УРОК № 26. Тема. Оздоблення приміщень до великодніх свят, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

УРОК № 26. Тема. Оздоблення приміщень до великодніх свят, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Мета: ознайомити з різними способами виготовлення прикрас із писанок, оздоблення ними приміщень; сприяти відродженню народних традицій

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: для вчителя — відеоряд великодніх прикрас, українські рушники, аудіозапис українських народних пісень, плакати зі схемами виготовлення прикрас із писанок; для учнів — писанки, нитки, свічки, сірники, дротики, соломка, велика голка, надфіль, кольоровий папір, ножиці.

ХІД УРОКУ № 26. Тема. Оздоблення приміщень до великодніх свят, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Опитування.
Які види орнаментації яєць ви знаєте? (Писанки, крапанки, крашанки, дряпанки, мальованки.) Охарактеризуйте кожний із них.

III. Мотивація навчальноїдіяльності

Слово вчителя.
Протягом багатьох століть писанка виконувала роль атрибутів магічних дійств та обрядів. У наш час її використовують як оберег, символічне побажання, змальоване на поверхні яйця, та як символ українського мистецтва. Сьогодні ми будемо відроджувати українські традиції.

IV. Вивчення нового матеріалу

Робота над формуванням навичок і вмінь.
Учні знайомляться з технологією виготовлення писанкових прикрас за схемами.
«Дзвони». Це прикраси, виготовлені з трьох або п’яти писанок, кожну з яких окремо нанизують на ниточку з китицею, а потім зв’язують разом угорі (мал. 281).

«Хрест». Ця прикраса виготовляється з 12 писанок із зображенням хрестів. Бажано, щоб тло писанок було одного кольору. Необхідні два м’які металеві дротики завдовжки 30 см, чотири міцні металеві дротики діаметром 2—3 мм, завдовжки 40—45 см.
На кожний м’який дротик нанизуємо по шість писанок та накладаємо їх навхрест під прямим кутом. Отримуємо хрест із 12 писанок.
У соломини або очеретини вставляємо міцні дротики, складаємо з них ромб з рівними сторонами, скріпляємо нитками перетини соломин. У ромб вставляємо виготовлений із писанок хрест, закріплюємо його в кутах ромба (мал. 282).
Розміщували «хрест» на стінах поблизу ікон.

000

«Ґердан». Він має вигляд намиста з трьох разків. Беремо видуті писанки — 15 штук (виготовлені на попередніх уроках). Сім писанок нанизуємо на найдовшу нитку, п’ять — на середню і три — на найкоротшу. Колір ниток підбираємо так, щоб вони гармонійно поєднувалися з писанками. Кінці ниток з’єднуємо між собою і прикрашаємо китичками ниток (мал. 283).
«Ґердан» розвішували до свят під іконами.

197Мал. 281—283

«Голуб». Для його виготовлення потрібна порожня всередині писанка, віск або тісто, кольоровий папір. Писанку для тулуба зсередини можна зміцнити кількома шарами клею ПВА та дрібної тирси, що наносяться по черзі. Для цього з гострого кінця писанки робимо отвір до 3 см діаметром.
Після того як тулуб буде підготовлений, за допомогою круглого надфіля робимо три вертикальні отвори завширшки 3—4 мм та завдовжки 15 мм там, де мають бути прикріплені хвіст і крила. Угорі робимо невеличкий отвір, щоб закріпити ниточку для підвішування «голуба» (мал. 284).

198Мал. 284

Крила та хвіст виготовляємо з кольорового або білого паперу, який складаємо віялом і прикрашаємо витинанням (можна розфарбувати). Вставляємо крила і хвіст в отвори та закріплюємо їх у тулубі за допомогою крапель воску.
З воску або тіста формуємо шийку, голівку, дзьоб та позначаємо очі. Виготовлену голівку вставляємо в отвір з гострого кінця і закріплюємо воском зі свічки. Закріпити нитку можна на сірничок, зав’язати посередині й опустити в отвір (мал. 285).

199Мал. 285

Вивішували «голубів» під сволоками в хатах.

V. Практична діяльність учнів

Учитель проводить інструктаж з техніки безпеки. Учні об’єднується в групи, які виконують один із видів прикрас.
Під час самостійної роботи звучить музика.
Учитель надає індивідуальну допомогу, консультує їх у разі потреби.

VI. Закріплення нових знань і вмінь

Фронтальне опитування.
З якими видами прикрас із писанок ви сьогодні ознайомились? Яка технологія їх виготовлення?

VII. Завершення уроку
Із виготовлених прикрас учитель робить виставку на дошці, на якій закріплені українські рушники (насичені та яскраві вироби будуть мати гарний вигляд на білому тлі рушників), і підводить підсумки: аналізує й оцінює роботи.

VIII. Домашнє завдання
Принести: графітовий олівець, фломастер, гуаш, туш, пензлі, альбом, склянку для води, гелеву ручку.

УРОК № 26. Тема. Оздоблення приміщень до великодніх свят, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас
