УРОК № 17. Тема. Сюжетно-тематична композиція «На далекій півночі», «У спекотній пустелі», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

УРОК № 17. Тема. Сюжетно-тематична композиція «На далекій півночі», «У спекотній пустелі», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Мета: учити передавати кольорове розмаїття навколишнього середовища, контрастні та нюансні кольори природних форм (птахів, тварин) і створювати образи природних форм, використовуючи кольоровий контраст, нюанс; розвивати творчі здібності; виховувати любов, бережне ставлення до природного середовища

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: для вчителя — плакати «Тварини і птахи півночі й півдня», краєвиди півночі й півдня, фізична карта світу; для учнів — альбом, фарби, графітовий олівець, гумка, пензлі, палітра, склянка для води.

Цікавинки про птахів.

Альбатрос — дуже великий морський птах. Харчується рибою і п’є солону морську воду. Завдяки величезним крилам (розмах крил — біля 4 м) ці птахи можуть перебувати в повітрі достатньо довго. Перетинаючи океан, вони долають відстань до 15 000 км.

Пінгвін здатний плавати під водою зі швидкістю 40 км/год, використовуючи крила як пропелер, а деякі види здатні пірнати на глибину 250 м.
Імператорський пінгвін носить своїх пташенят на лапах, зігріваючи їх теплом свого тіла.

Лебідь — один з найкрупніших водоплаваючих птахів, розмах крил якої до 3 м. Ці птахи залишаються вірними один одному все життя. Лебеді живуть більш ніж 22 роки.
Лебідь будує гніздо, яке плаває на поверхні води. Лебеді дбайливо охороняють свої яйця і можуть навіть напасти на людину.

Колібрі-джміль — найменший птах, він важить усього 2 грами.

Страус — самий найбільший птах у світі. Самці страусів чорно-білі, досягають висоти до 2,5 м. Страус може бігти зі швидкістю 65 км/год.
Полярна крачка гніздиться на узбережжі Гренландії, і кожен рік мігрує в Антарктику, пролітаючи 18 000 км.

Цікавинки про тварин.

Білі ведмеді — водяться в районах вічного льоду Арктики, де вони полюють і вирощують малят. Це єдиний вид північних ведмедів, який не впадає в зимову сплячку. Білі ведмеді дуже добре плавають і їм частенько приходиться лавірувати поряд з пливучим айсбергом. Іноді вони запливають на багато кілометрів у відкрите море.

Жирафа — найвища тварина у світі: її зріст сягає 5—6 м. Передні ноги у тварин такі довгі, що для того, щоб напитися води із пруда, жирафі прийшлось би сісти на шпагат.

Зебра. Смуги на зебрі можна порівняти з відбитками пальців людини — візерунки ніколи не повторюються.

Кенгуру — прекрасні стрибуни. Вони скачуть завдяки сильним заднім ногам. Довжина стрибка досягає 10 м. Новонароджений кен-гурьонок дуже малий — усього 2 см завдовжки. Поселившись в сумці, кенгурьонок залишається там до тих пір, поки не виросте.
Більшість з кенгуру живе на землі, а деякі — на деревах.

Голубий кит — найбільша тварина світу. Його довжина — до 30 м, а важить він 100 т — як 15 слонів.
Кити — найкрупніші істоти, що коли-небудь проживали на Землі. Вони навіть більші за живших колись динозаврів.
Кити і дельфіни — ссавці і дихають через отвір на спині.

Північні олені — єдиний вид, у якого не тільки самці, але і самки мають рога. Люди приручили їх більш ніж 3000 років тому, і з тих пір використовують їх як засіб пересуванйя.

Алігатори та крокодили — створюють на березі гніздо з мулу та листя, в яке відкладають до 90 яєць. З’явившись на світ, малеча подає сигнали матері. Вона відкопує малечу і обережно, тримаючи у роті, переносить їх до води.

Заєць (каліфорнійський чорнохвостий) живе в спекотній північноамериканській пустелі. Його виключно довгі вуха допомагають йому охолоджуватися.

ХІД УРОКУ № 17. Тема. Сюжетно-тематична композиція «На далекій півночі», «У спекотній пустелі», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Опитування.
Які тварини та птахи живуть на півночі?
Які тварини та птахи живуть на півдні?
Яка кольорова гама характерна для півночі?
А яка кольорова гама відповідає півдню?
За допомогою яких прийомів і засобів можна виділити головне в сюжетно-тематичній композиції? (Масштабність, прийом ізоляції, виділення головного засобом світла, контрасту, виразність форми.)
Що є другорядними елементами картини? (Елементи, які доповнюють і розкривають тему.)

III. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.
Природа планети, де ми живемо, надзвичайно різноманітна: височенні гори Гімалаїв, вогненні вулкани, розжарене повітря пустелі, льодовики Гренландії, айсберги Антарктиди.
На Землі постійно відбуваються процеси руйнування і творення. У природі все тісно взаємопов’язано. І людина, яка сама є частиною природи, також пов’язана з довкіллям — землею, річками, повітрям та всіма іншими істотами, що живуть навкруги. На жаль, у наші дні майже немає таких тварин, яким не загрожувало б вимирання з вини людей.
Втручання людини в життя природи неможливо зупинити. Але всім нам треба прагнути до того, щоб не завдати їй шкоди, щоб вона якомога менше потерпала від нашого втручання. А для цього треба любити природу, знати тварин, що живуть на нашій планеті поруч і одночасно з нами, їхні звички та спосіб життя. Знати, щоб зберегти і захистити.

