Урок № 2. Графіка як вид образотворчого мистецтва. Хитрі плями. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Урок № 2. Графіка як вид образотворчого мистецтва. Хитрі плями. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: надавати учням початкові відомості про графіку як вид образотворчого мистецтва, види графіки; розглядати засоби виразності графічного зображення; ознайомлювати з матеріалами та інструментами художників-графіків;
розвивальна: розвивати навички та вміння учнів працювати графічними матеріалами (олівцями, тушшю, фломастерами);
виховна: виховувати в учнів уважність, акуратність, точність у передаванні своєї думки графічними засобами.

Оснащення:
візуальний ряд: матеріали для демонстрування послідовності та техніки виконання роботи; репродукції графічних робіт (П. Пікассо «Натюрморт з пляшкою та лампою», С. Красаускас ліногравюра «Юність»);
музичний ряд: класична музика для візуалізації;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці: гумка; чорний фломастер; туш; паличка для роботи тушшю; ємність для води; серветки для витирання рук; соломинки для коктейлів.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

ХІД УРОКУ № 2. Графіка як вид образотворчого мистецтва. Хитрі плями. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
Учитель. На попередньому уроці ми знайомилися з видами мистецтва. т Які види мистецтва ви знаєте?

Якими матеріалами користуються різні види мистецтва?

351П. Пікассо «Натюрморт з пляшкою та лампою» (1962)

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя
— Існує антична легенда про те, як виникла ідея відображати на площині об’ємні форми. Послухайте цю легенду.
Жив у Давній Греції гончар на ім’я Бутад. Його дочка була заручена з молодим моряком, який мав вирушити у довгу і небезпечну подорож. Напередодні розставання Бутад запросив юнака на вечерю. Усі сиділи навколо вогнища, і тінь молодого моряка падала на білу стіну.
— Ти залишаєш мене надовго, так нехай хоча б твоя тінь залишиться зі мною! — вигукнула дівчина та обвела вуглинкою тінь свого коханого.
Щоб потішити доньку в довгій розлуці, Бутад заповнив силует товстим шаром глини, зняв її зі стіни й обпік у печі, як обпалював свої горщики.
Звісно, це тільки легенда, але вона розповідає нам про те, як виникали образотворчі мистецтва. Усе починалося з розуміння, що реальну форму можна зобразити на площині (як це зробила дівчина) та у твердому об’ємі (як це зробив її батько).

352С. Красаускас. Ліногравюра «Юність» (1961)

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Розповідь учителя
— Слово «графіка» прийшло до нас із грецької мови, воно означає «пишу». У широкому розумінні графіка — це письмо і креслення, усілякі відбитки і будь-які малюнки. Графіка як вид образотворчого мистецтва — це вже не будь-які знаки, нанесені на площину за допомогою графічних матеріалів, а тільки ті, які мають художнє значення, викликають у нас відповідні емоції, справляють на нас певне враження. Графіка — це також художні зображення, що створені друкарськими машинами (гравюра, літографія, монотипія та ін.) і засновані на мистецтві малювання.
Види образотворчого мистецтва — діти одного батька, і звуть його малюнком.
Не кожен художник уміє створювати скульптури, і не кожен скульптор може написати картину. Але ані той, ані інший не зможуть досягти успіху, не володіючи мистецтвом малювання.

353Матеріали та інструменти художника-графіка

354Різновиди ліній залежно від обраного графічного матеріалу

У графічному малюнку художник може обмежитися тільки лінійними контурами, може заповнити їх усередині й одержати силует, може за допомогою ліній створити ілюзію об’єму, а може доповнити малюнок кольором. Отже, графіка — це будь-який малюнок: етюд, ескіз, замальовка для майбутньої картини, гравюри та візерунки, малюнки літер і багато чого іншого.
У графіці художники створюють зображення за допомогою ліній, світлотіні та кольорових плям. Величезне значення має також колір фону, на якому малюють чи друкують графічне зображення. Графіка і живопис дуже схожі, навіть кольорів у графічному малюнку, який виконано пастеллю або кольоровими олівцями, може бути анітрохи не менше, ніж на живописному полотні.
Найбільш звичні для нас графічні малюнки, створені з ліній і плям,— чорних на білому фоні або білих на чорному. Образотворча мова графіки дуже проста і стримана, але ми з вами знаємо, що часом декількома влучними словами можна описати ситуацію краще, ніж під час довгої і нудної розповіді. Графіка — «наймовчазні-ший» з усіх видів образотворчого мистецтва.
(Учитель демонструє графічні зображення, виконані різними матеріалами, та розповідає про них, використовуючи «Додатковий матеріал»)

355І. В. Голіцин «Ранок у В. А. Фаворського» (1963)

V. АКТУАЛІЗАЦІЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Навчальні вправи

Вправа 1. Учитель пропонує розділити аркуш на чотири частини. У кожній частині учні виконують той самий малюнок, використовуючи різні графічні матеріали: простий олівець, кольорові олівці, фломастери, туш.
Тему зображення вчитель обирає, враховуючи рівень підготовки учнів. Це може бути гілка дерева, тварина або простий пейзаж.

Вправа 2. Учитель пропонує виконати різні за характером зображення (на власний розсуд), використовуючи той матеріал, який учням подобається найбільше; розповідає про характер ліній (прямі, ламані, хвилясті, каракулеподібні тощо).

Коментар
Під час уроку можуть бути виконані обидві або одна з вправ за вибором учителя.

Творче завдання
Учитель пропонує створити зображення дерева у техніці плямографії. Для цього у нижній половині аркуша паперу слід нанести тушшю пляму. Учні роздувають туш, дмухаючи на пляму через соломинку для коктейлів. Домальовують деталі, яких, на їхню думку, не вистачає отриманій плямі до набуття потрібного образу.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Учні виконують роботу самостійно. Учитель надає індивідуальну допомогу. Матеріали для завершення роботи учні обирають на власний розсуд.

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт
Учні по черзі демонструють свої роботи. Відбувається обговорення учнівських робіт. Під час обговорення вчитель звертає увагу учнів на те, як змінюються характер ліній та настрій малюнків залежно від обраного ними графічного матеріалу.

ДОДАТКОВИЙ МАТЕРІАЛ
Одним з основних матеріалів графіки є простий олівець. Літера «Т» на олівці означає, що грифель твердий, а літера «М» — що м’який. Чим більшою є цифра, що стоїть біля літери, тим твердішим або, навпаки, м’якішим є грифель. Щоб зробити малюнок у зошиті з математики (креслення або технічний малюнок), більше підійде твердий олівець. Для виконання малюнка в альбомі для малювання знадобиться м’який грифель.

Грифель — це паличка з пресованого графіту, «одягнена» в дерев’яний футляр.

Графітний олівець — це найпоширеніший вид олівців. Його гладкий грифель зроблений із графіту та мінеральних домішок. Він дає сірий тон і легко видаляється гумкою. Але одержати чорний колір із його допомогою не можна.

Кольорові олівці — грифель у кольоровому олівці зроблений із кольорових пігментів (фарб), змішаних зі спеціальним воском. Гарний кольоровий олівець дає м’яку лінію та яскравий колір. Але його складно витирати гумкою.

Вугільний олівець — роблять з обпалених березових гілочок. Вугілля краще лягає на папір, аніж графітний олівець. Малюнок виходить чорним, матовим і легко розтушовується (розтирається).

Автоматичний (цанговий) олівець — у нього графітний грифель без дерев’яної оболонки. Його не потрібно застругувати. Грифель можна поступово висувати зі спеціального тримача. Лінія, проведена автоматичним олівцем, має певну товщину.

Акварельний олівець — фарба, якою наповнений його грифель, розчиняється у воді. Його можна змочити водою перед початком малювання або спочатку зробити сухий малюнок, а потім обробити вологим пензликом весь малюнок або його частину. Змочена частина малюнка стає схожою на акварель.

Урок № 2. Графіка як вид образотворчого мистецтва. Хитрі плями. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас
