Урок № 37. Повість О. Іваненко «Друкар книжок небачених»: жанрові та композиційні особливості. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Урок № 37. Повість О. Іваненко «Друкар книжок небачених»: жанрові та композиційні особливості. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Мета: навчити учнів переказувати твір, характеризувати історичну добу, описану в ньому, називати видатних діячів культури, про яких ідеться в повісті; пояснити особливості композиції твору, визначити головну думку; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу, спостережливість; робити власні висновки, узагальнення; формувати кругозір, світогляд; виховувати повагу до талановитої особистості, любов до книги, читання; усвідомлення важливості історичної спадщини, причетності кожної людини до історії держави, її зростання і процвітання.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: текст повісті, стікери з цитатами.

Хід уроку № 37. Повість О. Іваненко «Друкар книжок небачених»: жанрові та композиційні особливості. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

I. Організаційний момент
Мотивація навчальної діяльності.

II. Оголошення теми та мети уроку

III. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда за питаннями
— За яких часів відбуваються події, змальовані в повісті?
— Хто є центральною фігурою твору?
— Яке ремесло стало справою життя Івана Федорова?
— Які реальні історичні постаті описані в повісті?
— Прокоментуйте назву повісті.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

1. Складання «сюжетного ланцюжка» повісті О. Іваненко «Друкар книжок небачених».

2. З’ясування композиційних особливостей повісті: визначення елементів сюжету (експозиція, зав’язка, розвиток дії, кульмінація, розв’язка).
Які з позасюжетних елементів наявні у творі?

3. Відтворення сюжетної лінії: (на стікерах прикріплених до дошки, записані цитати з повісті у хаотичному порядку).
Завдання для учнів (по черзі підходять до дошки): відновити послідовність подій, читаючи текст вголос, щоб інші учні могли контролювати правильність виконання завдання (додаток 1).

4. Робота з епіграфом:
Прочитайте епіграф, як ви його розумієте?

5. Визначте тему та головну ідею твору. (розвиток книгодрукування; роль непересічної особистості в житті народу)

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»
Визначте проблематику повісті: (Місця людини в суспільстві. Сенсу буття. Життя та смерті. Обов’язку та відповідальності. Покликання та самопожертва.)

V. Закріплення знань, умінь і навичок

Дослідницька робота

Учитель. Основним художнім принципом втілення проблематики повісті є художній паралелізм.
Доведіть цю тезу на прикладі проблеми самопожертви, зробіть висновки.

Іван Федоров Петро Мстиславець
Продовжує працювати, незважаючи на труднощі і нестатки Покидає роботу заради вигоди

VI. Підсумок уроку

Прийом «Мікрофон»
Сьогодні на уроці ми:
— з’ясували композиційні особливості повісті Оксани Іваненко «Друкар книжок небачених»
— визначили тему та ідею твору
— окреслили проблематику твору
— оцінювання.

VII. Домашнє завдання:
Уміти характеризувати проблематику твору, уміти визначати ключові епізоди, елементи сюжету, коментувати їх. Підготувати цитатну характеристику образу Івана Федорова.

Урок № 37. Повість О. Іваненко «Друкар книжок небачених»: жанрові та композиційні особливості. Конспекти уроків української літератури, 6 клас

Повернутися на сторінку Українська література 6 клас
