Урок № 4 Тема. Виразне читання народних пісень напам’ять, українська література 7 клас

Урок № 4 Тема. Виразне читання народних пісень напам’ять, українська література 7 клас

Мета: закріпити знання про поняття «народні соціально-побутові пісні»; розвивати навички виразного читання народних пісень напам’ять, висловлення власної думки, вражень про них; розвивати акторські здібності; виховувати естетичні почуття, тактовність. обладнання: таблиця, планшет з теорії виразного читання. теорія літератури: пауза, інтонація, логічний наголос, темп, виразне читання.

ХІД УРОКУ № 4 Тема. Виразне читання народних пісень напам’ять, українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Закріплення знань, умінь та навичок

ukrainska_literatura_7_klass_1

2. Повторення відомостей про виразне читання.

1) «Мозкова атака» «Яким має бути виразне читання».

Орієнтовний перелік

Вдумливим, розбірливим, емоційним, з вираженням почуттів, із відповідною мімікою та жестами, з паузами, правильними логічними наголосами, відповідними інтонацією, темпом.

2) Опрацювання відомостей із планшетів, таблиць (або записаних на дошці, у словнику).

Темп читання — це швидкість читання. Буває повільний, середній, пришвидшений та швидкий. Найчастіше твори читаються у середньому темпі.

Інтонація відповідно до мети висловлювання буває розповідною, питальною, спонукальною, окличною, здивування, захоплення, задушевності, протиставлення, зіставлення, пояснення і т. ін. За допомогою інтонації виражаються почуття, емоції.

Пауза — це коротка зупинка голосу. Коротка пауза використовується найчастіше, коли в реченні стоїть кома, середня — при двокрапці, довга — при тире, крапці, трикрапці, у кінці віршового рядка.

Логічний наголос — це виділення голосом слова, особливо важливого для розуміння змісту висловлювання.

Кожен жанр усної народної творчості має свої особливості читання. Народні пісні, зокрема, читаються відповідно до змісту: жартівливі — весело, бадьоро, бойові — бадьоро, з чітким маршовим ритмом; сумні, трагічні — протяжно, із сумом.

3. Виразне читання.

Учні виразно читають козацькі та чумацькі пісні, обґрунтувавши свій вибір. (Можна провести у вигляді конкурсу із журі.)

4. Коментарі вчителя.

5. Головоломка від Марійки Допитливої.

— Розгадавши цю головоломку, ви прочитаєте вислів відомого дослідника українських народних пісень Олександра Дея.

ukrainska_literatura_7_klass_2

Відповідь (читати від виділеного складу за лінією): «Українська народна пісенність — дорогоцінне надбання поетичного генія трудового народу, нев’януча окраса його духовної культури».

IV. Підбиття підсумків уроку

V. Домашнє завдання

(Виконується для відповіді через урок)

Записати улюблені пісні своєї родини (скласти альбом або зробити аудіозаписи); підготувати усну розповідь про ситуації, коли вони виконуються, про родинні традиції, пов’язані з піснями.

 

Урок № 4 Тема. Виразне читання народних пісень напам’ять, українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
