Урок № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Урок № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Мета:
навчальна: ознайомлювати учнів з особливостями роботи на вологому папері; закріплювати поняття «лінія горизонту»; ознайомлювати з поняттями «перетікання», «центр композиції», «рух»; закріплювати навички добирання необхідного кольору змішуванням;
розвивальна: розкривати поняття про співвідношення фактури матеріалу і техніки виконання малюнка; навчати дітей визначати головне в композиції; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: формувати в учнів навички колективної творчості; виховувати естетичне сприйняття навколишнього світу; забезпечувати доброзичливу атмосферу; стимулювати розвиток допитливості.

Обладнання: навчальні плакати, репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду.

Матеріали та інструменти: альбом для малювання; простий олівець; гумка; фарби — гуаш або акварель; пензлі № 4, 6; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів; палітра.

Тип: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Хід уроку № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

І. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів

Запитання
• Які кольори художники називають основними?
• Які кольори художники називають змішаними?
• Які кольори необхідно змішати, щоб одержати зелену фарбу (оранжеву, фіолетову)?
• Які матеріали та інструменти знадобляться для малювання фарбами?

III. Вивчення нового матеріалу

Організація сприйняття творів мистецтва

Бесіда
• Як ви гадаєте, чи може художник любити якийсь один колір? (Учитель пропонує учням подивитись слайди або репродукції картин І. Айвазовського. Клас об’єднується в групи. Кожна група повинна визначити, які кольори переважають на запропонованій репродукції. Учні разом виділяють кольори і відтінки, характерні для картин цього художника.)

277І. Айвазовський «Від штилю до буревію» (1895)

• Який колір Айвазовський обирає для того, щоб зобразити воду?
• Які кольори має спокійне море (бурхливе море, море під час грози)?
• Чи можна за картинами визначити, який настрій був у художника? Які кольори вам про це розповіли?
А зараз давайте разом заплющимо очі та вирушимо в нову подорож. Це особлива подорож. Ми вирушаємо у морські глибини. Уявіть, що перед вами — море.
• Якого воно кольору?
Згодом на синю воду падає жовтий сонячний промінь.
• Якого кольору набуде вода? (Зеленого) Але ось набігла хмара, закрила сонце.
• Якого кольору вода тепер?
• А якщо сердитий вітер жене хвилі, піднімаючи біля берега пісок до поверхні води?
Ми занурюємося під воду. Світла стає все менше, таємничі тіні ворушаться в глибині…

Творче завдання
Усі ви маєте рацію. Вода може бути і синьою, і зеленою, і блакитною, і фіолетовою… Ви можете обрати для свого моря будь-який колір, якщо додасте до нього бодай крапельку синьої фарби.
• А які лінії у моря? (Учитель пропонує учням показати рух води долонею в повітрі.)
Саме так плавно і хвилеподібно повинен рухатися ваш пензлик, щоб передати рух води.
Давайте злегка змочимо аркуш паперу чистою водою. А тепер хвилястими лініями нанесемо сині, синьо-зелені, блакитні, фіолетові смуги так, щоб кольори перетікали один в одний. Біля поверхні моря вода буде світлішою, а в глибину потрапляє менше світла, і кольори будуть темнішими. (Учні виконують роботу.)
Поки наш малюнок висохне, давайте оберемо мешканців нашої морської сторінки.

