Урок № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

Урок № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

Мета: продовжити знайомство з графікою як одним із видів образотворчого мистецтва; учити застосовувати знання в практичній діяльності, свідомо користуватися різними художніми техніками та матеріалами для виконання творчих робіт; формувати творче мислення, уміння аналізувати; виховувати любов і цікавість до творів образотворчого мистецтва

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: для вчителя — репродукції картин, відеоряд гравюр, плакат «Вправи на різні типи ліній»; для учнів — альбом, графічні матеріали, гумка.

Вузлики на пам’ять

Гравюра — 1) Вид графіки, в якому зображення є друкованим відбитком з малюнка, виконаного ритуванням на дошці (друкарській формі). 2) Друкований відбиток на папері з пластини (дошки), на якій вирізьблено малюнок. Види: опукла, поглиблена, плоска.

Естамп — твір друкарської графіки — відбиток на папері, шовку та інших матеріалах. Види: гравюра, офорт, літографія, ліногравюра.

ХІД УРОКУ № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

I. Організація уваги учнів, оголошення теми та мети уроку

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

Опитування.
Назвіть види образотворчого мистецтва.
Які засоби виразності живопису, скульптури, графіки ви знаєте?

III. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя.
Ми продовжуємо мандрувати по видах образотворчого мистецтва. І сьогодні я вас знову запрошую до країни під назвою «Графіка».

Графіка — це один із видів образотворчого мистецтва, основою якого є малюнок. Із творами графіки ми зустрічаємося скрізь. Вони є в газетах, книгах, рекламах, у музеях, на виставках.

Графіка — самий поширений вид мистецтва. На перший погляд графічні зображення є простими, але насправді мистецтво графіки дуже складне. Митцю потрібно на площині аркуша паперу передати об’єм та форму предмета одним кольором або тональністю, різноманітність характерів і настроїв — лініями, штрихами, чорно-білими плямами.
Коли ми бажаємо переконати співрозмовника в чомусь або пояснити що-небудь, ми беремо до рук олівець, і він нам допомагає. Інколи достатньо схематичного начерку — і наша думка зрозуміла. Простим начерком олівця можна передати різні відтінки людських емоцій: біль, гнів, радість.

IV. Вивчення нового матеріалу

Слово вчителя.
За призначенням графіка поділяється на такі види: станкова (від слова «станок» — мольберт, на який ставиться холст), книжкова (оформлення та ілюстрування друкарської продукції), прикладно (етикетки, марки, запрошення, реклами, листівки) та плакатна.
До станкової графіки належать малюнки та композиції, виконані олівцем або іншими графічними матеріалами в одному екземплярі.

Гравюра — значно складніший вид графіки, ніж малюнок. Є багато її різновидів. Основні — це гравюра на дереві (ксилографія), моталі (офорт), камені (літографія), лінолеумі (ліногравюра).

Естамп — це відбиток з авторської друкарської форми.

Одним із достоїнств друкарської графіки є можливість її тиражування: відбитків може бути багато, і всі вони будуть мати цінність авторського оригіналу, тому основою будь-якого виду графіки залишається малюнок-оригінал.
Малюнок є основою не тільки для графіки, але і для інших видів образотворчого мистецтва. Живописець, скульптор, архітектор у малюнках і нарисах висловлюють свої думки, будують композиції майбутніх картин, скульптур, архітектурних споруд. Умінням передавати свої думки в малюнку треба володіти фахівцям багатьох професій. Тому знайомство з основами графічного мистецтва необхідно кожній людині.
«Країна, в якій учили б малювати так, як вчать писати, перевершила би скоро всі інші країни у всіх мистецтвах, науках і майстерності»,— писав французький філософ XVIII ст. Д. Дідро.
Для успішної праці в графіці необхідно розвивати здібності бачити навколишній світ очима художника, помічати незвичайне у звичайному, бути спостережливим і зацікавленим.
Організація сприймання творів мистецтва.
Учитель звертає увагу учнів на відеоряд гравюр, аналізуючи засоби виразності графіки.

Відеоряд:
А. Дюрер, Л. Кірнанах, Г. Гольбейн-молодший, В. Фаворський, М. Купріянов.
Літографія. М. Попов «Мисливські пейзажі», X. Ельма «Сосни в Тапурла».
Ксилографія. І. Голіцин «Пам’яті Фаворського», І. Торн «Естонська земля».
Ліногравюра. Г. Захаров «Вечірнє сонце», Д. Іванаускайте «Яблуня».
Офорт. І. Ігоніна «Субота» із серії «Міські мотиви»

V. Практична діяльність учнів

Підготовчі вправи. 1
Учні виконують вправи на різні типи ліній (мал. 1) на зворотному боці аркуша паперу.

27Мал. 1

Ці вправи допомагають виявити різноманітність характерів ти типів ліній. Головне — чітке зображення та образна виразність ліній, які стануть «героями» перших наших композиційних нарисів.

Практична робота.
Учитель демонструє учням зразки композицій (мал. 2) і доводить, що за допомогою графічних матеріалів та засобів виразності графіки можна передати свої враження, настрій.

28
Мал. 2.

Характер лінії — її плавність або пружність, м’якість або твердість, переривистість або безперервність, товщина або тонкість — дозволяє художнику-графіку передати не тільки обриси і форми предметів, але і фактуру матеріале, з якого вони зроблені (скло, дерево, метал тощо).
Учні виконують абстрактну композицію й дають назву своїй творчій роботі.

VI. Завершення уроку
Використовуючи «авторське крісло», учні демонструють і захищають свої роботи.
Учитель підводить підсумки — оцінює діяльність учнів на уроці.

VII. Домашнє завдання

Принести: альбом, графічні матеріали за вибором.

Урок № 1. Тема. Секрет мистецтва графіки. Абстрактна композиція, образотворче мистецтво 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків малювання, образотворче мистецтво 7 клас
