УРОК № 11. Тема. Інтер’єр класної кімнати, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

УРОК № 11. Тема. Інтер’єр класної кімнати, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Мета: поглибити знання про закони лінійної перспективи; виробити практичні навички зображення інтер’єру з різних точок зору, уміння бачити і розуміти особливості будови форми замкнутого простору; розвивати образно-просторове мислення та уяву.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: для вчителя — схеми побудови інтер’єру в різних видах перспективи, репродукції картин; для учнів — альбом, графітовий олівець, гумка.

Вузлики на пам’ять

Інтер’єр (франц.  внутрішній) — відносно замкнений, організований у функціонально-естетичному відношенні простір усередині будівлі. Складається з приміщення (стін, підлоги, стелі чи склепіння) та обладнання (меблів, картин, килимів, освітлювальних приладів тощо). Інтер’єр є синтезом різних видів мистецтва, підпорядкованих архітектурі будівлі. Його характер змінюється відповідно до зміни архітектурного стилю.

ХІД УРОКУ № 11. Тема. Інтер’єр класної кімнати, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Опитування.
Які види перспективи ви знаєте? Де застосовуються знання про перспективу?

III. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.
Інтер’єр — це оформлення внутрішнього простору будинку або окремих приміщень.
В інтер’єрі можуть бути виражені різноманітні відтінки почуттів і настрою людини: радість, смуток, роздуми; він може бути святковим або скромним, затишним або холодно-парадним. У ньому можливо показати зміни, які вносить до нашого життя дійсність. Вигляд нової квартири, лабораторії, офісу, театру, концертного залу буде відображати побут, смаки та захоплення нашого сучасника.
Інтер’єр слугує переходним етапом до пленеру, до вулиці, повітря. Відкриті вікно або двері на балкон пов’язують інтер’єр з пейзажем зовнішнім світом.
Вам необхідні певні знання і навички зображення інтер’єру, тому що дуже часто він є фоном для тематичних композицій.

000

IV. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.
Малювання інтер’єру потребує знання перспективи, уміння користуватися нею. Коли ми з вами будемо малювати класну кімнату або інший інтер’єр, ми насамперед повинні знайти місто, відкіля краще буде видно це приміщення.
Робота над формуванням навичок і вмінь.
Учитель, використовуючи схеми (мал. 135), дає пояснення стосовно різних видів побудови інтер’єру.

150Мал. 135

Слово вчителя.
Перспектива, у якій одну із стін зображують паралельно картині, називають фронтальною. Фронтальна перспектива характеризується простотою побудови і виразністю (мал. 135, а). Головна точка сходження розташована на фронтальній стіні в місці перетину вертикальної осьової лінії картини з лінією горизонту. У такому випадку бічні стіни на малюнку будуть однакові. (Учитель демонструє репродукцію картини Леонардо да Вінчі «Тайна вечеря».)
Якщо треба побудувати зображення з більшим видом на праву половину інтер’єру, то точку сходження зсувають ліворуч від центра картини (мал. 135, б). (Учитель демонструє репродукцію картини П. Федотова «Сватання майора».)
Малюнок інтер’єру може бути побудований і в кутовій перспективі, у якій зображають дві стіни, площини яких повернуті під певним кутом до картини (мал. 135, в). Така побудова перспективи інтер’єру має дві точки сходження. (Учитель демонструє репродукцію картини В. Сєрова «Дівчина з персиками».)
Елементи інтер’єру — двері, вікна, класну дошку тощо малюють на другому етапі, враховуючи при цьому їх перспективні зміни. Лінії вікон, дверей, шафи, стола, якщо їх продовжити, мають також зійтися в тій точці сходження, що й лінії підлоги, стелі. Пропорції їх узгоджуються з основними вимірами інтер’єру (висота, ширина, глибина).
Ті предмети, які в інтер’єрі розміщені не паралельно стінам, мають для побудови свої точки сходження, що розташовані на єдиній для всього інтер’єру лінії горизонту.

V. Практична діяльність учнів

Підготовчі вправи.
Учитель на дошці виконує побудову фронтальної й кутової перспективи інтер’єру кімнати. Учні на зворотному боці попереднього малюнка виконують малюнки-схеми фронтальної й кутової перспективи.

Практична робота.
Учитель на дошці пояснює поступову побудову фронтальної перспективи кімнати з розміщенням у ній меблів. Учні послідовно за вчителем виконують побудову інтер’єру у своїх альбомах.

Алгоритм виконання фронтального зображення інтер’єру:
1. Визначити лінію горизонту на картинній площині.
2. Визначити головну точку сходження, яка розташована на фронтальній стіні посередині лінії горизонту.
3. У центрі на лінії горизонту зображується у певних пропорціях фронтальна стіна.
4. Паралельні між собою лінії підлоги, стелі (перпендикулярні до картинної площини) йдуть до точки сходження на лінію горизонту.
5. Усі паралельні між собою лінії вікон, дверей (перпендикулярні до картинної площини) йдуть до точки сходження на лінії горизонту.
6. Усі горизонтальні та вертикальні лінії, паралельні щодо картинної площини, свого напрямку не змінюють.

VI. Завершення уроку
Учитель підводить підсумки: аналізує характерні помилки в роботах учнів; дає загальну оцінку виконаним роботам; оцінює діяльність учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання
Спостереження за фасадами будівель. Принести: альбом, фарби, графічні матеріали.

УРОК № 11. Тема. Інтер’єр класної кімнати, образотворче мистецтво, уроки малювання, 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас
