Урок № 20 Тема. М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література 7 клас

Урок № 20 Тема. М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література 7 клас

Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю письменника, сюжетом його автобіографічного твору; розвивати навички виразного читання, переказування тексту, виділення головних епізодів твору; здійснювати спостереження над художнім текстом; виховувати любов і пошану до батьків та рідних, естетичні почуття.

Обладнання: портрет письменника, ілюстрації до його життя і творчості, до твору, що вивчається.

Теорія літератури: автобіографічний твір.

Хід уроку № 20 Тема. М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література 7 клас

I. Повідомлення теми й мети уроку

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

III. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

Заслуховування усних творів.

2. Завдання від Марійки допитливої.

— Марійка Допитлива випадково переплутала художні засоби та їхнє визначення. Допоможіть розібратися, поєднавши ці засоби з їх назвами.

ukrainska_literatura_7_klass_12

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

«Іди, дорогий читачу, в той світ і бери з нього у своє серце, що тобі до вподоби: чи дитинну поетичність і дотеп, чи жагу пізнання, чи незаплямоване почуття справедливості, чи вроджену культурність людей праці.

Вдосконалити людину в доброму і на прикладі доброго пізнати доброту людей, що засвітили в тобі душу, вчили й підіймали тебе з біди, проспівати їм пісню хвали й подяки — це ставив собі за мету і це майстерно осягнув Михайло Стельмах у написаній прозою поемі «Гуси-лебеді летять»»,— так писав про видатного українського письменника Михайла Панасовича Стельмаха інший відомий письменник Дмитро Павличко.

Отже, сьогодні ми розпочинаємо знайомство з особистістю М. П. Стельмаха та з його творами.

— Розкажіть, що ви дізналися від батьків, старших про письменника (це було домашнє завдання).

— Пригадайте, чи згадувалося ім’я Стельмаха у шостому класі й у зв’язку з чим. (Коли вчили повість його сина Я. Стельмаха «Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера».)

Народився Михайло Панасович Стельмах (1912—1983) у небагатій селянській родині на Вінниччині. Закінчив сільську школу, педагогічний технікум та педагогічний інститут у Вінниці. Працював учителем, одночасно займаючись літературною працею. Цікавився усною народною творчістю і записував безцінні народні перлини.

Ось один із віршів того часу:
Краю мій зелений, вічная дорога,
Та безсмертник в полі, в небесах гроза —
Припаду я серцем до твого порога,
Як твоя кровинка, як твоя сльоза.

Цей твір, як і всі інші, засвідчує глибоку любов автора до рідної землі, невіддільність митця від народу, його часом нелегкої, але благородної долі, долі хлібороба-трудівника.

Другу світову війну М. Стельмах пройшов солдатом-артилерис-том, пізнавши біль утрат і радість перемоги.

Найвідоміші романи М. Стельмаха — «Хліб і сіль», «Кров людська — не водиця», «Правда і кривда», «Дума про тебе» та «Чотири броди», який відзначений Державною премією України ім. Т. Г. Шевченка.

Користуються популярністю його збірники поезії, п’єси й кіносценарії, а також автобіографічна дилогія — повісті «Гуси-лебеді летять» та «Щедрий вечір».

— Що значить автобіографічний твір? Це твір, написаний на основі життєвих фактів, почуттів, переживань самого автора, які розкривають його індивідуальність і разом з тим характеризують певну добу, утверджують загальнолюдські цінності.

Звернімося знову до висловлювань Д. Павличка: «Дитинство — це земля, з якої виростають дерева людських талантів і характерів. Якими високими і широкими ці дерева не були б, там, у дитинстві, сховане коріння, що живить і тримає їх.

Михайло Стельмах у творі «Гуси-лебеді летять» відкриває перед нами різні шари землі свого дитинства. Він показує підземні цілющі джерела, до яких пробивався гострий корінець його дитячої свідомості, і каміння темноти, яке треба було йому самому пробити жадібністю до життя, знання і світла».

2. Виразне читання першого розділу повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять».

3. Словникова робота за питаннями учнів.

4. Бесіда, обмін враженнями, пошуково-дослідницькі завдання:

— Від імені кого ведеться розповідь?

— Що ми дізналися про героя у цьому розділі?

— Що вразило, запам’яталося найбільше, чому саме?

— Знайдіть прикмети часу, про який пишеться. (Відсутність взуття не лише у дітей, а й у дорослих, іграшок у дітей.)

— Знайдіть елементи гумору в розділі.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

1. Слово вчителя.

Як бачимо, у житті головного героя Михайлика важливу роль відіграють мрія, фантазія.

2. Гра від Марійки допитливої.

Марійка Допитлива пропонує зіграти в інтерактивну гру й продовжити фразу «Коли б я був(ла) чарівником (чарівницею), я б…».

3. Завдання учням.

— Зробіть висновок про те, чим схожі і чим відрізняються мрії дітей нинішніх та тих, що жили за часів дитинства Стельмаха. Висловіть свою думку про те, добре це чи погано.

VI. Підбиття підсумків уроку

VII. Домашнє завдання

Навчитися виразно читати й переказувати перший розділ повісті, зробити ілюстрації; письмово проаналізувати перший абзац повісті з точки зору використання автором художніх засобів.

 

Урок № 20 Тема. М. Стельмах. «Гуси-лебеді летять», українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури, 7 клас
