Урок № 12. Вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Урок № 12. Вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Мета: навчити вибирати в тексті головне, розвивати уміння зв’язного мовлення, виховувати бережне ставлення до оточуючого середовища.

ХІД УРОКУ № 12. Вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

І. Мотивація діяльності учнів

1. Організаційний момент

2. Оголошення теми та мети уроку

ІІ. Актуалізація опорних знань. повторення стилів мовлення

ІІІ. Читання тексту вчителем

ВЕДМЕДІ ПРОКИНУЛИСЬ
Хуртовина три доби лютувала на полонинах, та нарешті вщухла. Вітер розігнав хмари, і на тлі блакитного неба сліпуче виблискували залиті сонцем вершини гір.
Поруч майже чорною видавалась темна зелень ялинового лісу, що підступав до полонини.
Трохи нижче, на схилах, велетенські сірі буки здіймали вгору свої оголені гілки, і ніщо не нагадувало про те, що ще нижче струмки з веселим дзвоном перестрибують з каменя на камінь, поспішаючи до гірського потоку, а на деревах уже почали розпускатись бруньки.
Із захованої серед уламків скель печери почулося чиєсь бурчання. Олень, що недалеко, край галявини, обгризав кору на молодих гілочках, полохливо наставив вуха і раптом стрімголов кинувся в хащі, хоча гілки боляче били його по молодих, вкритих ніжною шкірою рогах, які тільки почали відростати.
З печери з’явилася ведмежа голова. Понюхала повітря і зникла знов. А за хвилину, підштовхуючи легенькими стусанами двох малих ведмежат, що народилися в лігві зимою, вилізла стара ведмедиця. Ведмеді залишили зимове лігво; в Карпатах почалась весна (За А. Боженком).

ІV. Словникова робота

1. Пояснити лексичне значення слів: полонина, хаща.
Полонина — безліса ділянка верхнього поясу Українських Карпат, яка використовується для пасовиська та сінокосу.
Хаща — густий непрохідний ліс, чагарник, густі зарості.

2. Дібрати синоніми до слів лютувати, виблискувати, видаватися, вилізати, велетенський, стрімголов.

3. Запис на дошці опорних слів.
Хуртовина, вершини гір, оголені гілки, гірський потік, бруньки, уламки скель, ведмежа голова, зимове лігво.

V. Складання плану

Орієнтовний план переказу
1. Хуртовина в полонинах.
2. На вершинах гір.
3. На схилах гір.
4. Олень.
5. Ведмеді залишили зимове лігво.

VІ. Переказ епізоду, де подається опис природи

VІІ. Повторне читання тексту завдання

VІІІ. Самостійна робота учнів над переказом

ІХ. Перевірка окремих робіт та їх обговорення з учнями

Х. Домашнє завдання
Удосконалити написане в класі. Повторити типи мовлення.

Урок № 12. Вибірковий переказ тексту розповідного характеру з елементами опису природи, Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі

Повернутися на сторінку Уроки розвитку зв’язного мовлення в 6 класі
