Урок № 16. Витинанка. Сніжинки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 16. Витинанка. Сніжинки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: ознайомлювати учнів з поняттями «симетричний малюнок», «витинанка», процесом узагальнення форми; формувати трудові прийоми роботи з ножицями;
розвивальна: навчати дітей працювати за зразком; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати спостережливість, акуратність, увагу; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; фотографії гілок в інеї, сніжинок, кристалів льоду; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи.

Матеріали та інструменти: білий папір, простий олівець, ножиці, шматочок дитячого мила.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку № 16. Витинанка. Сніжинки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Бесіда
(Учитель ділить дошку на чотири частини.)
Уявіть собі, що на землі немає нічого, крім білого кольору.
Давайте згадаємо все те, що буває білим навесні, влітку, восени, взимку.
(Усе назване учнями вчитель записує на дошці. Клас розподіляється на чотири групи. Діти описують білий портрет різних пір року.)

• Про що ви думаєте, коли бачите різні білі квіти: конвалії, ромашки, лілії, проліски?
• Що означає білий колір у житті людей?
• Чому стелі часто фарбують у білий колір?
• Люди яких професій носять одяг білого кольору? Чому?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя
Давайте заплющимо очі та пофантазуємо.
Осінь була довгою-довгою-довгою. Листя давно облетіло, земля вже стомилася від нескінченних холодних дощів, а вітер усе співав за вікном свою тужливу осінню пісню. Дуже сумно було всім у лісі. Темно, голо і мокро.
Але одного разу вранці на землю впала перша сніжинка, потім ще одна, ще й ще. І пішов перший сніг.
Це відправила на землю матінка Зима своїх дочок — сніжинок. Наймолодшій вона дала чарівний пензлик із білою зимовою фарбою.
— Подивись, донечко, що з землею дощі та вітри зробили. Нема кому, крім тебе, землю утішити. Вмочи чарівний пензлик у зимову фарбу і подаруй усім, кого зустрінеш, чудове зимове вбрання.
Біла, тендітна, промениста Сніжинка спурхнула з краєчка хмари і полетіла на землю. Яким усе довкола було нудним, сіро-коричнево-чорно-мокрим!
— Скільки ж тут роботи! Мені самій не впоратися,— злякалася Сніжинка.
— Чого ти сумуєш, дурненька?! — розсміявся легкий Морозець. Він сидів на гілці старого дуба і потріскував його гілочками.— Подивись, скільки в тебе сестер-помічниць!
Озирнулася навколо Сніжинка і побачила, що одна за одною злітають на землю сніжинки, і в кожної у руці чарівний пензлик. Вони посріблили віти дерев тонким інеєм, одягли на кущі пухнасті теплі шапки, вбрали зайців у франтівські білі шубки, вкрили всю землю товстою сніговою ковдрою. Яким білим, чистим, легким стало все навколо! Просто диво!
Зраділа маленька Сніжинка і закружляла в хороводі з легким вітерцем. Повз них пролітали інші сніжинки.
— До міста! (До села!)
— До людей!
— На свято!
Співали сніжинки на всі голоси і кликали маленьку Сніжинку із собою. У місті їх чекало дуже багато роботи. Адже потрібно було завалити снігом усі дахи, покрити інеєм усі дерева і розписати памороззю кожне вікно…

Творче завдання
Звісно, самі сніжинки з такою роботою не впораються. Давайте їм допоможемо — виріжемо з білого паперу безліч легких сніжинок і прикрасимо ними вікна нашого класу. Для цього нам знадобиться білий папір, простий олівець, ножиці.
Візьмемо аркуш білого паперу і виріжемо з нього круг. Зігнемо його по діагоналі, а потім ще декілька разів, як зазначено на схемі.
(Учитель демонструє порядок виконання роботи. Декілька шарів паперу учням буде складно прорізати акуратно.)

288

Схема складання паперу для вирізання витинанки

На гойдалці з неба
Сніжинки злітали,
Гойдалку розгойдали,
Зиму викликали…
Гой-да,
гой-да,
гой-да-ди!
Йди-но, зимонько, сюди!
Н. Горошко

На отриманому трикутнику малюємо малюнок для вирізування. Він не повинен бути занадто складним і не повинен перетинати лінії згинів.

Правила роботи і техніка безпеки
• Робоче місце має бути упорядкованим (олівці, ножиці, папір точно на своєму місці).
• Візерунок спочатку виконуємо олівцем, а потім вирізаємо ножицями.
• Під час роботи не розмахуємо олівцями й ножицями.
• Передаємо ножиці одне одному тільки кільцями вперед.
• Після завершення роботи все сміття акуратно прибираємо.

ІV. Закріплення вивченого матеріалу

Індивідуальна робота за творчим завданням
Під час виконання роботи вчитель за потреби надає індивідуальну допомогу.
Усі дитячі витинанки-сніжинки приклеюють на вікна класу за допомогою мокрого мила.

V. Підбиття підсумків

Бесіда
Ми добре попрацювали — зробили багато білих сніжинок.
• А які ще кольори дарує нам зима?
• Хто змінює своє вбрання взимку, а хто — зберігає?
• Якби у вас був чарівні пензлик і зимова фарба, що б ви розфарбували у першу чергу?
• Що відчули люди, коли в місті (селі) настала зима?

Гра «День народження Білої фарби»
Клас необхідно розподілити на 7 груп та обрати учня на роль Білої фарби. Кожна група отримує кольоровий квадратик одного з кольорів райдуги. Усі кольори прийшли на день народження Білої фарби і принесли в подарунок предмети відповідних кольорів. Біла фарба повинна придумати, як вона прикрасить кожний подарунок. Блакитному небу — білі хмари, жовтій кульбабі — білі парашутики-насінини, оранжевій дині — біле насіння тощо.

Додатковий матеріал
Витинанка — зображення, вирізане ножицями з кольорового або білого паперу. В Україні витинанки використовували як прикраси для помешкання, ними прикрашали стіни, піч, вікна. Візерунки витинанок мали символічне значення. Найчастіше використовували геометричні або квіткові візерунки. Найпоширенішими є витинанки, на яких зображення є симетричним щодо вертикальної лінії.

* * *
З неба падають сніжинки
на дерева, на будинки,
на майдани, на садки,
на ялинки, на дубки.
Закрутилися сніжинки,
як веселі комашинки,
наче зграї білих мух,
як м’який холодний пух.
Біле-біле все навколо,
ясне й чисте, як ніколи!
Мов пухнаста ковдра, ліг
скрізь на землю білий сніг.
Н. Забіла

* * *
Завірюха снігом білим
Наче пензликом умілим
Малювала нам охоче
На віконці проти ночі:
Квіти легкі, мов пір’їнки,
І сніжинки, і хмаринки.
На віконці візерунки —
Зимоньки-зими малюнки.
Н. Горошко

ХУДОЖНИК
Двір рипуча віхола
замела,
а на шибках папороть
розцвіла.
Заходився грудень місяць
малювать —
Рік Новий у дім наш теплий
закликать.
О. Орач

Урок № 16. Витинанка. Сніжинки. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Читайте також:
