Урок № 18 Малювання з натури. Новорічні іграшки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 18 Малювання з натури. Новорічні іграшки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: навчати учнів основ малювання з натури; ознайомлювати з процесом узагальнення форми; навчати визначати основну форму предмета, його пропорції, побудову і відображати модель з усіма деталями саме такою, якою учні її бачать; навчати розміщувати зображення на аркуші паперу, рівномірно наносити штрихування олівцем для точнішого відображення предмета;
розвивальна: розвивати окомір дітей, зорове сприйняття натури і дрібну моторику руки;
виховна: виховувати спостережливість, акуратність, увагу; навчати учнів міркувати; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду, невеликі гілочки сосни і ялини, матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання, простий і кольорові олівці, фломастери, гумка.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку № 18 Малювання з натури. Новорічні іграшки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання
• Які матеріали та інструменти знадобляться для створення лінійного малюнка?
• Що художники називають нюансом? Які кольори утворюють нюансні пари?
• Що художники називають контрастом? Які кольори утворюють контрастні пари?
• Як нюансні і контрастні пари відрізняються за настроєм?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя
Ми з вами уже вміємо малювати загальну форму ялини. А сьогодні ми спробуємо намалювати одну гілку і прикрасити її ялинковими іграшками.

ЯЛИНКА
Що за дивна то новинка
Стала в лісі —
Засвітилася ялинка
На узліссі!
Свічечок на гілках — сила-
Пресиленна —
І червона, й синя, й біла,
І зелена!..
А горішков і цукорків —
Без рахунків!..
А під нею — цілі горки
Подарунків!..
О. Стефанович

Бесіда
(Учитель показує класу дві невеличкі гілочки — ялинову і соснову. Урок починається з аналізу їхньої форми.)
• Як ви гадаєте, ці гілочки схожі між собою?
• Що в них спільного?
• Чим вони відрізняються? (На відміну від сосни, в якої довгі голки, на гілках ялини голки короткі, а темно-коричневий колір гілок ялини відрізняється від жовто-оранжевого кольору кори сосни.) Почнемо малювати з нижнього лівого кутка аркуша, навскіс угору.
Давайте проведемо по аркушу паперу пальцем, щоб намітити, як саме буде проходити основна гілка на малюнку.
(Учитель показує послідовність виконання роботи, проводить лінію на дошці крейдою. Учні проводять лінію в зошиті олівцем.

Напрямок бічних гілок має відповідати розгалуженню обраної моделі. Необхідно неодноразово нагадати учням, що вони малюють не якусь гілку ялини, а саме ту, що перед ними. Перше малювання з натури може мати певну складність. Необхідно постійно підбадьорювати та заохочувати клас, демонструючи правильно виконані малюнки. Хвою можна не малювати простим олівцем, а тільки намітити напрямок руху голочок і тонко позначити контур, у межах якого потім будуть намальовані хвоїнки зеленим олівцем або фломастером. Завершивши роботу з олівцевими контурами, учні розфарбовують кору, вибравши олівець або фломастер відповідного кольору.)

292Покрокова схема малювання гілки ялини

• Як ви гадаєте, що нам необхідно намалювати спочатку — гілки чи
голочки?
Ми не можемо пришити ґудзик, поки не пошиємо пальта. Так і нам спочатку потрібно намалювати гілки, а потім прикріпити до них голочки.

Коментар
Особливо складним може стати малювання хвої. Учитель демонструє на дошці крейдою техніку штрихування (від гілки назовні з відривом олівця). Гілки йдуть у різних напрямках, а альбом для малювання має залишатися в одному положенні. Можна зафіксувати положення альбому кнопками або скотчем. Необхідно стежити за тим, щоб учні повертали тільки кисть руки, а не розверталися навколо малюнка всім корпусом. Різнобічна робота кисті руки в цій вправі дуже корисна для розвитку дрібної моторики.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Індивідуальна робота за творчим завданням
Робота над хвоєю займає багато часу. Учителеві необхідно звернути увагу учнів на різні відтінки зеленого кольору на гілці-моделі і запропонувати їм використовувати олівці (фломастери) світло- і темно-зеленого кольору.

V. Підбиття підсумків

Коментар
Учні мають засвоїти основні правила малювання з натури, вміти визначати основну форму предмета, його пропорції, побудову і відображати модель з усіма деталями саме такою, якою вони її бачать; правильно розміщувати зображення на аркуші паперу, рівномірно наносити штрихування олівцем.

Обговорення учнівських робіт
Учитель повинен зазначити правильність виконання роботи і відповідність малюнків до кольору моделі.

Гра «Під ялинкою»
Білий снігу, сніженьку,
Постели доріженьку
Від хати до хати —
Новий рік стрічати. (Двічі)

Усі учасники поступово піднімають і опускають руки, стоячи на місці. Узявшись за руки, всі йдуть навколо ялинки праворуч.

Ми зустріть зуміємо танцями і співами,
Бо живем щасливо, всій землі на диво. (Двічі)

Ідуть навколо ялинки ліворуч до кінця куплета. Повторюючи слова «Бо живем щасливо», плескають в долоні, стоячи на місці.

Круг ялинки станемо, на ялинку глянемо,

Наближаються до ялинки на чотири кроки (зменшують коло).

Руки всі сплетемо, знову заведемо. (Двічі)

Стоячи на місці, дивляться на ялинку і кладуть руки одне одному на плечі.

Білий снігу, сніженьку,
Постели доріженьку
Від хати до хати —
Новий рік стрічати.

Рухи ті самі, що й на перший куплет.
Закінчивши співати, всі діти розвертаються і низенько вклоняються (руки від грудей опускають униз).

VІ. Домашнє завдання

Творче завдання
Учитель пропонує учням розглянути малюнок прикрашеної ялинки.
• Які іграшки зображені на малюнку?
• А які новорічні іграшки є у вас вдома?
• Які з них ваші найулюбленіші?
Удома учні повинні прикрасити ялинову гілку, яку намалювали на уроці, своїми улюбленими іграшками так, щоб їхній розмір відповідав розміру гілки.
Малюнки можна виконувати олівцями або фарбами.

Додатковий матеріал

ЯЛИНКА
Зелена, висока — до стелі —
Красива, струнка, чепурна,
Один тільки раз до оселі
Щороку приходить вона.
Її проводжаючи, дітки
Із жалем говорять щораз:
— Чому ж ти, ялинко, так рідко
Приходиш у гості до нас?
П. Ребро

Урок № 18 Малювання з натури. Новорічні іграшки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас
