• Гороскоп 2016

УРОК № 11. Рельєф (опуклий та заглиблений). Передавання фактури поверхні у рельєфі. На дні морському (Золота рибка). Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

УРОК № 11. Рельєф (опуклий та заглиблений). Передавання фактури поверхні у рельєфі. На дні морському (Золота рибка). Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Мета:
навчальна: продовжувати ознайомлювати учнів зі скульптурою як видом образотворчого мистецтва, з поняттями рельєф, контррельєф, барельєф, горельєф; продовжувати закріплювати навички роботи з пластичними матеріалами;
розвивальна: формувати у дітей уміння сприймати, розрізняти й аналізувати характерні риси напівоб’ємної форми; закріплювати навички основних видів ліплення; розвивати вміння передавати свої почуття, емоції, настрій скульптурними засобами; розвивати дрібну моторику руки;
виховна: виховувати в учнів естетичне сприйняття навколишнього світу, екологічну культуру.

Оснащення:
візуальний ряд: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників і навчальні роботи з методичного фонду; формочки для піску;
обладнання: ТЗН;
матеріали та інструменти: дошка для ліплення; пластилін (глина); стеки; цупкий картон; простий олівець; матеріали для відбитка; гуашеві фарби; палітра; пезлі № 4, 6; клей ПВА; пензель для клею; серветки.

Тип уроку: комбінований урок.

Методи і засоби роботи: евристична бесіда; практична робота на базі засвоєного матеріалу.

Основні поняття

Рельєф — скульптура, обмежена площиною фону. Рельєфи прикрашають стіни будівель ззовні й усередині.

Барельєф — рельєф, який виступає з площини.

Горельєф — заглиблений рельєф.

Метод відтискання — відтискання на пластичній поверхні фрагментів рельєфної тканини, природних матеріалів тощо.

Фактура — у образотворчому мистецтві сукупність різних прийомів оброблювання поверхні.

ХІД УРОКУ № 11. Рельєф (опуклий та заглиблений). Передавання фактури поверхні у рельєфі. На дні морському (Золота рибка). Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ

Бесіда
З яким видом образотворчого мистецтва ми познайомилися на попередньому уроці?
Навіщо люди створюють скульптури?
Які думки і почуття вони допомагають їм передавати?
Які види скульптури ми знаємо і для чого їх використовують люди?
Пригадаймо правила створення плаского зображення. (Правила роботи і техніку безпеки під час малювання — див. урок 1.)

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснення вчителя
— На попередньому уроці ми з вами робили подарункову статуетку. Її можна взяти в руки, розглянути з різних боків, повертаючи по колу.
Скульптуру, навколо якої можна обійти і розглянути з усіх боків, називають круглою скульптурою.
Але коли скульптура зустрічається з іншим, вже добре знайомим нам видом мистецтва — архітектурою, вона наче притискається до стіни — розчиняється в ній, або навпаки — виростає з площини стіни. При цьому ми з вами бачимо тільки частину об’ємного зображення. Так ось, зображення, що виступає над стіною, називають рельєфом.
Художники розрізняють два види рельєфу. Один називають барельєфом. Слово це французьке й означає воно низький рельєф. Дійсно, в барельєфі зображення виступає над площиною менше ніж на половину свого об’єму.
Якщо ми бачимо більше ніж половину об’єму зображуваних фігур, якщо вони майже «вибралися» з площини стіни — це горельєф, або високий рельєф.
(Гарною ілюстрацією для уроку, присвяченого рельєфам, можуть слугувати формочки для піску. Можна продемонструвати учням обидва види напівоб’ємної скульптури на піску. Можна використовувати коробку, наповнену вологим піском.)

387Створення елементарного рельєфу методом відбитка

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Пояснення вчителя
— Сьогодні ми з вами знову станемо скульпторами.
І для роботи нам знадобиться аркуш картону розмірами 10 х 10 см. Ми ліпитимемо рельєф, присвячений мешканцям морського дна. Ви вже знаєте, що ліпити — означає додавати шматочки матеріалу до форми. Для ліплення ми скористаємося пластиліном (глиною).
Але перш ніж ми розпочнемо ліплення, давайте згадаємо основні правила і прийоми роботи з глиною (пластиліном або тістом). (Правила роботи і техніку безпеки під час роботи з пластичними матеріалами — див. урок 9.)
(Учитель нагадує основні прийоми ліплення (розкочування, скачування, сплющування, защипування, прищипування, вдавлювання) і пропонує учням показати долоньками, як ці прийоми виконуються.)

Творче завдання

Пояснення до творчого завдання
Учитель. Риби — чудовий сюжет для рельєфу. Подивіться на рибу уважно, і ви побачите, що всі лінії, які утворюють її форму, плавні та м’які. Накресліть загальну форму риби, а потім заповніть отриману форму ковбасками і кульками з пластиліну. Викладіть пластилінові ковбаски по контуру рибки, потім поверхню всередині форми заповніть пластиліном і вирівняйте стекою. Додайте ковбаски-водорості й круглі камінчики для дна. Прикрасьте рибу методом відбитка або послідовним примазуванням круглих лусочок, рухаючись від хвоста до голови. Готовий рельєф можна розфарбувати гуашевими фарбами, а потім покрити клеєм ПВА.

Індивідуальна робота за творчим завданням
На аркуші паперу розміром 10 х 10 см виконують ескіз майбутнього рельєфу. Потім на картон розміром 10 х 10 см послідовно наносять горизонтальні ковбаски з пластиліну блакитного, синього, зеленого, фіолетового кольорів. Учні можуть скористатися готовими кольорами пластиліну або змішати пластилін необхідних кольорів. Потім поверхню вирівнюють пальцем або стекою.

Коментар
Риби мають пласку форму, тому робота може бути виконана у два способи. Дрібних рибок учні можуть виліпити за зразком, а одну велику — методом заповнення форми.

VІ. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ

Обговорення учнівських робіт
Після виконання рельєфів відбувається обговорення учнівських робіт. Із готових рельєфів створюють фриз «На дні морському».

УРОК № 11. Рельєф (опуклий та заглиблений). Передавання фактури поверхні у рельєфі. На дні морському (Золота рибка). Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків образотворчого мистецтва (малювання), 2 клас