IV. Вивчення нового матеріалу

Організація сприймання матеріалу.
Учитель звертає увагу учнів на відеоряд фотоілюстрацій та малюнків про життя людини, тварин в пустелі (мал. 178—185).

168Мал. 178—185

Слово вчителя.
Рослинність пустель досить своєрідна і залежить від типу пустелі, особливостей клімату і наявності вологи. По-перше, рослинність ніколи не утворює суцільного покрову. По-друге, в пустелі немає ні лісів, ні підлісків, ні трави, а у великих чагарників немає листя.
Тваринний світ пустель різноманітний. У всіх пустелях світу живуть гризуни, газелі, антилопи, гірські козли, барани.

Індивідуальне завдання.
Учитель просить учня показати на фізичній карті світу пустелі субтропічні — Сахара, пустелі Австралії, Індостану тощо і полярні — Антарктиди, Гренландії, узбережжя й острови Арктики.

Слово вчителя.
У пустелях Австралії можна побачити стада кенгуру. В азіатських пустелях живуть хижаки — вовки, шакали, лисиці тощо, в африканських — крім того, гепарди, гієни, пуми, в австралійських — дикі собаки динго. Верблюд чудово пристосований до життя в пустелі, це дужа і витривала тварина.
У всіх без винятку пустелях багато птахів, комах, ящірок, змій, їжаків тощо.
Цікавість людей до пустельних земель не згасала ніколи.
Антарктида — ця крижана країна — упродовж тривалого часу була загадкою для людей (мал. 187—192). Сувора природа, важкопрохідні загати з криги в морях, що омивають материк, високі крижані бар’єри — усе це сприяло її ізоляції від зовнішнього світу.
Вражає суворість клімату Антарктиди. На її території — світовий полюс холоду.
На невеликих площах, вільних від льоду, рослинність представлена тільки мохами та лишайниками.

169Мал. 187—192

Центральна частина материка — льодова пустеля, в повному значенні цього слова.
Чайки, альбатроси, баклани, буревісники,» пінгвіни займають увесь материк.
Найбільш типовими птахами вважаються пінгвіни. Тільки народжені пташенята збираються в «дитячі садки». Матері кормлять їх принесеною в дзьобі рибою. Рятуючись від різкого вітру і морозу, пінгвінята утворюють щільну юрбу, всередині якої тепло, і вона постійно немов рухається: замерзлі птахи зовні пробираються всередину і там відігріваються за спинами своїх товаришів.
Ссавці — тюлені, морські леви — гарні плавці та пірнальщики, які ловлять свою здобич під водою.
Білі ведмеді мешкають у районах вічних льодів Арктики, де вони полюють і вирощують дітей.
Північні олені живуть в арктичних частинах Європи, Азії й Північної Америки. Вони дуже добре пристосовані до життя в суворих умовах. У них широкі копита, тому вони вільно пересуваються по снігу. Оленячі та собачі запряжки були до недавнього часу єдиним засобом пересування на півночі.
Тваринний світ дуже цікавий і різноманітний за формою і кольором.
Учні створюють сюжетно-тематичну композицію «На далекій півночі», «У спекотній пустелі» (мал. 193—194), дотримуючись такої послідовності:

170Мал. 193—194

1. Продумати сюжет.
2. Вибрати точку зору і визначити формат аркуша паперу.
3. Розташувати предмети та об’єкти на площині зображення.
4. Визначити лінію горизонту.
5. Визначити, що буде на першому, другому і третьому планах (використовуючи матеріал, наданий вчителем: плакати та фотоілюстрації «Тварини і птахи Півночі й Півдня» — мал. 195,196).
6. Виділити композиційний центр (за допомогою розташування образів та масштабу).
7. Покрити локальним відповідним кольором фон (небо, землю), враховуючи повітряну перспективу.
8. Виконати кольором постаті тварин, птахів та інші образи, якщо вони є в композиції.
9. Зосередите увагу на першому плані: передати кольором форму і матеріал предметів, деталізуючи їх.
10. Проробити другий план (образи зображуємо більш узагальнено, менш чітко, щоб вони не привертали до себе багато уваги, лише доповнювали і допомагали розкрити ідейний зміст композиції).
11. Зробити самоаналіз сюжетної композиції.
Під час роботи учитель розповідає учням цікавинки про тварин та птахів.
Учитель контролює роботу учнів, допомагає їм порадами та рекомендаціями.

171Мал. 195

172Мал. 196 а) тварини савани; б) тварини пустелі; в) тварини Арктики

VI. Завершення уроку
Використовуючи «авторське крісло», учні демонструють і захищають свої роботи. Учитель та учні рецензують і дають оцінку роботам.

VII. Домашнє завдання
Принести: альбом, фарби, графічні матеріали, палітру, склянку для води, серветку, гумку, графітовий олівець.
Спостереження за тваринами, комахами, птахами, навколишнім середовищем.

УРОК № 17. Тема. Сюжетно-тематична композиція «На далекій півночі», «У спекотній пустелі», образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас

Читайте також:
