УРОК № 19 Тема. Нова українська література. (Огляд.), українська література 9 клас

УРОК № 19 Тема. Нова українська література. (Огляд.), українська література 9 клас

Мета: дати поняття про етапи розвитку, тенденції, напрями, стилі нової української літератури; допомогти учням усвідомити значення нового етапу в розвитку української культури; розвивати навички самостійної роботи з підручником, іншими джерелами інформації, виділення головного, порівняння та співставлення явищ суспільного і мистецького життя; виховувати почуття поваги до минулого нашого народу, допитливість, естетичний смак.

Обладнання: виставка книжок письменників нової української літератури, ілюстрації до характеристики доби.

Теорія літератури: художні напрями, класицизм, романтизм, реалізм, сентименталізм.

Хід уроку № 19 Тема. Нова українська література. (Огляд.), українська література 9 клас

I. Актуалізація опорних знань учнів

1. Розповідь напам’ять афоризмів Г Сковороди. (Один з афоризмів учні мають прокоментувати.)

2. Переказ байки, притчі або уривка із філософського трактату. (Учні переказують байку, притчу чи уривок із філософського трактату, ідея яких їм найбільше до душі.)

3. Слово вчителя.

Працюючи в Харківському колегіумі, Г. С. Сковорода використовував таку систему оцінок:

— весма остр

— зверок острой

— гораздо понят

— очень понят

— понят

— кажется понят

— не понят

— не очень понят

— весма непонят

— кажется негоден

— не годен

— самая негодница

— туповат

— туп

— очень туп

4. Запитання до учнів.

— Яку б оцінку за тему «Життя і творчість, ідеали Г. С. Сковороди», ви поставили б собі?

— Чи можливе подібне оцінювання? Назвіть його плюси й мінуси.

5. Слово вчителя.

Завершити тему хочеться словами Г. С. Сковороди: «Хто думає про науку, той любить її, а хто її любить, той ніколи не перестає вчитися…»

II. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Нова доба нового просить слова. І це нове слово прийшло з появою в літературі блискучого насмішника й глибокого патріота, щиросердної людини й талановитого письменника Івана Петровича Котляревського, якого називають зачинателем нової української літератури. Його справу підхопили Г. Квітка-Основ’яненко, поети-романтики, а Тарас Григорович сказав, що про самобутню українську літературу та мову дізналися й заговорили в тодішній усій Європі.

Про початки нового українського письменства, яке розвивалося не завдяки створеним сприятливим умовам, а всупереч негараздам та заборонам, ми будемо говорити на сьогоднішньому уроці.

III. Оголошення теми й мети уроку

«Хвилинка мудрості».

ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Самостійна робота з підручником, довідковими матеріалами.

(Учні складають узагальнюючу таблицю про суспільно-історичні процеси в Україні кінця XVIII — початку й середини XIX ст., розвиток української літератури, її літературні напрями, тематику, проблематику та жанри.)

Суспільно-історичні обставини Культурне життя Літературне життя
— Скасовано гетьманство й Запорозьку Січ.
— Повністю ліквідовано автономію на Лівобережжі, Україна стала кількома російськими губерніями.
— Запроваджено кріпацтво.
— Духовне поневолення нації.
— Народні повстання (в с. Турбаях на Поділлі, під приводом У. Кармалюка, Коліївщина, опришки та ін.).
— Заснування Кирило-Мефодіївського братства.
— Постійні заборони української мови, закриття народних шкіл; заборона служби в церкві українською мовою та ін.
— Відкриття гімназій, ліцеїв, Харківського та Київського університетів.
— 1818 р.виходить перша граматика української мови О. Павловського.
— Виходять три збірки українських народних пісень М. Максимовича.
— У Харкові та інших містах з’являються газети, журнали, альманахи «Молодик», «Ластівка», «Український альманах».
— Відкрито Харківську публічну бібліотеку.
— Виникають науково-літературні гуртки.
— Засновано перші професійні театри в Харкові, Києві та Полтаві.
— Розвивається творчість кобзарів та ін.
— 1798 р. виходять перші три частини «Енеїди» І. Котляревського, написані живою народною мовою.
— Виходить проза Г. Квітки-Основ’яненка, який утверджує життєздатність і гідність української мови.
— 1840 р.— вихід «Кобзаря» Т. Шевченка, що є подією загальноєвропейського значення.
— Творчість поетів-романтиків.
— Творчість Марка Вовчка, А. Свидницького, М. Шашевича, Л. Глібова, О. Стороженка, Ю. Федьковича, П. Куліша та ін.
— Розвиваються літературні напрями — сентименталізм, романтизм, реалізм; з’являються нові жанри, бурлескна стильова течія. Основна тема — життя народу та ін.

 

2. Робота в парах (або в групах), уточнення, доповнення таблиць.

3. Повідомлення про результати роботи.

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

1) Визначте в кожному розділі таблиці найважливішу, на ваш погляд, подію, факт; своє твердження обґрунтуйте.

2) Поєднайте непоєднуване.

ukrainska_literatura_9_klas_16

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення:

«Робота з підручником, складання узагальнюючих таблиць для мене…»

«Феноменом доби кінця XVIII — середини XIX ст. є, на мій погляд, …»

«Мене вразив той факт, що…»

VII. Домашнє завдання

Вміти розповідати про соціально-історичні обставини доби, виникнення і розвиток нової української літератури.

 

УРОК № 19 Тема. Нова українська література. (Огляд.), українська література 9 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 9 клас