Тут зірка морська. Щохвилини
Дельфіни снують, а вода
Предивні підводні рослини,
Як вітер на суші, гойда.
На аркуші цьому німіють
Всі тіні, як в царствах морів.
А риби світитися вміють
Не гірш золотих ліхтарів.
За С. Маршаком

Дельфіни — найулюбленіші мешканці моря для багатьох людей. Скільки про них складено казок і легенд, розказано й написано реальних і вигаданих історій! Живуть ці незвичайні тварини великими групами і дуже дбайливо ставляться одне до одного. Учені дотепер сперечаються, розумні дельфіни чи ні.
Дельфіни кмітливі, цікаві, у них є власна досить складна мова, вони можуть навіть копіювати людське мовлення. Дельфіни здатні діяти спільно. А ще вони можуть користуватися інструментами, сприймати музику, малювати. Дельфіни навіть наділені почуттям гумору.
Деякі вчені вважають, що в ті далекі часи, коли життя на Землі після зародження в океані почало нарешті опановувати суходіл, далекі пращури дельфінів чомусь передумали й повернулися до водного способу життя.
Достеменно можна сказати тільки одне: дельфіни — найрозумніші істоти на Землі після людини.
Будова тіла й особливості шкіри дельфіна дозволяють йому розвивати високу швидкість. Рухаються ці тварини легко і граціозно і можуть обігнати пасажирський потяг.

278

Слух у дельфіна в десять разів тонший за людський. А ще дельфін особливим чином орієнтується у воді і знаходить здобич. Саме ця властивість наштовхнула людей на ідею створення ехолокатора. Цей точний прилад допомагає знаходити дорогу кораблям і літакам.
(Учитель пропонує розглянути порядок малювання дельфіна від простого до складного.)

279Малюнок, виконаний олівцем, слід наповнити кольором. Для цього спину дельфіна зробимо темно-сірою (змішаємо чорну та білу фарби), а черевце — білим.
На морському дні ростуть рослини найрізноманітніших кольорів і форм.
Вигадайте їх самостійно, а ще додайте різнокольорові камінчики й пісок.
(Учитель показує кругові рухи пензлем для виконання округлих форм і плавні лінійні рухи для виконання малюнка водоростей.
Діти виконують індивідуальну роботу за творчим завданням.)

IV. Закріплення вивченого матеріалу

Бесіда
• Які кольори ми обрали для створення хвиль? (Синій, синьо-зелений, блакитний, фіолетовий.)
• Що між цими кольорами спільного? (У кожному з них присутній синій колір.)
Кольори, об’єднані одним певним кольором, називають відтінками цього кольору.
• Як художники називають білий, чорний і сірий кольори? (Ахроматичними)

V. Підбиття підсумків
Відбувається обговорення учнівських робіт.

Коментар
Під час уроку учні мають засвоїти основні навички роботи на вологому папері; навчитися відтворювати на малюнку лінію горизонту, розрізняти поняття «перетікання», «центр композиції», «рух»; свідомо добирати необхідні кольори змішуванням; розуміти співвідношення фактури матеріалу і техніки виконання малюнка.

Додатковий матеріал

* * *
В морі синім — наче квіти —
Риб яскравих мальки-діти:
В хованки із сонцем грають,
Хвилі чемно зустрічають.
Н. Горошко

ЧОРНЕ МОРЕ
Ось яке ти!
Ні кінця тобі, ні краю.
Диво-рибами «Ракети»
Пасажирські пропливають.
Де він — берег протилежний?
Синє небо, море синє
Так злились в одне безмежжя,
Що зітерся обрій нині.
Хмари в морі, в небі хвилі.
Чесне слово, не морочу.
Линуть чайки легкокрилі,
Далечінь вбирає очі.
І мені говорить море:
«Я не чорне, я прозоре.
Вам дорогою стелюся
Через марева й тумани.
Не спинюся, не стомлюся,
Донесу до океану.
Я багате невимовно,
Таємниць незнаних повне.
Не відкрила ще людина
Всі скарби в моїх глибинах.
У підводних пасовиськах
Ходять риби косяками.
Променистим грають блиском
Хвилі теплими ночами.
Та як хтось мене схотів би
Порівняти з океаном —
Буду грядочкою тільки
Із безмежним поруч ланом».
Т. Коломієць

Урок № 12. Абетка композиції: заповнення площини аркуша. Перетікання кольору. Чарівний світ моря. Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Повернутись на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 1 клас

Читайте також:
