Урок № 22. Складання листа, оформлення конверта, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

Урок № 22. Складання листа, оформлення конверта, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

Мета: навчити писати адресу на конверті та правильно складати лист; розвивати усне та писемне мовлення; виховувати культуру спілкування.

ХІД УРОКУ № 22. Складання листа, оформлення конверта, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

І. Актуалізація опорних знань
• Що таке лист? (Це особливий вид творчості)
• Коли виникла потреба в листуванні? (У зв’язку з необхідністю листування на відстані)
• Що ви знаєте про листування в житті видатних особистостей?
• Які вам відомі правила листування? (Вчасно відповідати на листи, ввічливий тон письма, увага до адресата і його проблем, уміння писати про себе стисло і коротко. Про інших — докладніше, прагнення наводити цікаві факти, домагання конкретності і виразності. Вибирати для листування цікаві теми. Пам’ятати про кличний відмінок у звертанні: мамо, Наталочко, Маріє Іванівно. Писати на чистому папері, охайно, розбірливо, без помилок. У цьому виявляється повага до адресата, рівень культури адресанта)

II. Робота із пам’яткою запису адреси на конверті

Адресу відправника пишемо на конверті вгорі ліворуч у такій послідовності:
1) прізвище, ім’я, по батькові;
2) назва вулиці, номер будинку і квартири;
3) назва міста, області, поштовий індекс.

Адресу одержувача пишемо на конверті внизу праворуч у такій послідовності:
1) прізвище, ім’я, по батькові;
2) назва вулиці, номер будинку і квартири;
3) назва міста, області, поштовий індекс.

ІІІ. Учні заповнюють адреси на конвертах, які вони заздалегідь приготували

IV. Пояснення учителя, як правильно оформити лист,— розташування дати, звернення, підпису, ознайомлює зі зразками типових звернень і кінцевих фраз

Наприклад, «Дорога Тетянко!», «Дорога моя мамочко!», «Вельмишановний Володимире Петровичу»).
Вибір звертання та кінцевих фраз залежить від того, кому ми пишемо. Лист близькій людині можемо завершити словами «Цілую» або «Міцно обіймаю». В офіційних стосунках наприкінці листа як правило, пишуть: «Усього вам доброго», «З дружнім привітом». До підпису додаються слова «твій» або «ваш»: «Твій Юрій», «Ваша Ірина».

V. Показ зразка листа

Дорога Оленко!
От і проминуло літо. Я часто згадую село Томаківку. Дуже рада, що ми з тобою подружилися. Пам’ятаю твої розповіді про друзів, Київ. Що ти зараз поробляєш? Які книжки читаєш? Як твої справи?
Ми в школі готуємося до змагань на спортивному святі «Мама, тато і я — спортивна сім’я». У нас дуже хороший учитель фізкультури. Я відвідую танцювальний гурток. Це дуже цікаво. Там ми вивчаємо різні танці. А в листопаді будемо виступати на святі нашого міста.
Оленко, як було б добре, аби ти змогла приїхати до мене на зимові канікули. Будемо кататись на санчатах і лижах. Звичайно, якщо випаде сніг.
Мої батьки та брат приєднуються до мого запрошення. Я з татом зустріну тебе на автостанції.
Передавай вітання від мене татові, мамі й сестричці Тетяні.
Чекаю твого листа. Міцно тебе обнімаю.
5 жовтня 2007 року Ірина

VI. Аналіз листа
Прочитайте листа хлопчика другові в Україну. Що ви можете сказати про стосунки між друзями? Чи сподобався вам лист за змістом і оформленням?
Зверніть увагу на порядок адреси: тут немає помилки, так прийнято писати адресу в Литві і деяких інших країнах.

Дорогий Ромо!
Дякую за фотографію і статтю про парк «Софіївка». Фото і стаття вже вміщені в нашій стінгазеті. Всім учням і вчителям дуже сподобалося твоє місто. А особливо парк.
Скоро будуть канікули. Я поїду до дідуся в село.
Листа надсилай за адресою:
Альберт Стукас
Квітнева вулиця, будинок 12.
220001 Каунас
Литва
З сердечним привітом Альберт.
5.05.2007

VII. Домашнє завдання
Написати листа другові про екскурсію або цікаву подію у шкільному житті.

Урок № 22. Складання листа, оформлення конверта, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

Повернутися на сторінку Уроки розвитку зв’язного мовлення в 5 класі

Читайте також:
