Урок № 21. Складання діалогів (телефонна розмова), Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Урок № 21. Складання діалогів (телефонна розмова), Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Мета: розвивати в учнів навички усного діалогічного мовлення відповідно до запропонованої ситуації; розширити словниковий запас учнів, закріпити теоретичні знання про вітання, звертання, прохання, вибачення, співчуття, формувати навички культури поведінки і культури спілкування; виховувати любов і повагу до українського слова.

ХІД УРОКУ № 21. Складання діалогів (телефонна розмова), Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Чим відрізняється діалог від монологу?

2. Як ви розумієте епіграф?

3. Які ще мудрі народні вислови знаєте? (Наприклад, «Язик знищив більше людей, ніж меч», «Удар забувається, а слово пам’ятається»).
Ще видатний український філософ Г. С. Сковорода писав: «Легкий повітряний шум спричиняє випущене слово, але воно часто або смертельно ранить, або радість викликає і збуджує душу».

ІV. Сприйняття й розуміння учнями навчального матеріалу

1. Словникова робота
Теле (гр.) — вдалину, далеко.
На початку складних слів показує, що дані слова відносяться до далекої відстані, наприклад, телеграф, телебачення.
Фон (гр.) — 1) прилад, що перетворює електричні коливання в звукові; 2) система електричних апаратів для передачі на віддаль звуку; на передавальній станції звук перетворюється в електричні коливання, які передаються по проводах на приймальну станцію, де вони знову перетворюються на звукові.

2. Робота з теоретичним матеріалом підручника

3. Правила пристойності
1) Не набирайте номер «по пам’яті», якщо не впевнені в його точності.
2) Говоріть чітко і коротко.
3) Коли телефонуєте своїм друзям, називайте себе одразу, не грайте в угадування.
4) Якщо хтось помилився номером, відповідайте ввічливо. Згадайте, що і ви іноді помиляєтесь.
5) Розмовляйте з людьми якомога привітніше і уникайте частого вживання займенника «я». Адже ваша бесіда — діалог, а не монолог.
6) З чого почати телефонну розмову? (Привітайтесь. Назвіть себе. Не грайтесь у відгадування)
Запам’ятайте! Словесне спілкування, навіть найкоротше, впливає на нас значно сильніше, ніж нам може здатися спочатку.

4. Повторення відомостей про діалог, розділові знаки при діалозі

5. Творча робота. Складання діалогів
— Пригадайте, що таке мовленнєва ситуація. Складіть діалог відповідно до запропонованої мовленнєвої ситуації. Варіанти мовленнєвих ситуацій:
а) знайомство ровесників у поїзді;
б) улюблені речі вашого домашнього інтер’єру;
в) професії ваших батьків;
г) домашні обов’язки дітей у вашій сім’ї.
— Виберіть одну тему разом з вашим сусідом по парті. Продумайте запитання і відповіді. Не забудьте про слова ввічливості. Дбайте про лаконічність і влучність ваших реплік. Використовуйте фразеологізми, емоційно забарвлену лексику.

6. Слухання усних діалогів, їх словесна оцінка

V. Підсумок уроку. Домашнє завдання
Використовуючи форми ввічливості, складіть діалог-розмову по телефону між друзями, які домовляються про спільний похід до цирку.

Урок № 21. Складання діалогів (телефонна розмова), Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Повернутися на сторінку Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі
