О. Довженко. «Зачарована Десна» — задушевна лірична оповідь про дитинство письменника. Конспекти уроків української літератури, 6 клас
Мета: визначити основні джерела особистості письменника та його таланту як підґрунтя для написання автобіографічного твору; вдосконалювати вміння учнів щодо аналізу художнього твору; розвивати критичне мислення учнів; виховувати духовні цінності особистості.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання: портрет О. П. Довженка, репродукції до кіноповісті, опорні схеми, електронний посібник «Книга вголос».
ХІД УРОКУ О. Довженко. «Зачарована Десна» — задушевна лірична оповідь про дитинство письменника. Конспекти уроків української літератури, 6 клас
І. Організаційний момент
II. Актуалізація знань учнів (форма роботи — сенкан)
Спираючись на зміст кіноповісті «Зачарована Десна», спробуйте виділити головне і обрамити його у формі сенкану, підібравши опорні слова.
дитинство
щасливе
безтурботне
пізнання
прокльони
вередливість
неповторні
миті
людського
життя
прекрасна
пора
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Бесіда з класом. З чим у вас асоціюється дитинство? Створіть асоціативне ґроно
2. Висновок щодо даного виду роботи
А яким було дитинство у головного персонажа твору «Зачарована Десна», самого автора О. П. Довженка?
ІV. Повідомлення теми та проектування мети уроку учнями, вчителем
V. Етап засвоєння знань
1. Завдання учням
Охарактеризуйте образ Сашка і презентуйте його аудиторії.
2. Самостійна робота учнів
Створюючи характеристики персонажа, учні працюють з текстом твору і створюють інформативне ґроно.
3. Презентація образу Сашка учнями
4. Завдання учням
Як ви міркуєте, хто з членів родини займає найважливіше місце у формуванні світогляду малого Сашка? Чому?
Розмістіть персонажів кіноповісті на умовних сходинках залежно від їхнього впливу та місця в житті хлопчика, спираючись на текст.
Сашко
5. Самостійна робота учнів
Учні діляться враженнями від сприйняття прочитаного твору. Одні дотримуються думки, що першочергове місце в житті Сашка займає батько Петро Семенович, інші — дід Семен, прадід Тарас. Учні мають змогу подискутувати, вдаючись до форми роботи «методика взаємних запитань» за технологією критичного мислення.
VІ. Етап закріплення знань учнів
1. Дискусія з приводу проблемного питання
Чи згодні ви з думкою, що «Життя — одне з найбільших і найвелич-ніших з усіх мислимих благ?»
Учням пропонується такий вид роботи, як «сітка Елвермана». Вони користуються під час роботи таблицею:
Так | Проблема | Ні |
У двох колонках «Так» і «Ні» учні зазначають аргументи, що схвально або заперечно відповідають на проблему, використовуючи зміст твору, і кожен з них робить свій висновок, чітко аргументує свою позицію під час дискусії.
2. Підбиття підсумків роботи у формі асоціативного ґрона
3. Самостійна робота учнів. Завдання творчого характеру: форма роботи — «літературні листи»
Напишіть творчу мініатюру у формі листа до одного з персонажів твору чи автора.
4. Вибіркова перевірка даного виду роботи
5. Взаємооцінювання
VII. Підбиття підсумків уроку. Оцінювання учнів
VIII. Оцінювання діяльності учнів
IX. Домашнє завдання
Прочитати кіноповість «Україна в огні». Під час ознайомлення зі змістом твору практикуйте таку форму роботи, як «запитання до автора».
О. Довженко. «Зачарована Десна» — задушевна лірична оповідь про дитинство письменника. Конспекти уроків української літератури, 6 клас
Повернутися на сторінку Додаткові конспекти уроків української літератури 6 клас