Урок № 15. Абетка композиції: центр композиції, розмір зображення. Засніжена ялинка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 15. Абетка композиції: центр композиції, розмір зображення. Засніжена ялинка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: ознайомлювати учнів із поняттям «розмір зображення»; навчати визначати центр композиції; засвоювати основи симетричної композиції; продовжувати формувати навички роботи в техніці гуаші та з силуетними формами;
розвивальна: розвивати в дітей уяву, спостережливість, почуття кольору; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати акуратність, увагу; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу, любов до природи; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; фотографії ялинок узимку, влітку, навесні, восени; матеріали для демонстрації послідовності та техніки виконання роботи; магнітофон, аудіозапис твору П. Чайковського «Пори року. Грудень»; різнокольорові ґудзики або кружечки кольорового паперу.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; кольоровий картон; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку № 15. Абетка композиції: центр композиції, розмір зображення. Засніжена ялинка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання
• Які інструменти знадобляться для роботи гуашшю?

III. Вивчення нового матеріалу

Розповідь учителя
Чи любите ви свята? Мешканці нашої дивовижної країни Фантазії просто обожнюють свята! Дні народження, Різдво, Новий рік… До них починають готуватися заздалегідь. Господині прибирають оселі і вигадують страви, якими вони пригощатимуть гостей-сусідів. І, звісно, усі готують одне одному подарунки, дивовижні і незвичайні. Майстри країни Фантазії завжди роблять подарунки своїми руками.
— Щоб придбати що-небудь, не потрібно багато розуму! — говорять вони.— Але коли майстер робить щось своїми руками, то вкладає у витвір частинку своєї душі.
Усі фарби, олівці і пензлі працювали без відпочинку. Аж ось усе готове до святкування: будинки прикрашені кольоровими вогнями, на столах вдосталь тортів і тістечок, чарівні подарунки загорнуті в кольоровий папір.
Тільки Біла фарба зажурено блукає містом. Серед святкової метушні їй не знайшлося місця.
Біла фарба йшла світ за очі. Нарешті вона опинилася на міському майдані та присіла відпочити на лаві у маленькому скверику.
— О-хо-хо-хо-хо! — почула вона. Біла фарба озирнулася, але поруч нікого не було.
— О-хо-хо-хо-хо! — знову зітхнули поруч. Біла фарба придивилася уважно і побачила Ялинку, яка самотньо стояла посередині скверика.
— Чого ти зітхаєш, Ялинко? Чому не розважаєшся разом з усіма?
— Подивись-но на мене! Хіба можна прийти на свято в старому темно-зеленому вбранні? — вигукнула Ялинка і знову зітхнула.
Біла фарба замислилася: «А й справді, голки в Ялинки торішні, темні. Як же їй допомогти? А чи не піти мені до королеви Райдуги? Вона знайде спосіб допомогти Ялинці».
Королева Райдуга посміхнулася: «Ти сама зможеш допомогти Ялинці. Прикрась її гілочки білим снігом — і побачиш, якою вона відразу стане ошатною».
Біла фарба і Ялинка дуже зраділи, а всі інші фарби також захотіли допомогти.
Вони вирішили розфарбувати стіни будинків навколо майдану, щоб дім Ялинки також став ошатним.

У маленької Ялинки
Голочки зелені,
Іграшки та вогники,
Цукерочок дві жмені.
В небі над Ялинкою
Ясна зірка сяє —
Крізь віхоли та марево
Свято закликає.
Н. Горошко

Творче завдання
Учитель малює на дошці композиційні схеми і пропонує учням вибрати правильну, обґрунтувавши свій вибір. Потім учитель малює крок за кроком спочатку схему побудови загальної форми, потім — деталі.

Правила роботи і техніка безпеки
• Головне зображення на малюнку не приховується по кутках аркуша, а розташовується посередині.
• Головне зображення на малюнку не повинне бути завеликим або занадто маленьким.
• Малюємо чистими фарбами і ретельно вимиваємо пензлик, коли переходимо від одного кольору до іншого.
• Не використовуємо під час малювання кольори безпосередньо з банки, а змішуємо їх на палітрі.
• Під час роботи не розмахуємо пензлями й олівцями.
• Обережно поводимося з водою і фарбами.

286Розміщення зображення на аркуші паперу:
а — малюнок занадто великий та зсунутий до краю аркуша;
б — малюнок занадто маленький та зсунутий до краю аркуша;
в — малюнок виконаний правильно

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Індивідуальна робота за творчим завданням
Під час виконання роботи вчитель (за необхідності) надає учням індивідуальну допомогу

287Покрокова схема малювання ялинки. Загальна форма

V. Підбиття підсумків

Обговорення учнівських робіт
Учні самі визначають, хто впорався із завданням, а хто припустився помилки і чому. Усі роботи кріпляться на довгий аркуш паперу або шматок шпалери відповідного кольору. Аркуш із малюнками має стати частиною новорічного і різдвяного оформлення класної кімнати.

Коментар
Заняття спрямоване на визначення рівня засвоєння отриманих знань. Учні повинні вміти розмістити малюнок у центральній частині аркуша, обрати масштаб зображення, дібрати колірне рішення відповідно до поставленого завдання.

Додатковий матеріал

ЯЛИНКА
Зелена, висока — до стелі —
Красива, струнка, чепурна,
Один тільки раз до оселі
Щороку приходить вона.
Її проводжаючи, дітки
Їз жалем говорять щораз:
— Чому ж ти, ялинко, так рідко
Приходиш у гості до нас?
П. Ребро

* * *
Колюча, а не їжак.
Весь вік роздягається,
Під Новий рік убирається,
А називається… як? (Ялинка)
О. Орач

НАША ЯЛИНКА
(уривок)
На ялинці і намисто,
і ліхтарики барвисті,
і блискучий білий сніг
на зелені віти ліг,
І круглясті мандаринки,
і червоні зірочки!
І стрибають круг ялинки
дуже раді малюки.
За вікном летять сніжинки
і сідають на вікні.
Ми танцюєм круг ялинки
і співаємо пісні.
Дуже весело нам жити
кожен день і кожну мить,
між собою всім дружити,
одне одного любить.
Ми щасливії малята
найщасливіших батьків.
Це ж для нас — веселі свята,
подарунки, сміх і спів.
Н. Забіла

Урок № 15. Абетка композиції: центр композиції, розмір зображення. Засніжена ялинка. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Читайте також:
