Урок № 17. Абетка кольору: контраст, нюанс, відтінки. Снігова баба. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 17. Абетка кольору: контраст, нюанс, відтінки. Снігова баба. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: продовжувати закріплювати поняття «симетричний малюнок»; навчати учнів визначати центр композиції; засвоювати основи симетричної композиції; формувати навички роботи в техніці гуаші;
розвивальна: розвивати в дітей уяву, спостережливість, почуття кольору; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати в учнів акуратність, увагу; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до природи; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; фотографії гілок в інеї, сніжинок, кристалів льоду; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; кольоровий картон; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

ХІД УРОКУ Урок № 17. Абетка кольору: контраст, нюанс, відтінки. Снігова баба. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

II. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя
Ми вже знаємо, що найбільше білого кольору ми бачимо узимку. Все навкруги вкриває Зима пухнастою білою ковдрою. На білому снігу, мов на білому аркуші, створює вона свої казкові малюнки.

* * *
Ми не їли, ми не пили —
Бабу снігову ліпили.
Тихне в місті дзвін трамваїв,
Місяць вже встава,
Наша баба сніговая буде не сама.
За С. Маршаком

Давайте й ми намалюємо Снігову бабу. Яким же кольором ми малюватимемо сьогодні? Слід звернутися за порадою до королеви Райдуги!
— Добре,— сказала королева Райдуга,— усе, що розташовано позаду головного зображення на нашому малюнку, художники називають фоном. Стіна будинку, біля якого стоїть наша снігова баба,— це її фон. Я розповім вам, як правильно обрати колір для фону. Але спочатку давайте повернемося до колірного кола, у той день, коли Червона, Синя і Жовта фарби затоваришували.
(Учитель пропонує розглянути малюнки.)
Подивіться, на спектральному колі у кожного кольору свій шматочок, свій «будиночок». Кольори, які живуть у сусідніх «будиночках», дуже схожі між собою. Художники називають їх нюансними парами, а їх сусідство — нюансом. Давайте вимовимо це слово всі разом: «нюанс». Слово це прийшло до нас із Франції. Послухайте, яке воно м’яке, ніжне, як муркотіння кошеняти. Якщо ми покличемо Жовту або Синю фарбу, то «будиночок» нашої зеленої Ялинки буде ніжним і затишним.
Тепер давайте подивимося на «будиночки», розташовані один навпроти одного. Кольори, які в них живуть, дуже різняться. Художники називають їх контрастними парами, а їх сусідство — контрастом. Давайте вимовимо це слово всі разом: «контраст». Це слово звучить, як постріл: різко, жорстко. Якщо нам допоможе Червона фарба, Ялинку буде дуже добре видно на червоному фоні.
(Учитель пропонує розглянути малюнки з кружечками на кольоровому фоні і визначити контрастні та нюансні пари.)

Навчальна гра «Будиночки для фарб»
Клас об’єднується у групи по 5—7 осіб. Учитель розкладає для кожної групи на столі різнокольорові ґудзики (або кружечки кольорового паперу). Гравці повинні зібрати ґудзики (кружечки) в одній лінії контрастними парами, а у другій — нюансними. Перемагає та група, яка виконає завдання першою.

289

III. Закріплення вивченого матеріалу

Творче завдання
Учитель малює на дошці композиційні схеми і пропонує учням обрати правильну, обґрунтувавши свій вибір. Потім учитель малює крок за кроком спочатку схему побудови загальної форми, потім — деталі. (Можна об’єднати учнів у групи, запропонувавши одним намалювати снігову бабу на контрастному фоні, а іншим — на нюансному.)

290Покрокова схема малювання снігової баби

Правила роботи і техніка безпеки
• Головне зображення на малюнку не приховується по кутках аркуша, а розташовується посередині.
• Головне зображення на малюнку не повинне бути завеликим або занадто маленьким.
• Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого;
• Не використовуємо під час малювання кольори безпосередньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
• Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
• Обережно поводимося з водою і фарбами.

Індивідуальна робота за творчим завданням
Під час виконання роботи вчитель за необхідності надає індивідуальну допомогу.

IV. Підбиття підсумків
Відбуваєьбся обговорення учнівських робіт.

Коментар
Заняття спрямоване на визначення рівня засвоєння отриманих знань. Учні повинні вміти розмістити малюнок у центральній частині аркуша, обрати масштаб зображення, дібрати колірне рішення відповідно до поставленого завдання.

Додатковий матеріал

СМАЧНЕ СНІДАННЯ
У дворі під Новий рік
Хизувався Сніговик:
— Із великої морквини
В мене ніс, як в Буратіно!
Зайчик двором пробігав,
Той великий ніс украв.
І тихцем, без хизування,
Він зробив
СМАЧНЕ СНІДАННЯ.
Г. Чубач

* * *
Сніговик стоїть надворі,
Задивляється на зорі:
«Я — як сонечко кругленький,
Не дивіться, що маленький!»
Н. Горошко

Основні поняття

Нюанс — відтінок, невелика розбіжність, ледь помітна зміна.

Контраст — кольори, максимально віддалені один від одного на колірному колі (червоний — зелений, синій — оранжевий, жовтий — фіолетовий).

Урок № 17. Абетка кольору: контраст, нюанс, відтінки. Снігова баба. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Читайте також:
