УРОК № 39. Тема. Дніпрова Чайка. «Морське серце», українська література 6 клас

УРОК № 39. Тема. Дніпрова Чайка. «Морське серце», українська література 6 клас

Мета: допомогти учням глибше усвідомити ідейно-художній зміст поезії в прозі; розвивати навички виразного читання, аналізу художніх творів, висловлення власної думки щодо прочитаного, вміння порівнювати різні жанри літератури; виховувати мужність, стійкість, вірність.

Обладнання: портрет письменниці, збірки її творів, ілюстрації до них, репродукції картин мариністів.

Теорія літератури: легенда, поезія в прозі.

Хід уроку № 39. Тема. Дніпрова Чайка. «Морське серце», українська література 6 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.
1) Виразне читання уривків поезії в прозі «Дівчина-чайка», які найбільше запам’яталися, їх коментування.
2) Складання плану (або логічного ланцюжка) поезії в прозі, переказ її за планом.
3) Огляд ілюстрацій.

VI. Формування і вдосконалення вмінь та навичок

1. Виразне читання поезії в прозі дніпрової Чайки «Морське серце».

2. обмін враженнями щодо прочитаного.

3. Словникова робота за питаннями учнів.
Хутко — швидко;
страхополох — боягуз;
перли — коштовні камені;
коралі — морські закам’янілі частки, що використовувалися як прикраси;
ущент — повністю;
гидке — негарне, відворотне, противне;
гидує — нехтує, зневажає;
зиркнути — глянути.

4. Евристична бесіда.
1) На якій основі побудований цей твір? (На основі легенди.)
2) Про яке «морське серце» йдеться? (Про медузу.)
3) Як ви ставитеся до вчинку меншого брата? А старшого?
4) Що символізують образи братів — старшого й меншого?
5) Чому саме серця старшого брата ніхто не схотів торкнутися, чому воно перетворилося на медузу?
6) Що таке, на вашу думку, геройство, відвага, мужність і коли вони потрібні?
7) Які художні засоби найпомітніші у цьому творі? (Метафори, уособлення.)
8) Чому цей твір за жанром — поезія в прозі?

5. Заслуховування повідомлення про медузу.

6. Слово вчителя (або робота зі словником літературознавчих термінів).

Поезія в прозі — переважно невеликий за розміром літературний твір, написаний прозою, але своїм звучанням близький до вірша завдяки великій емоційності ліризму і своєрідній ритмічності мови, що нагадує вірш.
(Учні роблять запис до літературознавчого словничка.)

Виступала у цьому жанрі Дніпрова Чайка (цикл «Морські малюнки»), М. Черемшина, О. Кобилянська, В. Стефаник та ін. Із застосуванням особливостей вірша в прозі написані розмови квітів у казці для дітей Лесі Українки «Лілея».

7. Вправа-дослідження.
Завдання: знайти у творі різні види описів, з’ясувати їхню роль (портрет, опис тварини).

8. Інтерактивна вправа.
Висунення гіпотез: на основі чого, чому могла виникнути саме така легенда про медузу.
(Орієнтовна відповідь: медуз у морі багато, вони огидні на дотик, отруйні, жалкі, їх часто викидає на берег, і вони пропадають, виділяючи неприємний запах, їх ніхто не їсть.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Розгадування кросворда на основі поезії в прозі «Морське серце» кросворд-сходинки, які необхідно заповнити словами-по-няттями, що пов’язані з морем.

40

Відповіді: д — дно; р — рак; р — риба; м — море; п — перли; х — хвиля; к — коралі; м — медуза.

VI. Домашнє завдання
Навчитися виразно читати поезію в прозі «Морське серце», переказувати її; зробити ілюстрації.

VII. Підсумок

УРОК № 39. Тема. Дніпрова Чайка. «Морське серце», українська література 6 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Вас можуть зацікавити:

Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна-Василевська). Життєвий і творчий шлях

Дніпрова Чайка. Біографія

Життя і творчість. Дніпрова Чайка

Художній розвиток Дніпрової Чайки

Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Василевська). Біографічна довідка

Трагічна доля героїні твору «Дівчина-чайка» Дніпрової Чайки. Аналіз твору

Дніпрова Чайка. Мариністичні мотиви на прикладі твору «Дівчина-чайка». 6 клас

Шануймо свої самоцвіти. Дніпрова Чайка (Людмила Олексіївна Березіна). Поезії в прозі «Дівчина-чайка», «Морське серце»

Дніпрова Чайка. Поезія в прозі. «Морське серце», «Дівчина-чайка»

Дніпрова Чайка. «Дівчина-чайка», українська література 6 клас

Дніпрова Чайка. «Морське серце»

Дніпрова Чайка. Поезії в прозі. Особливості жанру

Урок позакласного читання. Дніпрова Чайка «Шпаки»

Дніпрова Чайка — збирач народних пісень (О. Дей, В. Пінчук)

«Життя у нас таке, що тільки рослині не встидно жити» (Про Дніпрову Чайку) (Віталій Жежера)

Міфологічний концепт моря в рецепції Чайки Дніпрової (на матеріалі циклу віршів у прозі «Морські малюнки»)

Поезії у прозі Дніпрової Чайки: авторський стиль

Час мій настане (Про Дніпрову Чайку) (Леонід Ржепецький)
