, що Сава — вбивця? (Побачив кулю з їхньої рушниці.)
12) Який символічний наскрізний образ проходить через увесь твір О. Кобилянської? (Земля.)

2. Проблемні запитання та завдання.

1) Михайло та Сава — протилежні психологічні типи. Підтвердіть це.

Михайло Сава
Спокійний; працьовитий; не має хибних звичок; відчуває відразу до стрільби; поважає батьків; цінує у дівчині доброту, порядність, чесність; слабкий духом у війську Нервовий, вразливий; не дуже працьовитий; має погані звички; любить стрільбу, полювання, азартний; не дуже поважає батьків; цінує у дівчині вседозволеність, підтримання його в усьому, навіть поганому; сильний до будь-яких випробувань

— А що у характері героїв є спільним? (Любов до землі, хліборобської праці, тварин.)

2) Марійка та Івоніка — уособлення цінностей народної моралі. Доведіть це.
(— Полюбляють землю, невтомно на ній працюють. — Люблять своїх дітей, дбають про них, наставляють на правильний життєвий шлях.
— Коли сталося горе, дбають про бідних, підгодовуючи обідами; синові Анни Івоніка відписує Михайлове поле.
— Івоніка усвідомлює свою провину за недогляд у вихованні синів; Марійка тяжко жалкує, що відштовхнула Михайлову дівчину і її дитя.
— Івоніка, вберігши Саву від суду, сам покарав його, не дав землі, не прийшов на весілля.)
— А які в цих людей є недоліки, слабкості? (Івоніка дійсно був надто поблажливим до одного сина й суворим до іншого, протиставляв їх, викликаючи в молодшого заздрість. Марійка жорстоко поставилася до Анни, її дітей і сама себе прирікла на беззмістовне існування; у неї від любові до ненависті — один крок.)

3) Сава і Рахіра — втілення духовної деградації. Чи так це? (Їхній зв’язок сам по собі був великим гріхом, бо вони кровні родичі. Рахіра мала багато спадкових вад — злодійкуватість, жорстокість, нечесність. Вона підтримувала всі темні інстинкти в Саві й цим прив’язала його до себе. Сава, не маючи міцного морального підґрунтя, пішов на братовбивство.)
— А чи вільні ці люди від народної моралі, етики? (Вони знехтували мораллю і здоровим глуздом, але не були зовсім вільні: обоє розуміли, що без землі вони ніщо; Рахіра не палила на видноті, не хотіла, щоб її вважали циганкою.)

4) Образ Анни — це трагедія шляхетної, чутливої душі в жорстоких обставинах тогочасного сільського життя. Хто в цьому, на вашу думку, винен? (Анна всіма характеризується як добра, розумна, шляхетна й порядна дівчина. Вона здатна на щирі й палкі почуття. Але не може протистояти родичам, які з неї знущаються. Вона не встояла перед Михайловою любов’ю, не знайшла сили вберегти його дітей.
Виною тому й обставини тогочасного сільського життя (бідність, відсутність освіти й можливості працювати), і її рідні, і вона сама. Добре, що Анна знайшла в собі сили жити далі, і, врешті-решт, заслужила щастя.)

3. Коментар «літературознавців».
Літературознавці відзначають глибокий психологізм і символізм повісті «Земля» як підтвердження новаторства О. Кобилянської.

4. Запитання до учнів.
— Символізм передбачає елементи окультності, містицизму. Згадайте, чи є вони у творі письменниці? (Передбачення ворожки щодо Марійки; сон Івоніки про Михайла; примари «сусіднього» лісу, незрозумілий страх Анни перед ним тощо.)

IV. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення.
«Розуміти психологію людини — …»
«З найбільшою виразністю, на мій погляд, виписаний у повісті образ…»
«Хоч твір і художній, але для нас він дає…»

V. Домашнє завдання
Виписати з твору зразки художніх засобів і прийомів (5-7), з’ясувати їхню роль у повісті. Підготуватися до тематичної контрольної роботи «Творчість М. Коцюбинського та О. Кобилянської».

УРОК № 42. Тема. О. Кобилянська. Повість «Земля». Образи твору, художня майстерність письменниці, українська література 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас
