Урок № 2 Чому люди малюють. Барви землі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 2 Чому люди малюють. Барви землі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: розкривати практичну роль образотворчого мистецтва та його необхідність; ознайомлювати учнів із видами художньо-образотворчої діяльності, розкривати поняття «образотворче мистецтво»;
розвивальна: формувати початкові навички відтворення почуттів і вражень засобами образотворчого мистецтва, розвивати спостережливість, увагу, зорову пам’ять;
виховна: виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; виховувати гарний смак і бажання малювати; створювати відповідне психологічне налаштовування дітей на навчальну роботу.

Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комплексний урок (може бути поєднаний із розповіддю про виникнення мовлення і писемності).

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота за яскравими враженнями.

Хід уроку № 2 Чому люди малюють. Барви землі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання
• Чому люди малюють?
• Коли з’явився перший малюнок?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя
У давні часи люди були дуже безпорадними перед хижими звірами та негодою, тому що їхні зуби та нігті були непридатні для полювання, і вони не мали густого хутра для захисту від холоду. Але була у прадавніх людей і велика перевага — вони жили родинами. А отже, людям було необхідно спілкуватися одне з одним. Чоловікам — домовитися щодо полювання, жінкам — повідомити одна одній, де є стиглі ягоди й горіхи, де гарні грибні місця. Усі шукали їжу та друзів, і ніхто не вмів висловити вголос, чого йому потрібно.
(У цьому місці, за наявності часу, доцільно прочитати дітям вірш Олексія Зайцева «Неандерталець» — див. «Додатковий матеріал.)
Люди, які ще не вміли розмовляти у ті далекі часи, почали спілкуватися одне з одним за допомогою малюнків. Щоб розповісти про шлях до місця, де знаходилася їжа, вони зображували на стінах печер великий камінь, похилене дерево, струмок. Матеріалом для малювання слугувало все, що було напохваті,— грудка рудої глини, головешка від багаття. Ними можна було проводити лінії по світлих стінах печер.
Минуло дуже багато часу, люди навчилися розмовляти, але необхідність малювати залишилась. На стінах і склепіннях печер виникали малюнки оленів, коней, бізонів, мамонтів. Це було схоже на диво — ось люди і вирішили, що малюнки самі можуть створювати дива. Варто тільки намалювати тварину і простромити її намальованим списом — і полювання буде вдалим.
Так малюнки стали для людей першим засобом спілкування і першим чаклунством.
Сьогодні ви навчаєтеся писати, а прадавні люди мали тільки один спосіб зберегти вимовлене слово — у себе в голові. Так вони й зберігали пам’ять про звуки, які почули, та враження про все, що бачили.
Згодом люди придумали, як спілкуватися з тими, хто знаходиться далеко, і навіть із тими, хто ще не народився. Так прадавні люди винайшли письмо, а першим листом був малюнок, тому що люди малювали вже дуже майстерно. Малюнки-заклинання призначалися богам і духам, а тому їх ховали глибоко в печерах, подалі від сторонніх очей. Коли люди почали малювати для інших людей, це змінило історію людства. Якщо мисливець хотів похвалитися великою здобиччю, він малював (або висікав) на скелі картину біля торованого шляху. Малюнок на камені став пам’яткою історії, посланням у майбутнє.
А ще люди додумалися наносити малюнки і на смужки кори, і на шматочки шкіри та деревини, і на уламки кісток, і на мушлі. Такий малюнок можна було взяти із собою і віднести далеко, навіть туди, де люди розмовляють іншою мовою,— малюнок буде їм зрозумілий.
Люди зрозуміли головне — малюнок може допомогти їм спілкуватися одне з одним.

Запитання
• Як ви вважаєте, для чого люди малюють?

Бесіда
Люди не відразу збагнули, що зображення можуть зберігати не тільки інформацію, але й ставлення до неї. Так виникло образотворче мистецтво. (Учитель пропонує розглянути репродукції різних видів та жанрів образотворчого мистецтва.)
Зображення, яке ми створюємо, може бути пласким і нанесеним на аркуш паперу, може бути створене за допомогою олійних фарб на полотні чи на деревині, а можуть бути об’ємними. (Учні розглядають відповідно до розповіді вчителя графічні малюнки, ілюстрації творів живопису, ілюстрації скульптурних творів.)
• Що означає поняття «образотворче мистецтво»? (Образотворче мистецтво — це мистецтво створення об’ємного (скульптура) або плаского (живопис, графіка) впізнаваного зображення предметів, людей чи подій.)
(Учитель показує учням інструменти і пояснює, якими вони бувають і для чого призначені.)

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Випереджальне завдання
Учитель пропонує учням намалювати драбинку, яка складається з восьми сходинок. Перша сходинка того кольору, який найбільше подобається. Остання — кольору, який подобається найменше.
Малюнки вивішують на дошці, й учні по черзі називають, які вони знають предмети кожного з кольорів.

Запитання
• Назвіть свої улюблені кольори. За що ви їх любите?
• Якими ваш улюблений колір робить одяг, небо, землю, місто?
• Звісно, вам подобається малювати. Чим ми можемо скористатися, щоб у нас вийшов кольоровий малюнок? (Фарбами — акварельними або гуашевими, кольоровими олівцями, фломастерами, кольоровою крейдою, восковими олівцями.)
• Чим ви малюєте вдома?
• Що нам знадобиться для того, щоб малювати фарбами? (Папір, пензлі, фарби, палітра, серветки, ємність для води.)

Творче завдання
Сьогодні, як і в давні часи, малювання, перш за все,— засіб спілкування між людьми. Давайте і ми спробуємо намалювати малюнок-розповідь.
Уявіть, що вам потрібно розповісти своєму другові у Китаї чи Австралії про нашу різнобарвну землю.
• Що ви намалюєте?
• Які фарби оберете?
Давайте пограємось. Кожний із вас намалює малюнок, а решта, розглядаючи його, спробують здогадатись, про що ви хотіли розповісти.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують роботу самостійно. Учитель надає індивідуальну допомогу.

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт
Кожний учень показує свою роботу, а решта відгадують, про що розповідає малюнок. Якщо учні не в змозі відгадати зображене на малюнку, учитель пропонує разом визначити, що потрібно змінити або додати, щоб малюнок-розповідь став зрозумілим.

VI. Домашнє завдання
Учитель пропонує учням завершити малюнки вдома, виправляючи помилки, які було виявлено.
Учитель пропонує принести на наступне заняття кілька березових листочків різного кольору.

Додатковий матеріал

НЕАНДЕРТАЛЕЦЬ
Де скелі велет-палець
Стовбичить в небесах,
Там йшов неандерталець
З важким дубцем в руках.
Й шеренги неозорі
Товстих густих рослин,
Мов дивні парасолі,
Стояли вздовж стежин.
Тварини тут юрмились,
Що схожі на корів,
Й до стовбурів тулились,
Немов до матерів.
Мисливець та бувалець,
Карбуючи сліди,
Ішов неандерталець
І сам не знав, куди.
Росою вмивсь, козою
Поснідав, як умів.—
Ще Мезозой грозою
Над ним тоді гримів!
Вузькі він мружив очі,
Він щоки надував
І довго та охоче
На цілий світ волав.
Свистів, як птах, потому,
Мов звір, гарчав та вив,—
І слухав, як у ньому
Народжується спів.
На древніх скелях ставив
Він розписи не раз.
Художником не став він,
Та залишив для нас
Той штрих, ту ноту вищу —
Все, що йому вдалось, —
І те, що СЛІД ДЛЯ ІНШИХ
ПРИДУМАТИ ХОЧ ЩОСЬ!
За О. Зайцевим

ВЕСЕЛОЧКА
Я барвиста веселочка,
Маю сім кольорів,
Засвітилась над селами,
Над лісами вгорі.
Житу жовтого кольору
Подарую в жнива,
Соковито-зеленого
Буде мати трава.
А ясного блакитного
Небу дам назавжди,
Світанкового синього
Залишу для води.
Непомітно погаснувши,
Упаду між дубів…
Так ніколи нічого я
Не лишаю собі.
А. М’ястківський

Урок № 2 Чому люди малюють. Барви землі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас
