УРОК № 12. Елементарне поняття про архітектуру як вид мистецтва. Основні елементи архітектурних споруд. Вулиця казкового міста, або Хатинка Бабусі-Ягусі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

УРОК № 12. Елементарне поняття про архітектуру як вид мистецтва. Основні елементи архітектурних споруд. Вулиця казкового міста, або Хатинка Бабусі-Ягусі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: надавати учням поняття про архітектуру як синтетичний вид мистецтва; ознайомлювати з архітектурними пам’ятками України;
розвивальна: формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні особливості архітектурної форми та її частин; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати дбайливе і шанобливе ставлення до пам’яток архітектури та історії; розвивати естетичне сприйняття навколишнього світу; стимулювати розвиток допитливості.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати і фотозображення різних видів архітектурних споруд; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий і кольорові олівці; гумка; гуаш; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра; фломастери.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу; використання проблемної ситуації, що викликає у дитини пізнавальні труднощі, створює необхідність їх подолати.

Основні поняття

Архітектура — це мистецтво проектування і спорудження будівель, створення простору, в якому пребувають люди. Кожна споруда має своє призначення: для життя або праці, відпочинку або навчання тощо.

Коментар
Урок у жодному разі не має на меті детально ознайомлювати учнів із різновидами будівель. Матеріал має бути викладений на рівні загального ознайомлення. За бажанням учитель може продовжити вивчення теми у позакласний час та під час тематичного тижня.

ХІД УРОКУ № 12. Елементарне поняття про архітектуру як вид мистецтва. Основні елементи архітектурних споруд. Вулиця казкового міста, або Хатинка Бабусі-Ягусі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Бесіда
Учитель. Уявіть, що вам потрібно написати листа своєму другові, який живе в іншій країні. Розкажіть про місто (селище), в якому ми живемо.
Що, на вашу думку, в нашому місті (селищі) є найголовнішим? Опишіть, що ми побачимо, якщо вирушимо на прогулянку нашим містом (селищем).
За що ми любимо наше місто (селище)?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Слово вчителя
— Що ми уявляємо, коли чуємо назву міста або країни? Париж — це Ейфелева вежа, Москва — Кремль, Червона площа, Київ — Софійський собор, Києво-Печерська Лавра. А що для вас є уособленням нашого міста (селища)?
Усе, що ми з вами назвали, можна узагальнити одним словом — архітектура.

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Слово вчителя
Для створення твору архітектурного мистецтва необхідні зусилля людей різноманітних спеціальностей:
архітектори створюють в уяві та зображують на папері (проектують) майбутню будівлю;
інженери-будівельники виконують для неї технічні креслення і розрахунки (щоб будівля була міцною та надійною);
будівельники зводять будівлю за кресленнями.
А ще багато людей створюють матеріали, необхідні для будівництва,— цеглу і бетон, скло і метал, дерев’яні вироби, керамічну плитку.
Твори архітектурного мистецтва вражають нас своєю красою, викликають у нас сильні емоції. Перш за все це культові споруди. Люди здавна приділяли особливу увагу тим місцям, де вони могли б звернутися до богів.

388М. де Вламінк«Буживаль» (бл. 1909)

У різних релігіях склалися різні традиції будівництва культових споруд, але всі церкви, монастирі, храми, мечеті, синагоги об’єднує те, що вони налаштовують людину на піднесений лад, змушують звернутися до своїх почуттів, замислитися.
Громадські споруди призначені для загального користування. Це — музеї, театри, інститути, школи, магазини…
Заводи, фабрики, складські приміщення, гаражі — це промислові споруди.
Особливості створення житлових будинків залежать у першу чергу від національних традицій і мають відповідати потребам тих, хто в них мешкає. Людям у них повинно бути зручно і комфортно.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Організація сприйняття творів мистецтва
Учитель. В усі часи художники зображували архітектурні споруди, вулиці міст. Саме ці картині донесли до нас справжній дух старовинних міст та селищ.

389Дж. Каналетто «Двір каменотеса» (бл. 1730)

(Учитель демонструє репродукції картин видатних художників, що зображують архітектурні споруди різних типів, пропонує учням визначити, які саме будівлі зображують художники, які відчуття викликають ці картини.)
Джованні Каналетто називають майстром архітектурних зображень. Усе своє життя він писав рідне місто — Венецію. Картини Каналетто з фотографічною точністю демонструють нам Венецію XVIII сторіччя.
«Двір каменотеса» зображує не парадну красу міста, а маленькі подвір’я, що відображують неповторний дух Венеції.
З подвір’я каменотеса відкривається захоплюючий вид на дзвіницю церкви Санта Марія делла Каріта з її суворими лініями, а поряд ми бачимо маленькі кам’яні хижі, дерев’яні сарайчики, біля яких весело грають діти. Каналетто з любов’ю зображує дрібні деталі життя простих людей. З віконниць звисає білизна: сушиться. Такого не можна побачити ані в Римі, ані у Мілані. Кажуть, що одного разу ціла купа вологої білизни випала з вікна на знаменосця повстанців, що пішли проти республіки. Бунтівники зніяковіли, і Венеція була врятована.

390І. М. Беклемішева «Кам’янець-Подільська фортеця» (1970)

Пояснення до творчого завдання

Варіанти творчого завдання

Варіант 1. Намалюйте місто, в якому всі будинки — дуже незвичайні.
За формою, кольором будинку, за тим, що його оточує, можна легко здогадатися про його господаря. Наприклад, хто може мешкати в оранжевому будинку із зеленим дахом і великими вухами замість труби? (Заєць.)
Нехай кожний вигадає і намалює будинок для казкового героя, а ми разом відгадаємо, хто в цьому будинку живе. (Учні повинні скласти розповідь про один день із життя мешканців їхніх казкових будиночків.)
Перед початком роботи давайте поміркуємо над запитаннями.

Хто мешкатиме у намальованому будиночку?
Які настрої та характери у його мешканців?
Як це можна передати на малюнку?

Варіант 2. Намалюйте хатинку Бабусі-Ягусі.
Опішіть цей казковий персонаж.
Який він за характером? На що схожа хатинка Бабусі-Ягусі?
Де цей будиночок може бути розташований?
Які детали маємо обов’язково зобразити на малюнку, щоб глядачі здогадалися, для кого це помешкання?

Спочатку потрібно намітити лінію горизонту. Потім знайти місце малюнка на аркуші паперу.
Почніть малювання з великих об’ємів, потім переходьте до деталей зображення.
(Під час роботи вчитель коригує роботу учнів, допомагає знайти помилки і радить, як їх можна виправити.
Учні виконують малюнки самостійно, обираючи матеріали, що найбільше відповідають їхньому задуму.)

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ
Учні демонструють класу свої роботи й разом відгадують, для кого побудований дім. Дрібні деталі можна виконати за допомогою фломастерів.
Із малюнків створюють виставку «Вулиця казкового міста».

Коментар
Із метою визначення рівня засвоєння матеріалу вчитель може запропонувати учням наведене далі завдання.

Командна гра «Архітектурна відгадайка»
Учні класу об’єднуються у дві групи. Одна з груп — «архітектори». Решта учасників гри одержують картки із зображеннями архітектурних споруд різного призначення.
«Архітектори» по черзі торкаються олівцем одного з гравців іншої групи, і той розповідає про свою будівлю, не називаючи її. Якщо «архітектор» відгадує будівлю, він одержує картку з її зображенням.
Завдання «архітекторів» — зібрати якнайшвидше всі будівлі, необхідні для створення міста.

УРОК № 12. Елементарне поняття про архітектуру як вид мистецтва. Основні елементи архітектурних споруд. Вулиця казкового міста, або Хатинка Бабусі-Ягусі. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Читайте також:
