Урок № 18 Тема. М. Старицький. Історико-романтична повість «Оборона Буші». Пригодницький сюжет, драматизм, багатопроблемність, українська література 10 клас

Урок № 18 Тема. М. Старицький. Історико-романтична повість «Оборона Буші». Пригодницький сюжет, драматизм, багатопроблемність, українська література 10 клас

Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художній зміст, проблематику та особливості твору; розвивати навички цілісного сприйняття великого твору, вміння виділяти головне й деталі, коментувати їх, висловлювати власні судження; виховувати патріотизм, пошану до героїчного минулого нашого народу.

Обладнання: портрет письменника, видання твору, ілюстрації до нього, історичні карти, краєвиди сучасного Поділля.

Теорія літератури: історико-романтична повість, проблематика, сюжет.

Хід уроку № 18 Тема. М. Старицький. Історико-романтична повість «Оборона Буші». Пригодницький сюжет, драматизм, багатопроблемність, українська література 10 клас

I. Мотивація навчальної діяльності школярів

Вступне слово вчителя.

Шістдесят п’ять років наш народ живе під мирним небом, без війни. Проте час від часу тривожать душу повідомлення про локальні війни в близькому й далекому зарубіжжі, навіваючи жах та сум і тим, хто це пройшов у своєму житті, і молодим. Народна мудрість говорить: «Краще поганий мир, ніж хороша війна». Та хіба війна буває «хорошою», особливо братовбивча? Прикро, що деякі люди брали на себе право гнати на смерть і страждання тисячі людей заради власних амбіцій, багатства й переситу. І велика шана та вдячність нашим мужнім пращурам, які захистили нашу землю, наші святині, віру, від ворогів, відстояли волю, жертвуючи всім своїм. Роздумами про це та багато інших важливих проблем сповнена повість М. Старицького «Оборона Буші», знайомство з якою ми розпочинаємо на сьогоднішньому уроці.

ІІ. Оголошення теми й мети уроку

ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів

1. Повідомлення учня.

(Учень розповідає про історичну основу твору.)

Після Переяславської ради Московська держава оголосила Польщі війну. Польське військо напровесні 1654 року рушило на Поділля і почало випалювати дотла села й містечка, винищувати старих і малих. Так, у зруйнованому Немирові останніх мешканців, які затаїлися у великому кам’яному льоху, подушили димом. На перший день Великодня шляхетське військо вирізало п’ять тисяч мешканців містечка Муширівки. Люди захищалися, як могли: не тільки зброєю, а й косами та палицями. I ворог відступив, але в листопаді відновив наступ. Захопивши значну територію, шляхетські загони з таборів під Баром і Шаргородом посунули на Бушу — сотенне містечко Брацлавського полку. Буша була міцно укріплена, стояла на горі, оточена водою. Керували її обороною два сотники: місцевий — Завісний і родом з Калуша — Гречка. Оточені козаки, міщани й селяни билися до загину. Здаватися ніхто не волів. Не маючи змоги прорватися греблею до Буші, нападники спустили воду з великого ставу і кинулися на обложених. Почався останній бій. Буша горіла. Жінки, боячись тортур, разом з дітьми забігали в палаючі хати, кидалися в глибокі колодязі. Дружина сотника Завісного з останніми бушанцями, заховавшись у пороховому погребі, підпалила його. Вибух розметав і їх, і багатьох ворогів. Останні кілька десятків жінок з дітьми (деякі мали рушниці) заховалися в печері, що була в густому тернику поблизу фортеці. Полковник Целярій, виявивши їх, вимагав здатися на його милість. Жінки почали стріляти. Тоді польські вояки перекопали струмок, що біг поруч, і повернули воду в печеру. Та ніщо не допомогло; жодна жінка не вийшла — усі потопилися.

За приблизними даними в Буші загинуло 16 тисяч її захисників.

З-під Буші вороги рушили до Брацлава, не залишаючи живим нікого на своєму шляху. Так, у містечку Демівці вони порубали більше десяти тисяч мешканців, чинячи справжній геноцид. Польський проводир Станіслав Лянцкоронський писав королю: «Гірко буде вашій величності чути про спустошення вашої держави, але іншими засобами не може вгамуватися неприборкана хлопська злість, яка до цього часу лише наростає».

Така життєва основа повісті.

2. Складання «сюжетного ланцюжка».

(Учні під керівництвом учителя складають «сюжетний ланцюжок» повісті М. Старицького «Оборона Буші».)

ukrainska_literatura_10_klass_20

3. Обмін враженнями щодо прочитаного.

IV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу

1. Складання таблиці.

• Заповнивши таблицю, доведіть, що цей твір — історико-романтична повість.

Повість Історична Романтична
Середній за розміром епічний твір; кілька сюжетних ліній; кілька головних героїв; розлогі описи,докладні характеристики Побудована на історичних фактах, подіях; змальовані реальні історичні особи (Потоць-кий, Чарнецький, Бо-гун, Лянцкоронський); зображено події далекого минулого Незвичайні герої, обставини; сильні, вольові персонажі, здатні до самопожертви заради батьківщини й кохання; зв’язок з усною народною творчістю, інтерес до національної історії, національних героїв

 

 2. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».

• Визначте проблематику твору. Орієнтовні відповіді

— Патріотизм, служіння вітчизні і зрада;

— братовбивчі війни;

— кохання;

— самопожертва;

— життя і смерть та ін.

3. Проблемні завдання та запитання до учнів.

— Порівняйте реальні історичні факти із зображеними в повісті. Чому письменник вивів у творі Орисю як дочку, а не як дружину сотника Завісного? (Письменник хотів показати зв’язок поколінь. Патріотичними почуттями були перейняті всі — від старих (кобзар, бабуся), козаків, до жінок та дітей.)

V. Закріплення знань, умінь та навичок

Завдання учням.

• Визначте поняття, явища чи почуття, які об’єднують героїв або всім їм притаманні.

ukrainska_literatura_10_klass_21

(Відповіді. 1 — патріотизм, антимілітаристські настрої; 2 — вміють сильно кохати; 3 — жорстокі вороги України.)

VI. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

• Продовжіть речення.

«Повість на мене справила враження …»

«Я вдячний (вдячна) нашому часові …»

«Нашим сучасникам треба мати на увазі, що …»

VII. Домашнє завдання

Вміти аналізувати повість, характеризувати героїв.

 

Урок № 18 Тема. М. Старицький. Історико-романтична повість «Оборона Буші». Пригодницький сюжет, драматизм, багатопроблемність, українська література 10 клас

Повернутися на сторінку Конспекти української літератури. 10 клас

михайло старицький оборона буші

Читайте також:
