Урок № 35 Тема. М. Коцюбинський. «Тіні забутих предків». Трагічна доля Івана і Марічки як наслідок суперечностей між мрією і дійсністю, українська література 10 клас

Урок № 35 Тема. М. Коцюбинський. «Тіні забутих предків». Трагічна доля Івана і Марічки як наслідок суперечностей між мрією і дійсністю, українська література 10 клас

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст твору, риси індивідуального стилю письменника; розвивати навички виділення головних епізодів у повісті, їх переказу та коментування, висловлення власної думки щодо прочитаного; виховувати любов до художнього слова, до природи, життєвий оптимізм.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього. Теорія літератури: пейзаж, мовний колорит.

Хід уроку № 35 Тема. М. Коцюбинський. «Тіні забутих предків». Трагічна доля Івана і Марічки як наслідок суперечностей між мрією і дійсністю, українська література 10 клас

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Як часто сувора реальність розбиває мрії людей та їхні сподівання! Так трапилося і з героями повісті М. Коцюбинського «Тіні забутих предків» Іваном та Марічкою. Але, незважаючи на ворогування їхніх родів, на тяжку працю, бідність, вони встигли «набутися» — мали палке, щире кохання, розуміли красу природи, тонко відчували принаду народних легенд і вірувань, музики та пісні. Тобто жили повнокровним, духовно багатим життям.

Милуватися красою художнього слова, неповторністю природи й душевно багатими натурами ми будемо на сьогоднішньому уроці.

II. Оголошення теми й мети уроку

III. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Робота над текстом.

Виділення основних епізодів ІІ частини повісті (після загибелі Марічки та зникнення Івана), їх переказ, коментування, зачитування найяскравіших картин.

1) Через шість років Іван з’являється, через рік одружується з дівчиною з багатого роду Палагною, бо «так треба».

2) Іван працює коло худоби, віддає їй всю душу.

3) Захист від відьом та мольфарів.

4) Інколи Іван згадує Марічку, тоді кидає все й пропадає. Провину відчуває лише перед худобою.

5) Вечеря на Святий вечір, поминання загиблих душ — особливий обряд для Івана.

6) Під час ворожіння сусід-мольфар Юра задивився на Палаг-ну й заронив цікавість в її душу.

7) Юра б’ється з хмарою, відвертає град від сіножаті й привертає серце Палагни.

8) Іван втрачає сили, на Палагну не сердиться, але б’ється з Юром, щоправда, «для годиться».

9) Іван іде з дому, зустрічає Марічку, хоч знає, що то не вона, а нявка. Затримує чугайстра, танцює з ним, щоб Марічка встигла втекти.

10) Іван, йдучи за голосом Марічки, розбивається в проваллі. Гуцульський обряд поховання.

2. Евристична бесіда.

— Навіщо Іван одружився з Палагною, адже він її не любив? Чи не було це, на ваш погляд, зрадою?

— Чи можемо ми засуджувати Палагну за зраду? Чому Іван поставився до цього байдуже?

— Хто такий Юра? Наскільки фантастичним є образ мольфара?

— Яких вірувань дотримувалися гуцули? (Пантеїсти, християнство у них змішувалося з язичництвом.)

— Яку роль відіграє природа в житті героїв та пейзажі у творі?

— Риси яких літературних напрямів можна помітити в повісті? (Реалізм, імпресіонізм, романтизм.)

— Чим особлива мова твору? (Діалектизмами.)

3. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

• Визначте основні ідеї твору.

Орієнтовні відповіді

— Справжнє кохання незнищенне.

— Зло можна перемогти тільки добром.

— Треба вміти бачити красу природи, музики, народної пісні.

— Оптимізм, життєстверджуюче бачення — важлива духовна цінність людини.

— Співчуття, співпереживання — головні ознаки гуманізму людини.

4. Словникова робота.

— Складіть реєстр слів, якими ви збагатили свій мовленнєвий запас, читаючи повість «Тіні забутих предків», наприклад:

ватра — вогнище;

леґінь — парубок, юнак;

трембіта — музичний інструмент у вигляді довгої труби;

мольфар — чарівник;

нявка — лісова міфічна істота у вигляді дівчини, в якої зі спини видно нутрощі;

полонина — гірські луки і т. ін.

5. Робота з таблицею.

• Запишіть у таблицю образи повісті.

Образи-персонажі Міфічні істоти Образи-символи
Іван
Марічка
Палагна
Чугайстер
нявка
арідник
щезник
ватра
сонце
Черемош (можливо)
Юра

6. Завдання пошуково-дослідницького характеру.

• Дослідіть виражальні засоби пейзажу, з’ясуйте їх роль, визначте, для якого літературного напряму цей пейзаж характерний.

«.Дивився на гори, близькі й далекі верхи, що голубіли на небі, на смерекові чорні ліси з їх синім диханням, на м’яку зелень царинок, що, мов дзеркала, блищали в рамах дерев. Під ним, в долині, кипів холодний Черемош. По зелених горбах дрімали на сонці самотні оселі. Було так тихо і сумно, чорні смереки безперестанку опускали сум свій в Черемош, а він ніс його долом і оповідав».

(Епітети, метафори; кольори — голубий, синій, зелений, чорний — тони й напівтони. Пейзаж ліризований, психологізований (подається через сприйняття малого Іванка) — імпресіоністичний.)

7. Міні-диспут.

«Дивною чи природною є поведінка гуцулів при обряді поховання?»

IV. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення. «Вічними, на мій погляд, є ідеї повісті «Тіні забутих предків».»

«Мені близька думка …»

«Мені захотілося …»

V. Домашнє завдання

Підготувати презентацію проекту «Разом із Коцюбинським відкриваємо для себе гуцульський край та вічні істини».

 

Урок № 35 Тема. М. Коцюбинський. «Тіні забутих предків». Трагічна доля Івана і Марічки як наслідок суперечностей між мрією і дійсністю, українська література 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас

Читайте також:
