Урок № 25. Абетка малюнка: лінії з характером. Матеріали і техніки для графічного малюнка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 25. Абетка малюнка: лінії з характером. Матеріали і техніки для графічного малюнка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: ознайомлювати учнів із матеріалами для лінійного малюнка; закріплювати поняття «лінійний малюнок»; навчати бачити, розрізняти і відчувати характер ліній та їх настрій; сприяти активному формуванню правильного світосприйняття;
розвивальна: продовжувати формувати в дітей уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; закріплювати навички лінійного малюнка;
виховна: виховувати в учнів гарний смак, акуратність, увагу; навчати міркувати; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду, матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий і кольорові олівці, фломастери, гумка.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

ХІД УРОКУ № 25. Абетка малюнка: лінії з характером. Матеріали і техніки для графічного малюнка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання
• Які матеріали та інструменти знадобляться для створення лінійного малюнка?

III. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя
(Учитель розповідає про типи олівців і матеріалів для графічних малюнків, показує учням малюнки, виконані різними олівцями.)
Коли ми говоримо про малювання, перше, що нам спадає на думку,— це олівець. Справді, дуже рідко малювання може обійтися без олівця. Олівець підходить як для детального малюнка, так і для швидкої замальовки. Малюнок олівцем може бути самостійним твором мистецтва, а може стати і підготовчим ескізом для серйознішої роботи.
Як же обрати олівець? На кожному з них є маркування (літери та цифри), що свідчить про тип олівця.
Візьміть у руки олівці і скажіть, що на них написано.
Літера «Т» означає, що грифель твердий, а літера «М» — що м’який. Чим більшою є цифра, яка записана біля літери, тим твердішим (або м’якішим) є грифель. Малюнок у зошиті з математики (креслення або технічного малюнка), краще виконувати твердим олівцем. Для малюнка в альбомі більше підходить м’який грифель.

309

Грифель — це паличка з пресованого графіту, одягнена в дерев’яний футляр.

Графітний олівець
Це найпоширеніший вид олівців. Його гладенький грифель зроблений із графіту та мінеральних домішок. Він дає сірий тон і легко видаляється гумкою. Але одержати чорний колір за його допомогою не можна.

Кольорові олівці
Грифель у кольоровому олівці зроблений із кольорових пігментів (фарб), змішаних зі спеціальним воском. Гарний кольоровий олівець дає м’яку лінію і яскравий колір. Але його складно витирати гумкою.

Вугільний олівець
Вугільні олівці виготовляють з обпалених березових гілочок. Вугілля лягає на папір краще, ніж графітний олівець. Малюнок виходить чорним, матовим, легко розтушовується (розтирається).

Автоматичний (цанговий) олівець
Він має графітний грифель без дерев’яної оболонки. Його не потрібно застружувати. Грифель можна висувати поступово зі спеціального тримача. Лінія, проведена автоматичним олівцем, має задану товщину.

Акварельний олівець
Фарба, якою наповнений його грифель, розчиняється у воді. Його можна змочити водою перед початком малювання, або спочатку зробити сухий малюнок, а потім обробити вологим пензликом увесь малюнок або його частину. Змочена частина малюнка стає схожою на акварель.
Олівці завжди повинні бути гостро застружені, інакше лінія стає неакуратною, а дерев’яний одяг олівця може порвати папір.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Запитання
• Якими олівцями вам більше подобається малювати — м’якими чи твердими? Чому?
• З якою метою люди придумали фломастер?
• Чи може фломастер замінити олівець?
• Чи любите ви малювати фломастерами?
• В якому малюнку не можна обійтися без фломастера?

310Види ліній для навчальних вправ

Навчальна гра «Як олівець»
Учні мають згадати, хто і що за формою нагадує олівець (дерево, телеграфний стовп, черв’як, жираф тощо) і чому?
Ті, хто знайшов найточніші порівняння, одержують кольоровий олівець або фломастер так, щоб інші учні не бачили його кольору. Необхідно уявити, що чарівник перетворив дітей на олівці і фломастери відповідного кольору. Тільки за допомогою міміки та жестів їм потрібно показати, що вони зможуть намалювати для людей. Решта учнів мають угадати, що намалювали олівці та фломастери.

Робота над формуванням навичок і вмінь
Учні виконують в робочому зошиті навчальні вправи, спрямовані на розвиток дрібної моторики руки. В альбомі для малювання учні повинні виконати роботу на тему «Світ кольорових олівців (фломастерів)».
Учні малюють «олівцевих» чоловічків та їхні будиночки. Для передачі характеру слід використовувати різні лінії.
Учні виконують індивідуальну роботу за творчим завданням.

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт
Із малюнків створюється альбом «Олівцевий світ».

Коментар
Учні мають демонструвати знання матеріалів для лінійного малюнка, давати визначення поняття «лінійний малюнок»; уміти бачити, розрізняти і відчувати характер ліній та їх настрій; демонструвати уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати.

VІ. Домашнє завдання
Учні мають скласти казку про те, як живуть і що роблять «олівцеві» чоловічки.

Урок № 25. Абетка малюнка: лінії з характером. Матеріали і техніки для графічного малюнка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Читайте також:
