Урок № 40. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

Урок № 40. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст повісті, її притчеву основу; розвивати навички виразного читання, переказування, виділення головних епізодів; учити висловлювати власні міркування з приводу прочитаного; виховувати прагнення до творення і примноження добра, краси.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до твору.

Теорія літератури: повість-притча.

Хід уроку № 40. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.
1) Виразне зачитування (переказування) епізоду, який найбільше запам’ятався, вразив.
2) Зачитування складених планів, їх взаємооцінювання.
3) Огляд ілюстрацій або «усне малювання» одного з епізодів повісті.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Виразне читання ІІ частини повісті.

2. Словникова робота за питаннями учнів.

3. Обмін враженнями, евристична бесіда.

— Чи таким ви уявляли собі кінець історії Планетника? Якщо ні, то яким?

— У чому, за автором і його героями, найвища радість людини?

— Чи відкрив усі секрети Планетника його вчитель? Яку науку він йому залишав? (Думати.)

— Про що мріяв Планетник, дивлячись на небо, на хмари?

— Чому люди спочатку поважали Планетника, зверталися до нього за допомогою, вірили йому, а потім кидали в нього каміння й хотіли спалити? Чи відомі вам подібні випадки з інших творів, з історії?

V. Закріплення знань, умінь та навичок
Марійка Допитлива просить розшифрувати малюнок, зроблений на основі повісті-притчі «Планетник», бо підпис до нього загубився.

69

Відповідь. Дід Капуш сказав Планетникові: «Шукай пізнання у трьох коренях — у землі, з якої піднявся, у небі, до якого прагнеш, і у самому собі, у своїй душі».

VI. Підбиття підсумків уроку

VII. Домашнє завдання
Навчитися виразно і вдумливо читати головні епізоди ІІ частини; скласти план; зробити ілюстрації; окремим учням підготувати повідомлення.

Додаток до уроку 40

Хто винайшов парашут?

Парашут — це велика парасолька, яка створює опір повітрю. За допомогою парашута людина може спускатися вниз досить повільно і уникнути ударів при падінні на землю. Парашут — це найстаріша ідея літального пристрою. Його опис був уперше зроблений у 1514 році відомим художником Леонардо да Вінчі. Першою людиною, що зістрибнула з парашутом, був француз Гарнері. У 1797 році він успішно стрибнув з висоти понад 600 метрів. Парашут Гарнері мав форму парасольки, був зроблений з білого брезенту й досягав 7 метрів у діаметрі.
(Із книги «Світ навколо нас. Відкриття».)

У 1783 році брати Монгольф’є — Жозеф і Етьєн — винайшли аеростат (повітряну кулю), наповнену нагрітим повітрям, цього ж року фізик Жак Шарль — аеростат, наповнений воднем.
Перший політ кулі в 1783 (червень) в м. Аннон, в тому ж році на тій же кулі в повітря були підняті тварини.
В листопаді 1783 на повітряній кулі Монгольф’є здійснили політ люди.
(З енциклопедії)

Урок № 40. Тема. Б. Харчук. «Планетник», українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас

Читайте також:
