Урок № 23. Абетка кольору: червоний. Виражальні можливості лінії. Червоні квіти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 23. Абетка кольору: червоний. Виражальні можливості лінії. Червоні квіти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: закріплювати поняття про теплий колір; навчати учнів бачити, розрізняти і відчувати теплі кольори і відтінки кольору; сприяти активному формуванню правильного кольоросприйняття;
розвивальна: продовжувати формувати в учнів уміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати; закріплювати навички лінійного малюнка;
виховна: виховувати в дітей гарний смак, акуратність, увагу; навчати міркувати, розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу, стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий і воскові олівці, гумка.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Перевірка домашнього завдання
Слухання та обговорення учнівських розповідей.

III. Вивчення нового матеріалу

Випереджальне завдання
Учитель об’єднує учнів у групи. Пропонує відповісти на запитання «Червоної вікторини». За кожну правильну відповідь гравець одержує кружечок червоного кольору. Перемагає та група, яка здобуде найбільше червоних кружечків.

Запитання для вікторини
• Назвіть квіти і рослини червоного кольору.
• Назвіть овочі, фрукти та ягоди червоного кольору.
• Назвіть предмети червоного кольору.
• Поясніть значення виразів: красна дівиця, весна красна.
• Якої пори року найбільше червоного кольору?

Організація сприйняття творів мистецтва

Запитання
• Де в природі ми зустрічаємо найбільше червоного кольору?
• Які почуття викликає у вас червоний колір?
• Який характер у червоного кольору?
• В яких явищах або предметах червоний колір вам подобається, а в яких — ні? Чому?
(Учитель пропонує розглянути репродукції картин відомих художників, в яких використані переважно відтінки червоного кольору.)

Запитання
• Як ви гадаєте, що зобразили художники?
• Який настрій створюють у нас ці картини?
• Які фарби використовували художники? Яких фарб більше?
• Які почуття викликають у вас усі кольори, що ми назвали?

305А. Зайцев «В’єтнам. Затока Холонг. Джонки» (1976)

Слово вчителя
Дуже гарно було на великій луці біля річки. Яких квітів тут тільки не було: блакитні незабудки, жовті жовтці, сині дзвіночки, білі ромашки, фіолетові фіалки! Королева Райдуга дуже любила квіткову луку біля річки. Одного разу, гуляючи лукою, вона замислилася: «Як тут гарно! І все ж таки чогось не вистачає, але чого? Ніяк не можу зрозуміти».
— Вам не здається, що ми про щось забули? — звернулася королева Райдуга до сестер-фарб.
— Авжеж, забули,— зітхнула Червона фарба. — Мого кольору зовсім немає на луці.
— Справді! — зраділа королева Райдуга. — Треба терміново що-небудь пофарбувати в червоний колір! Але що?
— Може, дзвіночки? — тихо проговорила Синя фарба.
— Спасибі, сестричко,— сказала Червона фарба,— але без дзвіночків на луці зовсім не залишиться острівців неба. І лука буде вже не такою красивою.
— Тоді, може, жовтці? — несміливо промовила Жовта фарба.
— Але тоді з луки зникнуть маленькі сонечка,— відгукнулася Червона фарба.
— Незабудки? — із сумнівом спитала Блакитна фарба.
— А хто ж нагадає нам про те, що ми любимо? І без ромашок лука теж не буде кращою.
Так і не вирішили фарби, який колір на луці можна було б перефарбувати. Адже всі квіти були такими красивими і нагадували про щось гарне.
І тут вони побачили голуба, який заплутався в колючих гілках терену. Фарби кинулися на допомогу і визволили пораненого птаха. Але з білосніжних крил крапали на траву червоні краплі крові. Крапали і проростали дивовижними червоними квітами. Великі дзвіночки тягли до сонечка свої червоні чашечки і тихо погойдувалися на слабкому вітерці.
— Що це за чудові квіти?! — вигукнулала Червона фарба.
— Це тюльпани,— відповіла їй королева Райдуга. — Нехай вони відмічають межу між весною і літом. А наші маленькі друзі-школярі нехай намалюють їх за допомогою воскових олівців.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання
Спочатку намалюйте простим олівцем форму квітів, йдучи крок за кроком від простої узагальненої форми до складної проробки частин. Потім розфарбуйте, переходячи від світлих відтінків червоного кольору до темних. Якщо до червоного кольору додати синього, отримаємо фіолетовий.

306Покрокова схема малювання тюльпанів

Працюючи восковими олівцями, кольори можна накладати один на одний, щоб одержати новий колір або відтінок кольору.
Розведіть на палітрі синю фарбу і залийте весь аркуш синім розчином поверх малюнка.
Наприкінці роботи промалюйте деталі фломастерами.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують малюнок в альбомі для малювання, користуючись малюнками-схемами з робочого зошита.

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт
Із малюнків складають альбом «Червоні квіти».

Коментар
Наприкінці уроку учні мають вміти бачити, розрізняти і відчувати теплі кольори та відтінки кольору,

Запитання
• Чому фарби вирішили допомогти Червоній фарбі?
• Що б сталося, якби Червона фарба прийняла їхні подарунки?
• Як ви гадаєте, що б змінилося у світі, якби зникли всі кольори,
крім червоного?

VI. Домашнє завдання
Учням пропонується придумати розповідь на тему «Червоний колір і мій настрій».
За бажанням можна виконати малюнок, використовуючи матеріали на власний розсуд.

Урок № 23. Абетка кольору: червоний. Виражальні можливості лінії. Червоні квіти. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Читайте також:
