УРОК № 33. Тема. Проектування та моделювання предметного середовища. Проект макета «Місто казкових героїв», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

УРОК № 33. Тема. Проектування та моделювання предметного середовища. Проект макета «Місто казкових героїв», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Мета: учити виконувати креслення розгорток будинків і дотримуватися правил техніки безпеки при роботі з різними матеріалами та інструментами; формувати старанність, витримку, терпіння в роботі; розвивати вміння аналізувати, порівнювати; виховувати здатність до конструктивного мислення

Тип уроку: застосування знань, навичок і вмінь.

Обладнання: для вчителя — макети будівель, роздавальний матеріал (креслення розгорток будинків; інструктаж до виконання розгортки будинку); для учнів — альбом, креслярські інструменти, лінійка, олівець, гумка, ножиці, клей ПВА, клейонка, кольоровий папір, картон, фарби, фломастери, склянка для води, серветка, палітра.

Вузлики на пам’ять

Макет — просторове зображення, модель будь-чого (виробу, декорації, архітектурної споруди тощо), зазвичай в зменшених розмірах (масштабі).

Моделювати — 1) Виготовляти моделі. 2) Відтворювати об’ємно-пластичні та просторові властивості предметного світу світлотінями (в малярстві та графіці) або пластикою (у скульптурі).

Архітектоніка — загальний естетичний план побудови художнього твору, принциповий взаємозв’язок його частин.

ХІД УРОКУ № 33. Тема. Проектування та моделювання предметного середовища. Проект макета «Місто казкових героїв», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.
Сьогодні ми розпочинаємо роботу над проектом «Місто казкових героїв», що розрахована на два уроки. Ми будемо вдосконалювати навички та вміння роботи креслярськими інструментами при виконанні креслення розгорток будинків, розвивати вміння аналізувати, порівнювати.

Архітектурний макет — це просторове зображення, модель архітектурної споруди, міста, зазвичай у зменшених розмірах. (Учитель демонструє макети будівель.)

Метод макетування застосовувався в архітектурній практиці зі стародавніх часів. У стародавній Арменії, наприклад, архітектори перед початком будівельних робіт повинні були виконати креслення і модель будівель. Деякі з цих моделей, що відносяться до X ст., дійшли до наших днів.
Подання моделей споруд та ескізів із доповідною запискою вважалося необхідною вимогою для участі в архітектурних конкурсах у часи епохи Відродження. Добре відомі дерев’яні моделі бані флорентійського собору Ф. Брунеллескі і вінця міланського собору Леонардо да Вінчі.
Російські зодчі також приділяли велику увагу моделі. Інколи модель виконували в натуральну величину, наприклад при проектуванні валів або стін фортеці. Видатні архітектори вважали: щоб зрозуміти, наскільки майбутня споруда буде гарно й добре виглядати, потрібно зробити її макет.
Отже, макетування відіграє особливо важливу роль при вирішенні містобудівних завдань, де велику увагу приділяють зв’язку забудови з ландшафтним середовищем та іншими оточуючими її компонентами.
Для того щоб навчитися мислити не площинами, а об’єктами, краще відчувати архітектурну пластику форми та властивості простору, ми створюємо макет, який дає можливість перевірити свій задум, пов’язати майбутню споруду з навколишнім середовищем.

III. Практична діяльність учнів

Робота в групах.
Учитель об’єднує учнів у групи та організує роботу. Учитель може повідомити професію, вид діяльності казкових героїв або учні самостійно визначають, для яких персонажів будуть розробляти проект казкового міста.

Етапи роботи над проектом:
1. Розподілити ролі між учнями в групах:
— відповідальний за проект (організує порядок виконання завдання, пропонує висловитися по черзі, визначає доповідача, отримує пакет з кресленням розгортки будинку та інструктаж щодо її виконання);
— генератор ідей (веде записи ідей);
— головний архітектор (затверджує остаточний варіант проекту); доповідач (висловлює думку групи та захищає проект перед класом).
2. Виконати креслення розгортки будинку на основі отриманих матеріалів. Доопрацювати креслення з урахуванням характеру казкового героя. За творчим задумом змінити форму, пропорції елементів будівлі: даху, стін, вікон, дверей, враховуючи архітектоніку (мал. 326—330).
3. Оздобити будинок деталями (різьблення, розпис) так, щоб вони відповідали характеру та роду діяльності казкового мешканця.
4. Виконати макет будинку (мал. 331, 332).
5. Виконати макет «Міста казкових героїв», використовуючи макети виготовлених будинків:
— продумати і виконати природно-ландшафтне середовище міста;
— продумати і виконати архітектурне середовище (будинки, фонтани, мости тощо).
6. Підготувати усний захист проекту.

223Мал. 326—329

224Мал. 330—332

Інструктаж до виконання розгортки будинку
1. Визначити точку відліку, з якої будете починати робити розгортку стін (будь-який кут). В основі розгортки має буде пряма лінія, на якій треба позначати розміри стін.
2. Визначити висоту стіни і провести другу, паралельну основі лінію.
3. Накреслити фронтони і клапани для склеювання. (Щоб змінити зовнішній вигляд будинку, тобто його архітектуру, достатньо збільшити або зменшити фронтони. Якщо будинок має які-небудь архітектурні доповнення, наприклад веранду, то робити їх окремо немае необхідності.)
4. Виконати розгортки даху і підставки. Зробити вікна і двері (аплікація, малюнок, вирізати).
5. Домалювати дрібні деталі.
6. Вирізати розгортку будинку.
7. Скласти та склеїти макет будинку. (Для того щоб отримати чітку, рівну лінію згину, необхідно по лінії згину зробити невеличкий надріз.)

Перед початком роботи учні згадують правила техніки безпеки при роботі з різними художніми матеріалами, креслярськими інструментами, ножицями.
Учитель допомагає учням порадами, рекомендаціями, але не втручається у творчий процес.

IV. Завершення уроку
Учитель підводить підсумки — оцінює діяльність учнів на уроці.

V. Домашнє завдання
Принести: макети будинків, фарби, пензлі, склянку для води. Підготувати матеріали для виготовлення природно-ландшафтного середовища для «Міста казкових героїв»:
— для макетів рельєфу — пластилін, картон;
— для макетів зелених насаджень — гілочки дерев, дріт, кольоровий папір, поролон тощо;
— для макета води — кольоровий папір, картон, целюлоза; для макетів каміння: пластилін, крейда, дрібне каміння, манка, рис, пшоно, гречка тощо;
— для огорожі — макаронні вироби.

УРОК № 33. Тема. Проектування та моделювання предметного середовища. Проект макета «Місто казкових героїв», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас

Читайте також:
