Тема уроку: І. Франко «Захар Беркут». Зображення героїчної боротьби русичів протии монголо-татарських нападників, українська література 7 клас

Тема уроку: І. Франко «Захар Беркут». Зображення героїчної боротьби русичів протии монголо-татарських нападників, українська література 7 клас

Мета: розглянути й опрацювати, я к у творі зображується героїчна боротьба русичів проти монгольських нападників; розвивати логічне та творче мислення, увагу, спостережливість, культуру роботи в малих групах, уміння узагальнювати та робити ґрунтовні висновки, давати розгорнуту відповідь на поставлені запитання; формувати активну громадянську позицію, кругозір, світогляд; виховувати почуття любові до рідного краю, почуття гордості за наших предків, які мужньо обороняли руські землі від ворогів.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет І. Франка, текст повісті «Захар Беркут», світлини карпатських пейзажів, карта України.

ХІД УРОКУ І. Франко «Захар Беркут». Зображення героїчної боротьби русичів протии монголо-татарських нападників, українська література 7 клас

I. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ

II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

Слово вчителя

Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над змістом історичної повісті І. Франка «Захар Беркут». Вчитимемося аналізувати, систематизувати вивчене, висловлювати свої думки з приводу різних питань; визначатимемо головні проблеми повісті.

Пропоную вам спробувати свої сили в ролі дослідників.

Виберіть тему проекту та протягом чотирьох уроків готуйтеся до його захисту.

Теми проекту

1. «Образи-символи в повісті «Захар Беркут».
2. «Порівняльна цитатна характеристика образів тухольців та монголів».
3. «Порівняльна характеристика образів Захара Беркута та Тугара Вовка».

III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Літературний диктант

1. Де відбуваються події в повісті І. Франка? (У Карпатах)
2. Хто такий Тугар Вовк? (Боярин)
3. Мирослава була схожою на… (тополю).
4. Хто допоміг Мирославі в боротьбі з ведмедицею? (Максим)
5. Хто мав серце «як щире золото»? (Максим)
6. Яке дерево росло за селом Тухля ? (Липа)
7. З чим йшли закличники на копні збори? (Зі знаменом)
8. Хто був старійшиною в громаді? (Захар Беркут)
9. З чим порівнюють Захара Беркута? (З дубом-велетнем)
10. Що стояло при вході в село Тухля? (Сторож)
11. Коли відбувалося полювання на Тухольщині? (Навесні)
12. Чим гордилися тухольці? (Гірським проходом)

IV. СПРИЙНЯТТЯ ТА ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя
І. Франко у своєму творі «Захар Беркут» чудово зобразив героїзм тухольців. Вони дуже люблять свою батьківщину, здатні на подвиг і тому перемагають удесятеро сильнішого ворога. Подивіться на ці фото на дошці. Можливо, саме таким було с. Тухля багато років тому. У чому ж сила тухольців? Адже і досвіду в них менше, і озброєні були гірше, і за кількістю вони поступалися монгольському війську?.. Відповіді на ці питання ми й будемо з вами шукати.

2. «Мозковий штурм»у парах

Учитель. Об’єднайтеся у пари та обговоріть питання: «Що таке героїзм? Які вчинки можна назвати героїчними?»

Ідеї записують на дошці.

Учитель. Читаючи твір І. Франка, кожний захоплюється тухольцями, їхньою непереможною звитягою, вірністю, патріотизмом. Проблема патріотизму була, є і завжди буде актуальною, адже захист Вітчизни — це священний обов’язок кожного її громадянина.

3. Робота над III розділом повісті

А) Виразне читання та переказ цікавих епізодів

Б) Робота в парах
Записати елементи сюжету розділу; подати результати роботи (по одному представнику від пари).

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК

1. Запитання учням

Який епізод спілкування Тугара Вовка з монголами переконав вас, що боярин давно приятелює з ворогами свого краю?

Що зрозуміла Мирослава, коли побачила, як радо вітають монголи її батька? Які події спливли в її пам’яті?

2.Завдання

Розподіліть героїв.

Позитивні Ті, у яких негативнее бореться з позитивним Негативні
Захар, Максим, Мирослава Тугар Вовк Бурунда, Пета, монголи

 

VI. ПІДСУМКИ УРОКУ. ОЦІНЮВАННЯ НАВЧАЛЬНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ УЧНІВ

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Опрацювати V та VI розділи повісті.

Визначити елементи сюжету опрацьованих розділів.

Тема уроку: І. Франко «Захар Беркут». Зображення героїчної боротьби русичів протии монголо-татарських нападників, українська література 7 клас

Повернутися на сторінку Конспекти уроків української літератури 7 клас

Повернутися на сторінку Додаткові конспекти уроків української літератури 7 клас
