Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Краса почуттів Остапа та Соломії. Характеристика образів. Конспекти уроків української літератури, 8 клас

Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Краса почуттів Остапа та Соломії. Характеристика образів. Конспекти уроків української літератури, 8 клас

Мета: простежити, як випробування гартують характер людини, вчити восьмикласників осмислювати вчинки персонажів, визначати типові та індивідуальні риси.

Тип уроку: урок поглибленого опрацювання тексту.

Методи, прийоми і форми роботи: бесіда, проблемний виклад, укладання схеми (робота в парах), характеристика образів (робота у групах), усна зв’язна розповідь, діаграма Вена (таблиця «Спільні та відмінні риси характеру персонажів»).

Обладнання: тексти повісті «Дорогою ціною», підручник.

ХІД УРОКУ Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Краса почуттів Остапа та Соломії. Характеристика образів. Конспекти уроків української літератури, 8 клас

I. Мотиваційний етап

1. З’ясування емоційної готовності до уроку
Визначити настрій за допомогою дієслів.

2. Актуалізація опорних знань
Учитель пропонує учням, які складали схеми подорожі персонажів (шлях до волі), об’єднатися у пари й узгодити напрацювання. Спільний варіант пропонується класу.
Наприклад: прагнення до волі — втеча з рідного краю — переправа через річку — поранення Остапа — пожежа у плавнях — арешт Остапа — прагнення Соломії врятувати коханого — загибель Соломії — дорога воля.
Прагнення до волі — сумніви — рішення — розлука з рідними — втрата Батьківщини — небезпека — травми — втрата найдорожчих людей — дорога воля.

II. Цілевизначення та планування
— На цьому складному шляху гартуються характери персонажів. Придивімось, якими змалював своїх героїв автор, як ставиться до них. А також спробуємо сформулювати власне бачення образів.
Учні записують тему уроку, визначають цілі, обирають форму роботи: фронтальну чи групову.

III. Опрацювання навчального матеріалу
— Спочатку з’ясуємо, що означає «схарактеризувати образ». (Описати зовнішність героя, розказати про його вчинки та риси вдачі, визначити особливості мови, пояснити ставлення інших персонажів та автора твору, дати власну оцінку.)

000

IV. Організація роботи у групах
Школярі об’єднуються у групи (відповідно до того, характеристика якого образу готувалася вдома), отримують інструктаж. Через 10 хвилин кожна з них «представляє» свого героя, учасники інших груп коротко записують відповіді. Після виступів «доповідачів» учитель пропонує восьмикласникам накреслити діаграму (таблицю), у спільних секторах якої записуються риси вдачі, характерні для всіх персонажів, а в окремих — індивідуальні.

690

За цією діаграмою учні зможуть самостійно дати визначення поняттю «типові образи», після чого порівняють свої висновки з матеріалом підручника.

• Кому із персонажів, на вашу думку, автор симпатизує найбільше? Чому ви так вирішили?
• Наталя Кобринська писала: «Ваша Соломія — то джерело під час спеки». Придумайте своє метафоричне висловлювання про Соломію або іншого персонажа твору.

V. Оцінювання

VI. Рефлексія
• Чи сподобалося працювати на уроці?
• Яке завдання було найцікавіше виконувати?
• Чи досягли ми поставлених цілей?

VII. Домашнє завдання

Обов’язкове:
а) прочитати оповідання М. Коцюбинського «Що записано в книгу життя»;
б) пояснити назву (усно).
За бажанням: намалювати ілюстрації.
Індивідуально: підготуватися до виразного читання діалогу за ролями.

Михайло Коцюбинський. «Дорогою ціною». Краса почуттів Остапа та Соломії. Характеристика образів. Конспекти уроків української літератури, 8 клас

Повернутися на сторінку Додаткові конспекти уроків української літератури 8 клас
