Урок № 35. Частини і ціле. Підсумковий урок. Я — археолог. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 35. Частини і ціле. Підсумковий урок. Я — археолог. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: надавати учням початкові знання про професію археолога; ознайомлювати з поняттям «археологічна знахідка»; навчати відтворювати ціле за його частинами; формувати логічне, просторове мислення;
розвивальна: продовжувати формувати в дітей уміння аналізувати;
виховна: прищеплювати учням інтерес до історії свого краю, історичної науки; виховувати увагу; навчати міркувати, стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: посуд різної форми; стародавні предмети побуту українців.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий і кольорові олівці, гумка, ножиці, клей, набір частин вази та глечика з робочого зошита.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

ХІД УРОКУ № 35. Частини і ціле. Підсумковий урок. Я — археолог. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

II. Мотивація навчальної та пізнавальної діяльності

Слово вчителя
Розпитайте вдома батьків про своїх бабусь і дідусів, прабабусь і прадідусів: хто вони, звідки родом, які важливі події відбувалися в їхньому житті. Це буде розповідь про історію вашої родини.
У кожного міста, народу, країни також є своя історія. Але як дізнатися, що відбувалося, наприклад, на території нашого міста 500—1000 років тому? А що було тут ще раніше? Як жили люди, чим займалися? Які будинки будували?

339

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя
На всі ці запитання відповідає наука археологія. Це слово грецьке і складається з двох частин: «древній» і «слово, вчення». Це наука, яка вивчає історію суспільства за матеріальними залишками життя і діяльності людей — за речовими (археологічними) пам’ятками. Вона вивчає окремі
стародавні предмети (знаряддя праці, посуд, зброю, прикраси) і цілі комплекси (поселення, скарби, могильники).

340

Учені-археологи здіснюють розкопки і на підставі своїх знахідок відновлюють історію того часу, про який збереглося мало або зовсім не збереглося письмових записів. Найчастіше предмети, знайдені під час розкопок, бувають пошкоджені. За знайденими уламками вчені відновлюють первісний вигляд предмета. Це трохи схоже на складання пазлів. Тільки ніхто не знає, що саме буде складено.

000

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання

Слово вчителя
Археологи розкопали давнє поселення і знайшли безліч уламків посуду. Давайте спробуємо допомогти їм — домалюємо відсутні частини глечика.
У кожного з вас на парті знаходиться конверт із зображеннями уламків посуду. Подивіться на них і скажіть, який це був посуд? Для чого він слугував? Дуже важко відповісти, доки з частин ми не складемо ціле. Спробуйте зібрати наш археологічний пазл і склеїти глиняний виріб, зображений в альбомі для малювання.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні повинні уважно розглянути лінії розламів. Лінії повинні точно збігатися. Наприкінці уроку необхідно зробити висновок про те, що ціле залежить від форми та розміру його частин.

V. Підбиття підсумків

Коментар
Під час уроку учні мають ознайомитися зі специфікою професії археолога; засвоїти поняття «археологічна знахідка»; навчитися відтворювати ціле за його частинами.
Із готових робіт складається експозиція музею народної кераміки.

341Нономура Нінсай «Посудина із зображенням квітучої сливи» (Початок XVIII ст.)

Урок № 35. Частини і ціле. Підсумковий урок. Я — археолог. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас
